Reklaam sulgub sekundi pärast

TikToki varjatud ohud: noored poisid unistavad kulturisti kehast ja maadlevad toitumishäiretega

Selle nädala "Laseris" uuris Marii Karell TikTokis leviva jõukultuuri kohta, mis mõjutab tänapäeval ka lapsi. Karell avastas, et pea kõigil musklimeestel on mingis eluetapis olnud ka toitumishäire või enesekindlusega probleeme. Ka 12-aastane jõusaalihuviline Kaarel tõdes, et 10-aastaselt ei tahtnud ta süüa.

Toitumishäiretest algab kõik

Karell kohtus mitme jõumehega, kes kõik on endale ka TikTokis tugeva jälgijaskonna kogunud. Nende meeste jälgijate hulgas on ka väike Kaarel, kes unistab suuremast kehast. Rääkides erinevate musklimeestega, sai Karell aru, et enamikel neist on mingil perioodil elus olnud toitumishäire. Väikesel Kaarelil on see juba olnud.

"See oli umbes 11- ja 10-aastaselt. Sel ajal ma lihtsalt ei tahtnud süüa, sest mul oli tunne, nagu mul ei olnud kõht tühi ja pärast seda ma mõtlesin, et ma ei kasva eriti. Ma tahaksin rohkem kasvada. Kõik klassivennad olid minust peaaegu mingi 5cm pikemad."

Kõik saab alguse enesehinnangust ja -kindlusest. Ka Kaarel tahab suuremaks saada ning kasvada, sest TikTokis on super atleetlikud poisid tema videovoos pidevaks eeskujuks.

Ka 19-aastane jõutõstja ja TikTokker Romet Jõekallas tõdes, et temagi teekond jõumaailmas hakkas toitumishäirest. "Alguses oli võib-olla isegi see, et tahtsin kehakaalu langetada. Ma olin ülekaalus. Ma olin äkki 15-aastane, 80-90 kg. Ma olin rasvunud." Täna tahab Romet saada maailmameistriks.

Karell küsis ka, kuidas Romet end oma kehas 15-aastaselt tundis ja noormees tõdes, et mitte hästi. "Olin ebakindel. Lihtsalt soovisin muuta enda keha."

TikTok muutub sinu huvide järgi

TikTok on ülesehitatud õppima vaataja huvidest. Kui inimesele meeldivad koerad ning vaatab või laigib paari koerteteemalist videot, siis TikTok soovitab su videovoos sulle sarnaseid klippe ka edaspidi. Karell tegi endalegi valekasutaja, et uurida kui lihtne on saada oma videovoogu musklimehi. Peale paari selleteemalise profiili vaatamist, oli valekasutaja pealeht täis erinevaid atleetlike inimesi, kes jagavad ja soovitavad nippe, kuidas saada tugevamaks. Muidugi ei puudunud sealt ka peegli ees oma musklite demonstratsioon.

Eesti suurima jälgijaskonnaga jõumees ja TikTokker Ramuskel ehk Rasmus Kiili tunneb, et õige mees peabki olema tugev ja suur ning valmis kaitsma oma lähedasi. "Mehe roll on olla dominantne, aus ja mitte akspeteerida lugupidamatut käitumist." 

Rasmus jagab pea igapäevaselt TikTokis uusi nippe ja kombeid, kuidas jõuda oma ideaalkehani. Nippide seas on nii toidu- kui ka treeningsoovitusi. "Kui sa oled füüsiliselt suurem, siis sind üldiselt ka koheldakse paremini. Seda olen mina märganud."

Pulbrimehed jagavad ka lastele nippe

Rasmus, lisaks nippidele, pakub ka sooduskoode, et jälgijad saaksid osta odavamalt erinevaid toidulisandeid. See aga jätab mulje, et ilma erinevate pulbriteta lihas ei kasva ning lapsed, noored ja ka täiskasvanud söövad sisse midagi, mida neil ehk tingimata vaja ei ole. 

Karell uuris ka meestearst Kristjan Pommilt toidulisandite kohta, mida kasutatakse musklimeeste poolt. "Mõned aastad tagasi võeti üle kümne riigi maailmas nende erinevad toidulisandite tooted ja mis tuli välja? Üle 15 protsendil nendest toodetest oli sees steroide või eelhormoone või hormoonsüsteemi mõjutavaid toimeaineid, mida seal mitte kuidagi ei oleks tohtinud olla."

Karell küsis ka Rasmuselt, et kui suur hulk lapsi jälgib teda ja küsib erinevaid toidulisandite soovitusi ning mees tõdes, et noorimad on umbes 10-aastased. Lapsele, kes küsis, kas ta peaks tarbima kreatiini, vastas Rasmus eitavalt. "Temale ma vastasin, et "Sa arvatavasti ei peaks midagi tegema". Ma muidugi otsisin ka enne, uurisin." 

Sotsiaalmeediast võib tekkida väga kiiresti ebaterve pilt iseendast. Vanemad peaksid kodus õpetama lapsi oma keha armastama ning õpetama tervislikke viise oma keha treenimiseks. Kui aga lapsel on soov tegeleda jõuspordiga või kasvatada musklit, siis ei pea ehmuma. Last võiks suunata erinevatesse spordikoolidesse või siis anda luba eratreeneriga jõusaalis treenida. Ideaalis võiks kohal viibida ka lapsevanem.

Vaata videost uut "Laseri" episoodi, kus saate esimeses osas räägiti ka kliimaministeeriumist ning nende igapäevastest tegevustest!

Kommentaarid puuduvad