Reklaam sulgub sekundi pärast

Narkootikumid kulleriga jõulukingiks? Omniva ja EMTA maadlevad keelatud saadetistega

Vahetult enne jõule tõuseb oluliselt erinevate saadetiste arv. Saadame sõpradele-tuttavatele kaarte ja tellime erinevaid pakke, mis on on täiesti loomulik. Kuidas on aga keelatud ainete saatmisega? Krimisarja "Raport" uus osa vahendab, et Omniva jaoks on see sisuliselt igapäevane reaalsus ning Tallinna külje all asuvas sorteerimiskeskuses nähakse selle tõkestamisega suurt vaeva.

Omniva sorteerimiskeskuses  kohapeal käinud saatejuhile selgus muu hulgas, et keegi ootas koju kuivatatud kärbseseeni. EMTA tagasihoidlikus toas avab ametnik järjekordse kasti, mis suunatud eelnevalt täiendavasse kontrolli. Avatud kastist vaatab vastu umbes kümme liitrit kuivatatud kärbseseeni.

Jõulueelsel ajal on pakkide ja saadetiste hulk kasvanud väga kiiresti ja sama kiirelt tuleb ära tajuda, mida saadetised sisaldavad. Postiteenustest on saanud vägagi arvestatav kanal erinevate narkootiliste ainete ja muu keelatud kauba sissetoomisel riiki.

„Kõige tavalisemad on ikkagi narkootikumid, erinevad e-sigaretid, sigaretid, e-sigarettide vedelikud. Kolmandatest riikidest [tellitakse] seemneid ja ravimeid. Näiteks Indiast üritatakse väga palju saata igasuguseid tervisetooteid, mis tuleb saata täiendavasse kontrolli, et kas antakse luba või ei anta,“ ütles Omniva pakisorteerimise juht Eduart Reštov.

Just erinevate narkootiliste ainete riiki sattumisel on EMTA-l suur roll. Nemad peavad sellest pakkide ja kirjade merest välja sõeluma keelatud kaubad.

„Meil on olemas selline mõiste nagu riskianalüüs, ehk mingite kriteeriumite alusel me saame valida neid pakke eelnevalt. Aga lisaks sellele me teeme ka valikulist kontrolli ja meil on igasugused vahendid. Röntgen, muu tehnika ja koerad – narkokoerad, tubakakoerad, relvakoerad ja igasugused muud variandid,“ ütles Maksu- ja tolliameti tollipunkti juhataja Albina Saar ning lisas, et ainult riikide põhiselt asju ei selekteerita, vaid kaalutakse laiemate näitajate põhjal.

„Inimesed on katsetanud erinevaid viise ja mustrid muutuvad iga aastaga. Selleks, et me midagi avastaks, peame me sammu pidama. Igal aastal mõeldakse uusi trikke välja, proovitakse väiksemaid koguseid, suuremaid koguseid, äkki lipsab. Igal aastal on meil uut põnevust,“ lisas Albina Saar.

Harvad pole olukorrad, kus üks saadetis sisaldab mitu gruppi keelatud aineid. Ühes saadetises võib olla e-sigareti vedelikud, loomne toit ja narkoained.

Narkootilisi aineid tuleb Eestiss postisaadetisena nii Euroopa Liidu seest kui ka väljast. Osad inimesed tellivad teadmatusest, osad ka teadlikult. Vahele jäämisel on erinevad valed kiired tulema: näiteks, et ei tea, tellis tuttava tuttav jne.

Vaata lähemalt päises olevast videost!

“Raport” on eetris TV3 kanalil esmaspäeviti kell 21:00 ja vaadatav ka TV3 Play keskkonnas.