Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas mäletad? 22 aastat vana tõsielusaade „Robinsonid“ oli ka tänaste standardite järgi erakordne ettevõtmine

Eesti eratelekanalite esimene tõsielusaade „Robinsonid” oli TV3 rahvusvaheline ja suurejooneline Baltimaade ühisprojekt ning omal ajal väga eriline ettevõtmine. Saade salvestati 2001. ja 2002. aastal troopilises Malaisias. Tegevprodutsent Kaupo Karelson tõdeb, et ka tänapäeva mõistes on tegu väga võimsa ja tähtsa ühisproduktsiooniga, mille sarnast pole Eesti eratelekanalid ei enne ega pärast seda ette võtnud.

"Robinsonide" kohta võib julgelt öelda, et tegu oli justkui sissejuhatusega reality-saadete ajastusse. Tänapäeval on tõsielusaated väga levinud, kuid "Robinsonid" on ka rohkem kui 20 aastat hiljem jäänud ainulaadseks. Tegu on Ameerika tõsielusaate „Survivor” formaadiga, millest Rootsi firma Strix tegi esimesena tõsielusaate „Expedition Robinson”.

Saates tuli Eesti, Läti ja Leedu meeskondadel elada tsivilisatsioonist eraldatuna Robinson Crusoe kombel – ehitada endale eluase, hankida süüa, tulla toime muutlike ilmastikutingimustega ehk olla igas mõttes leidlikud ning hea füüsilise ja vaimse vastupidavusega. Põnevust lisas nii vaatajatele kui osalistele see, et tegu oli omavahelise pideva konkurentsiga ning oma võimed pandi proovile mitmetes erinevates katsumustes ja mängudes. Igas saates langes ehk hääletati üks inimene välja.

Saatejuht Emil Rutiku ütles esimeses osas sissejuhatuseks:

„Tere! Me asume ühes väikses Malaisia kalurikülas. Jõekaldal, mis suubub Lõuna-Hiina merre. Mõne hetke pärast saabuvad siia neli lätlast, neli leedukat ja neli eestlast. See on viimane koht, kus nad puutuvad kokku reaalse välismaailmaga. Neile ei anta mitte midagi kaasa. Siit nad istuvad paati, sõidavad otsima üksikut inimtühja saart. Siin ekvaatori lähedal, maailma kõige kuumemas kohas. Nende vaenlasteks saavad olema džungel, lämmatav palavus, mürgised maod, mürgised kalad, krabid, meduusid ja mis kõige tähtsam – need inimesed saavad olema vaenlased üksteisele. Hääletades välja oma kaaslasi, peab saarele jääma vaid üks, kes võidab 200 000 krooni. Nii alustavad Robinsonid 2001.“

Vaata kõiki episoode 2001. aastal eetris olnud tõsielusarjast "Robinsonid"

„Robinsonid” tegevprodutsent Kaupo Karelson: selle üle võib tänase päevani suurt uhkust tunda

Saade „Robinsonid” oli nii tol ajal kui ka tänapäeva mõistes väga võimas ja tähtis ettevõtmine. Eesti eratelekanalid pole üheski nii suures telesarjade ühisproduktsioonis enne ega pärast seda osalenud. Rootsi firma Strixi poolt oli renditud saarele tootmisbaasid, ehitatud üles kontseptsioon ja kõik võistlusmängude jaoks vajalik ning neli riiki tootsid Malaisia saarel samal ajal paralleelselt enda kodupublikule saateid. Meie olime ühes vahetuses taanlaste ja norrakatega. Tegu on Ameerika tõsielusaate „Survivor” formaadiga, millest Rootsi firma Strix tegi esimesena tõsielusaate „Expedition Robinson”.

Kuigi ma olin ise varemgi erinevate suurte saateformaatide tootmises osalenud, olid „Robinsonid” rahvusvahelise koostöö mõttes unikaalne, mille sarnast polegi hiljem rohkem ette tulnud. Me elasime kogu võttemeeskonnaga 40 päeva ühel saarel, juba see tegi asja täiesti teistsuguseks. Ei olnud nii, et teed oma töö ära ja lähed õhtul koju. Meil tekkis seal omamoodi väike maailm. Mingit garantiid selle edukuses kohe alguses muidugi ei olnud, aga õnneks kujunes see väga edukaks. Sellist projekti minnaksegi tegema eeldusega, et vaadatavus saab olema väga suur ja nii ka õnneks läks.

Kogu saatega seonduvalt oli planeerimist muidugi tohutult. Eelarves oli muide paadikütus üks suuremaid ridasid üldse. Distantsid olid pikad, iga päev sõideti võttemeeskonnaga tund või rohkem saarte vahelt, kus mängijad elasid. Väga põnev oli kõige selle keskel ise elada ja näha, kuidas inimesed kogu tootmisprotsessile vastu peavad. Sellistes olukordades võivad inimestes avalduda teistmoodi küljed. Eks seal olid nii omad rõõmud ja pinged, kuid suuri prohmakaid või muresid ei meenu.

Ütleks nii, et kui produktsiooni piisavalt panustada ja välismaiseid formaate usaldada, võivad sündida asjad, mille üle tunned suurt uhkust, mitte piinlikkust.

Mis puudutab reality-saateid laiemalt, siis võivad need kogu maailma mastaabis uue hingamise saada. Miks sellised saated üldse 2000ndate alguses tekkisid? Suuresti tänu saatekirjutajate ehk screenwriter’ite streigile. Seriaalitööstused jäid seisma ja oli vaja vaatajatele pakkuda uut toodangut.

Vaata kõiki episoode 2001. aastal eetris olnud tõsielusarjast "Robinsonid"

Kommentaarid puuduvad