Mis maksud veel tulevad? Kliimaminister Michal: need, kes saastavad, maksavad rohkem

Kliimaminister Kristen Michal
Kliimaminister Kristen Michal — FOTO: TV3

Selle nädala “Laseris” külastas Marii Karell kliimaministeeriumi ja uuris, milline on Eesti esimese kliimaministri Kristen Michali päev. Lisaks uuris Karell, milliseid makse on meil tulevikus veel oodata.

Kristen Michal ja Marii Karell veetsid koos päeva, mille käigus mitu olulist kohtumist, enne kui minister leidis momendi saatejuhiga maha istuda ja olulistele küsimustele vastata.

Palju viha tekitanud automaksu teema sai ka natuke lahti arutatud ning kliimaminister seletas oma visiooni antud maksust. “Need, kes on säästavamad, maksavad vähem. Need, kes saastavad, maksavad rohkem. Milline täpselt maksumäär, otsustatakse selle maksudisaini käigus. Meie üritaks suunata selles suunas, et automaks oma olemuselt sõnumi – auto peaks olema võimalikult säästlik, võimalikult vähe saastav. Väiksema jalajäljega auto, peab vähem maksma.”

Kõige rohkem tahtis nii saatejuht kui ka kindlasti Eesti inimene teada, mis maksud meid veel ees ootavad. Saatest selgus, et peale automaksu tuleb kindlasti ka raadamismaks ehk metsa mahavõtmine maksustatakse. Kliimaministeeriumi kantsler Kait Kasemetsa sõnul tahetakse raadamismaksuga saavutada metsa taastamist. “See summa võiks olla umbes… aga see on nüüd niisugune, mis ei ole ju kuskil veel kokku lepitud, eksole? See võiks olla umbes 4000 euri hektar. See pole mingisugune õunte pealt kogutud summa, vaid see tegelikult ongi ühe hektari metsa taastamise kulu.”

Saatest selgus, et tulevikus on ka võimalus prügitrahvile, pakendimaksule ja plastimaksule. Eestis on hetkel 96% jäätmetest sorteerimata ning nii ei suuda me jääda jätkusuutlikuks ühiskonnaks.

Vaata “Laserit” täna õhtul kell 20.30!

Kommentaarid puuduvad