“Igal hommikul tõmmatakse saag käima!” Häädemeeste härra kannatab juba viiendat aastat naabri tõttu

“Sotid selgeks” ja Marek Lindmaa tõdevad, et elu Eestimaal on sama värviline, kui sügis meie ümber. Uues saates keskendutakse probleemile, millega on edasi-tagasi kembeldud juba viimased viis aastat. Päevast päeva naaberkrundilt tulev müra häirib tõsiselt Vellot, kuid tema sõnul ükski ametkond selles probleemi ei näe ning vähe on abi ka tema ehitatud kõrgest tarast.

Vello krundi üks serv on kõrge taraga ääristatud, justkui oleks tal naabrite eest midagi varjata või kardaks ta väljastpoolt tulevat ohtu. Kes või mis Vellot siis ründab? “See sama naaber oma suure töö ja tegevusega.”

Ajal, mil Marek Lindmaa ja “Sotid selgeks” oma kaameraga kohal olid, ei tulnud kõrge tara tagant piiksugi, kuid taolist rahu Vello alati nautida ei saa. “See on koresööda hoidla, aga nemad arvasid, et sinna peaks tegema ka küttepuude tootmise, siia meie aia taha,” ütles Vello.

Vello kinnitusel tegeletakse naaberkrundil lisaks loomapidamisega ja küttepuude tootmisega ning just see häirivat teda kõige rohkem. Igal hommikul tõmmatakse saag aia taga tema väitel käima, mis kestab õhtul kuni kella nelja või viieni ajal. Vello sõnul hakkas see tootmine juba 2018. aastal.

Mis asja Vello enda ja naabri aia vahele täpselt konstrueerinud on? „See on natukene nagu müratõkkeseina moodi, aga rohkem valguse pärast. Öösel pimedal ajal nad sõidavad täistules traktoritega ja siis neil on pandud hoidla otsa prožektor, mis valgustaks meile silma.“ Vello sõnul on naaberkrundil asuva hoone valgustus sellise nurga all, et see mitte ainult ei valgusta ainult hoone esist platsi, vaid valgus tungib pimedas ka Vello majja.

“Müra see ei hoia, aga natukene leevendab,” ütles Vello. Tõesti, ei eterniit ega bituumenplaat summuta eemalt tulevat heli. Selleks oleks vaja ikka miskit tummisemat, mille vahel oleks kas vill või vaht. Seega müra tuleb sellest barrikaadist kenasti läbi.

Naabri juures ehk teisel pool aeda rääkimas käies sai ta n-ö „põhibossilt“ vastuse, et ta on suur mölakas. Miks nii? „Ma ei tea, ilmselt sellepärast, et ma oma õiguste eest seisan. Igale poole torgin oma nina. Olen käinud müra pärast terviseametis ja siis valda on mitmed kirjad läinud ja kohal käidud.”

“Sotid selgeks” võttis ühendust kohaliku vallavalitsusega, et uurida, kas ja kuidas Vello muredele on reageeritud. Nagu selgub, on Vello nn „multimuredega“ mees ning kõik mured on seotud ühe ja sama naabriga.

“Vello Rääbis pöördus meie poole, et tema kõrvalkinnistul olev Põdralaid OÜ tekitab kõvasti müra, ehk saeb küttepuid ja aluseid ja see müra häirib teda. Kas härra on pöördunud valla poole ja kui ta on pöördunud, siis kas vald on asja kontrollinud ja kas kõik normi piires või kuidas sellega üldse lood on?” uuriti probleemi kohta. Häädemeeste abivallavanem Ants Järv kommenteeris telefoni teel: „Vello Rääbis valla poole ei ole tänase päeva seisuga pöördunud selle müra teemal, kuulame sellest esimest korda aga me kindlasti siis uurime, et mis see probleem seal on.“

Lisaks saagimisest tulevale mürale olla probleemiks ka loomakari, kes Vello krundi lähedal häält teevad. Oma jutu tõestamiseks on Vellol salvestatud ka videomaterjal, just niisamuti, nagu saagimisheli puhulgi. Mida Vello kokkuvõttes soovib? „Et müra lõppeks ja loomad ei tuleks otse õue aia taha.“

Inimlikul tasandil on Vello pahameel täiesti arusaadav. Milline on olnud vastus valla poolt? “Ei mingit, et pöörduge kohtusse.”

Samuti võetaks saates ühendust naaberkinnistul tegutseva ettevõtte juhiga, et kuidas ja kas tema näeb olukorrale lahendust.

Vaata saadet lähemalt päises olevast videost!

“Sotid selgeks” on eetris teisipäeviti kell 20:00 TV3 kanalil ning vaadatav TV3 Play keskkonnas.

Kommentaarid puuduvad