Reklaam sulgub sekundi pärast

Finantsvabaks nelja aastaga? Rahanduse professor: ei ole võimalik!

Neljapäeval oli rahvusvaheline rikkaks saamise päev ja sel puhul olid "Stuudios" külas kaks meest, kes teavad reaalseid rikkaks saamise nippe. Investeerimise huvi on eestlastel piisavalt, teadmisi aga märksa vähem. Tuleb aru saada, et rikkaks saamine on pikaajalise töö tulemus.

Kes meist poleks unistanud või unistaks praegu, et peagi saame rikkaks ja elame hästi? Saatejuht uuris esmalt, kas eestlasi on tabanud justkui investeerimispalavik. Majandusteadlane Tarvo Vaarmets ütles, et viimastel aastatel on see läinud heas mõttes aina hullemaks. "Inimesi huvitab see hästi palju, igasuguseid kogukondi, klubisid ja gruppe on tekkinud hästi palju ja tegelikult ainult tore uudis."

TalTechi rahanduse professor Tõnn Talpsepp ütles juurde, et inimesed ei tea, kuhu investeerida. "See on kõige suurem küsimus, keegi ei tea, kuhu investeerida. Kõik tahavad, aga ei tea, kuhu. võib minna hästi, võib minna halvasti. Tõenäosuse järgi pikas perspektiivis võiks minna hästi," ütles Talpsepp ja lisas, et esimese asjana peaks olema seda raha, mida üldse saaks investeerida. Tema sõnul on suurim probleem see, kui inimesed plaanivad alustada investeerimisega pärast seda, kui lugesid ajalehest kellegi lugu, kes olevat nelja aastaga finantsvabaduse saavutanud. "Ei ole võimalik. Investeerimine ja rikkaks saamine on pikaajaline tegevus."

Mida teha näiteks 500 euroga, mis pangakontol niisama seisab? "Selline üsna laialivalguv küsimus. Sõltub, mis selle eesmärk on jne," ütles Vaarmets. Talpsepp ütles vahele, et 500 euro abl kunagi rikkaks ei saa. Selle võib panna hoiusele ja teenida heal juhul 4% aastas, aga tegelikult oleks vaja 500 eurot igas kuus. "Kui mul jääb iga kuu üle näiteks 100 eurot ja kui ma suudan seda tõesti teha 20 aastat või mõni suudab 40 aastat teha ja ei tee sealjuures lollusi, siis on peaaegu et lollikindel viis, et pensioniks on päris suur summa."

Vaarmetsa sõnul on investeerimine elustiil, millega peab distsiplineeritult kogu aeg tegelema. 

Kas investeerimine on vaid rikaste inimeste hobi? Talpsepa sõnul ei ole asi päris nii. "Investeerimine on nagu rahvasport. Sa teed seda selleks, et sul oleks tervis hea, et sul oleks finantsiline tulevik kindlam ja sa teedseda rahulikult ja sa tead, et millalgi see saabub."

Vaata lähemalt päises olevast videost! “Stuudio” kohta saab lisainfot SIIT.

Kommentaarid puuduvad