Reklaam sulgub sekundi pärast

Veibiuputus Eestis: mitmes riigis keelatud ühekordsed e-sigaretid lõpetavad ohtliku prügina

Järjekordses "Laseris" võeti vaatluse alla "veibiuputus". Tänaval ja olmeprügis vedeleb tonnide kaupa vanu veipe. Kas keegi kunagi päriselt vanade veipidega midagi ka teeb? Nagu selgus, on vanade e-sigarettide demonteerimine palju ressurssi nõudev käsitöö.

Statistikaameti andmetel on selle aasta esimese üheksa kuuga toodud Eestisse 83 856 kg e-sigarette, mis läks kokku maksma 6,7 miljonit eurot. See kogus sisaldab ka korduvkasutatavaid e-sigarette, kuid ei arvesta neid tuhandeid veipe, mida noored mustalt turult hangivad. "Laser" uuris, mis vanadest e-sigarettidest saab ning kas nende kokku kogumine on üks suur amps rohepesu.

Uus-Meremaa keelustas ühekordsed e-sigaretid selle aasta augustis. Austraalia keeld jõustub uuel aastal. Peagi peaksid keelust teatama ka Ühendkuningriik ja Saksamaa ning sarnaste keeldude üle arutavad ka teised riigid. Ka Eesti eelmise valitsuse ministrid olid keelamise poolt.

Stockholmi Keskkonnainstituudi vanemteadur Harri Moora ütles, et kui võrrelda sama suurt kogust e-sigarette tavaliste suitsetatud sigarettide ehk konidega, siis konide mõju keskkonnale on selgelt väiksem. "Ma vihkan suitsetamist igas mõttes, mina paneksin selle asja keelu alla, aga seal on täpselt niiviisi, et kui sa keelad midagi, siis need asjad jõuavad ikka lõpuks turule."

Saatejuht Marii Karell kohtus Harri Mooraga pühapäeval sellepärast, et just siis sõidab mööda Tallinnat ringi jäätmete kogumise furgoon.

DJ ja ajakirjanik Siim Nestor otsustas pärast 30 aastat suitsetamist pahest loobuda ja vahetas tavalised suitsud elektrooniliste vastu, sest nendega pidavat olema lihtsam maha jätta.

Mõned kauplused pakuvad tagasi toodud ühekordsete e-sigarettide pealt uute ostmisele soodustust, mida võib aga seaduse mõistes käsitleda müügi edendamisena.

Easysmoke'i tegevjuht Raiko Ääro sõnul on tema eesmärk motiveerida inimesi kasutatud e-sigarette tagasi tooma, et need oma käitluspartnerile üle anda, et need metsatuka all ei lõpeta ning samuti on temal kui müüjal võimalus tutvustada korduvkasutatavaid tooteid.

Siiski lõpetavad paratamatult paljud ühekordsed e-sigaretid olmeprügis või tänaval. Inglismaal visatakse igal nädalal minema 1,3 miljonit ühekordset e-sigaretti. Kuigi iga veibi aku sisaldab vaid 0,15 grammi liitiumit, satub Inglismaal aastas prügilatesse ja põletusahjudesse kokku 10 tonni liitiumit, millest oleks saanud teha akud 1200 elektriautole.

"Laseri" Instagrami story'le vastanutest ütles vaid 15%, et nad viivad vana veibi jäätmejaama. Miks siis ei tohi visata e-sigarette tavalise olmeprügi hulka. "Sisuliselt on tegu väikese elektroonikaseadmega – elektroonikakomponent pluss väike aku. Sa viskad sisuliselt mürgikoguse keskkonda, mis hakkab seal oma elu elama," ütles Harri Moora.

Vaata lähemalt päises olevast videost, mil moel käsitööna vanu e-sigarette demonteeritakse.

„Laser“ on TV3s teisipäeviti kell 20.30. Lisainfot “Laseri” kohta leiab SIIT!

Kommentaarid puuduvad