Reklaam sulgub sekundi pärast

50 aastat Eesti ajalugu ühes elutoas: vabadusvõitleja kogub tudengipõlvest saati erinevaid asju

Taavi Libele teeb alati rõõmu kui talle antakse märku mõnest tõsise kogumiskirega inimesest. Sel korral sattus ta Põlva külje alla härra Taivo juurde, kes on juba üle 50 aasta "Norma" plekkmärke ehk maakeeli öeldes rinnamärke kogunud.

Taivo ütles, et firma Norma hakkas plekkmärke tootma tellimuse peale 1970ndate aastate alguses, enamasti ürituste tarbeks, kus neid jagati osavõtjatele. "Need olid odavad ja hakkasin üliõpilasena koguma kui ma esimesele kursusele astusin. Siis esimesed märgid välja tulidki, 1971. aastal Tartus." Taivo kodu seinad on märkidega kaetud ning valikust leiab näiteks üliõpilaste ehitusmalevate, kaluritepäevade, laulupeo, doonorite, lasteraadio, aga ka suitsetamisvastase märki. Iga märk tema seinal on unikaalne, kahte ühesugust ei ole.

"Tegelikult on siin seintel täiesti Eesti ajalugu, sest need on mingite sündmuste puhuks tehtud märgid," kommenteeris Taavi. Saatejuhi enda pilk jäi aga ühel märgil eriliselt pidama. "Arvutipäev 1978 - millisest arvutist siis jutt käib?" "Ei tea, kas mõeldakse Lutsu tänava ülikooli toasuurust arvutit või midagi teist," vastas Taivo.

Taivo on aga vabadusvõitlejana saanud palju autasusid, seega ehivad tema kodu ka täiesti teist tüüpi märgid. "Ma olin 90ndatel aastatel väga paljudes organisatsioonides, teenisin ja võtsin osa. Näiteks olin Eesti piirivalve Põlvamaa regionaalse juhtumiskeskuse ülem. Olin see mees, kes esimesed viis piiripunkti pani Põlvamaa piiride ääres kinni. Siis ma olin riigikaitseosakonna ülem kolm aastat ja lõpetasin esimesed ohvitseride kursused koos Riho Terrase ja Leo Kunnasega ühes rühmas. Siis ma olin kaitseliidu algatusrühmas Põlvamaa. Sealt need medalid ja meelespidamised tulevad." 

Üks kogu on Taivol ka saunas, nimelt õllekannude kogu. Sarnaselt plekkmärkidega ei ole tal ka kahte ühesugust õllekannu. Tema sõnul maitseb sama õlu erinevatest kannudest täiesti erinevalt.

Vaata artikli päises olevast videost lähemalt mehe kogust ja selle ajaloost! “Läbi suve Taaviga” on TV3 eetris juba täna kell 20.00!

Kommentaarid puuduvad