Reklaam sulgub sekundi pärast

“Kas saaks ära klaarida, et normaalselt edasi elada?” Paljud tagaotsitavad helistavad ja annavad end üles

Krimisaade “Raport” võttis järjekordses osas vaatluse alla tagaotsitavad inimesed. Eestis on aastas sadu tagaotsitavaid inimesi, kellest arvestatav hulk otsustab ka ise ennast politseile lõpuks üles anda, et seejärel oma normaalse eluga edasi minna.

„Inimene pannakse tagaotsimisse siis, kui ta kutse peale ilma mõjuva põhjuseta ei ilmu ja ei ole teada tema asukoht. Teine asi on siis see, kui ta hoiab kõrvale kohtuotsusest. Need on kaks põhjust, millal inimene üldse tagaotsimisse pannakse. Eestis kuulutatakse aastas keskeltläbi umbes 500 inimest tagaotsitavaks, umbes 500 ka tabatakse ja see jääk on ka koguaeg 500,“ ütles Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht Urmet Tambre.

Tagaotsimise kriteeriumiks saab see, kui kindlalt on teada, et inimene sai kutse kätte, kuid kas kohtusse või uurija juurde ei ilmu. Teine lugu on rahvusvahelise tagaotsimisega. Selline märge tehakse siis, kui ollakse kindlad, et kodanik viibib kusagil mujal riigis.

„Paneme [tagaotsitavaid kurjategijaid] rahvusvahelise tagaotsimisse küll, aga siin tuleb arvestada, et kui inimene tabatakse, tuleb meil minna sinna riiki järele. Keskeltläbi sõidab iga kuu neljal korral meie meeskond teise riiki, et tuua sealt ära Eestis või rahvusvaheliselt tagaotsitavaks kuulutatud isik. Sellega kaasnevad kulud, seda kaalutakse ja proovime väga mõnede kergemate kuritegude puhul jõuda inimesega kokkuleppele, et tule, kanna oma karistus ära või osale eeluurimises ja ei tulda sulle järgi sellisel viisil," täpsustas Tambre.

Kõige pikemalt on olnud tagaotsimisteade inimesel 2000. aastast. „Tema on varguse toime pannud, vaatasin, et ka teine on varguse toime pannud isik,“ ütles Tambre.

Väga paljudel juhtudel annavad ka jooksikud ennast ise üles. „Meil on vist igal kuul juhtumeid, kus kurjategija ise helistab ja ütleb, et ma nägin enda fotot ja nime tagaotsitavate lehel, et kas ma saan kuidagi tulla ja asja ära klaarida ja hakata normaalselt jälle elama. See ei ole enam üldse harv, et inimesed soovivad asjad Eestis ära lahendada ja siis välisriigis edasi elada," kommenteeris Tambre.

“Raport” on eetris TV3 kanalil esmaspäeviti kell 21:00 ja vaadatav ka TV3 Play keskkonnas.

Kommentaarid puuduvad