Reklaam sulgub sekundi pärast

Streik läbi? Hollywoodi näitlejad jõudsid stuudiotega esmasele kokkuleppele 

Hollywoodi näitlejad jõudsid stuudiotega esialgsele kokkuleppele
Hollywoodi näitlejad jõudsid stuudiotega esialgsele kokkuleppele — FOTO: AFP/Scanpix

Hollywoodi näitlejad jõudsid stuudiotega esialgsele kokkuleppele  kuudepikkuse streigi lõpetamises, mis halvas suure osa meelelahutustööstusest ning lükkas edasi paljude populaarsete sarjade ja filmide tootmist ning läks USA majandusele maksma miljardeid dollareid, teatas kolmapäeval näitlejate ametiühing SAG-AFTRA (Screen Actors Guild-American Federation of Television and Radio Artists).

"Täna pärastlõunal kiitis SAG-AFTRA tele- ja teatrikomitee ühehäälselt heaks esialgse kokkuleppe, mis lõpetab 118-päevase streigi," ütles pressiesindaja AFP-le kokkuleppe kohta, milleni jõuti stuudiotega ja voogedastusplatvormidega nagu näiteks Disney ja Netflix.

"Streik lõpeb ametlikult neljapäeval, 9. novembril kell 00.01 (Eesti aja järgi hommikul kell 10.01)," lisas ta.

Uus lepe tähendab näitlejatele muu hulgas ka kõrgemat palka ja kaitset tehisaru kasutamise vastu.

Teade sillutab tee näitlejatele võtteplatsidele naasmiseks ja nii kaovad stuudiote peakorterite eest ka piketeerijate read. See omakorda toob tööd tuhandetele muude osakondade inimestele, kes on meelelahutustööstusega seotud.

Sõnumis oma liikmeskonnale ütlesid läbirääkijad, et leppe väärtus on enam kui miljard dollarit ning see võimaldab liikmetel ehitada endale kestlikku karjääri.

Filmi- ja Teleprodutsentide Liit (AMPTP), mis esindab stuudioid, ütles, et tunneb heameelt leppeni jõudmise üle.

Samuti kuulutas AMPTP tuliuuest tasude maksmise süsteemist voogedastusplatvormide programmide puhul üksikasju lisamata. Need lisatasud (residuals), näiteks vaatamiskordade arvult, on pikaajalised tasud sarjade puhul pärast nende esimest eetrit.

Leppe peab jõustumiseks ratifitseerima veel ametiühingu juhtkond ja liikmeskond. See protsess võib võtta nädalaid, kuid kokkulepe peaks kõigi eelduste kohaselt leidma suurt poolehoidu.

Läbirääkimised kahe poole vahel leidsid aset pea iga päev viimase kahe nädala jooksul. Stuudiote poole pealt osalesid paljud tegevjuhid, teiste seas Disney, Netflix, Warner ja Universal, mille tuntud näod tulid ka isiklikult kohale, kuna lärm leppeni jõudmiseks kasvas üha.

Arvestades streigi kestust on stuudiotel juba praegu esilinastuste ja sarjade väljatulemise graafikutes suured augud, seda nii järgmiseks aastaks kui ka kaugemale vaates.

Paraku on paljud pikalt tööta olnud näitlejad pidanud nägema näguripäevi, nii näiteks on tavaline, et otsitud on muid töötegemise võimalusi, mõned on otsustanud meelelahutustööstusest suisa lahkuda.

SAG-AFTRA esindab umbes 160 000 näitlejat ja muud esinejat.

Kuigi Hollywoodi tähed teenivad miljoneid, siis paljud vähemtuntud näitlejad ütlesid streigi kestel, et nende jaoks on viimastel aastatel normaalse sissetuleku tagamine osutunud sisuliselt võimatuks ülesandeks, kuna pikaajalised töötasude süsteemid ei suutnud kaasas käia inflatsiooni ja tööstusharus aset leidnud muudatustega.

Kui SAG-AFTRA alustas tööseisakut juuli keskpaigas, olid Hollywoodi stsenaristid juba alustanud oma streiki, mis nüüdseks on jõudnud kokkuleppeni.

Tegu on samas esimese korraga, kui kaks ametiühingut streikisid samaaegselt alates 1960. aastast, kui näitleja ja hilisem president Ronald Reagan oli meeleavalduste üks eestvedajaid.

Majandusteadlased hindavad tööstusharu-ülest maksumust seiskunud Hollywoodis vähemalt kuuele miljardile dollarile, seda peamiselt saamata jäänud töötasude tõttu.

Stuudiod, mis on juba praegu olnud sunnitud eeldatavate kassahittide esilinastusi edasi lükkama (näiteks "Dune: teine osa" või järgmine "Võimatu missioon"), hakkavad nüüd kibekähku taaskäivitama tootmisprotsesse (näiteks Netflix oma ülipopulaarse "Stranger Things" viienda hooajaga, mis jõuab vaatajateni järgmisel aastal).

Arvestades tohutut ootel olevate produktsioonide järjekorda, millega jätkata, ootab järgnevatel kuudel nii näitlejaid kui paviljone ees väga tihe töögraafik ja kõrge nõudlus. See aga tekitab Hollywoodis järgmisi "pudelikaelu".

Los Angelese linnapea Karen Bass tervitas õiglast lepet, milleni jõuti. Ta märkis, et streigid mõjutasid Los Angeleses ja ka kogu riigis miljoneid inimesi.

Mis puudutab tasusid (residuals), siis mõlemad osapooled jõudsid kompromissini miinimumlävendi puhul ning leppisid varasema kollektiivleppega võrreldes kokku umbes kaheksa protsendi suuruse tõusu. Seda on vähem kui näitlejad algselt soovisid, kuid rohkem kui stsenaristid said; ühtlasi on tegu suurima tasude tõusuga aastakümnete jooksul.

Viimaks jõuti üksmeelele ka tõhusamas boonuste süsteemis tippsarjade või filmide juhtivosade puhul.

Voogedastusplatvormide kasv oli tõsiselt hööveldanud maha näitlejate potentsiaalselt sissetulekult, kuna tavaliselt maksid nad populaarsete sarjade uuesti vaatamise pealt minimaalseid tasusid (residuals). Uus süsteem sellel rindel rõõmustab aga näitlejaid.

Läbirääkimiste viimase faasi üks peamisi vägikaikaveo kohti oli tehisaru. Näitlejad kardavad, et tehnoloogiat võidakse kasutada nende häälte ja sarnasuse kloonimiseks ja sellega vabalt ümber käimises.

SAG-AFTRA märkis, et lepe sisaldab pretsedenditut kokkulepet nõusoleku andmise puhul ja ka kompensatsiooni puhul, mis kaitsevad ametiühingu liikmeskonda tehisaru ohu eest.

Lepe avaldatakse täismahus pärast SAG-AFTRA juhatuse koosolekut reedel, kui leppe tingimused käiakse veel üksipulgi üle, teatas ametiühing.

Kommentaarid puuduvad