Reklaam sulgub sekundi pärast

ARVUSTUS | HBO seriaal “Tšernobõl” on kohustuslik vaatamine kõikidele sotsidele!

Desiree Mumm

Chernobyl
Foto: 123rf

HBO 2019. aasta viieosaline seriaal "Tšornobõl" küttis toona kõvasti kirgi, olles nomineeritud koguni üheksateistkümnes Emmy kategoorias. Milles seisneb selle võlu?

1986. aasta Tšornobõli tuumajaama õnnetuse mõjusid on raske täpselt hinnata, kuid need on kahtlemata kolossaalsed. Hinnanguliselt 4000 kuni 93 000 inimest sai tuumakatastroofis surma või raskelt kannatada. Seriaali lõputiitrites tuuakse välja asjaolu, et NSVL andmeil oli see arv kõigest 31. Osati seetõttu, et Liitu tänaseks enam ei eksisteeri, teisalt seetõttu, et Venemaa juhtunut ausalt kajastada ei soovi, on see number tänini muutmata.

Liigselt spoilereid andmata, räägib seriaal loo otsast lõpuni, kohati lausa sekunditäpsusega, mis ja kuidas täpselt Tšornobõlis juhtus. Seriaal suudab uskumatu täpsusega ilmestada Nõukogude süsteemi nõrkusi ning valesid.

Seriaal haarab iga vaataja endasse, asetab vaataja tegelaste kingadesse ning paneb küsima: mida mina selles olukorras teeksin, kuidas käituksin?

Tegevus algab 1988. aasta 26. aprilli öösel kell 1.23.45, kus on kaader Nõukogude keemik Valery Legassovist end ülesse poomast pärast kassetide salvestust, kuhu on talletatud mälestused ja tõde Tšornobõlis toimunud õnnetusest.

Seejärel toimub ajahüpe kaks aastat varasemasse perioodi Prõpjati, mis asub Ukrainas Kiievi oblastis, kus tuumakatastroof toimus. Vaatajateni jõuab pilt askeldavatest tuumafüüsikutest ja inseneridest, kelle juht Anatoly Stepanovich Dyatlov tuima ükskõiksusega palub meestel hakata keskvõimu korralduste järgi läbi viima ohutuskatset, mis päädis tuumakatastroofiga.

Teadmata ohte, mis õnnetusega kaasnevad, tulid kohale tuletõrjujad ja päästjad, osad neist hukuvad sündmuskohal suure kiirituse tõttu. Seriaali visuaalne pilt on uskumatult tõetruult edasi antud - tolleagsetest autodest, masinatest, riietustest peegeldub kõik sellele ajale omane. Rääkimata sellest, kui päriselulähedaselt olid kujutatud ka vigastused.

Näitleja meisterlikkus on samuti omaette tipptase. Oluline on mainida, et peategelased ei ole venelased ega ukrainlased, ometi on nad soviettidele omase maneeri, nii kõnes kui liikumises, suutnud imetabase täpsusega edasi anda.

Seriaali neljandat osa oli emotsionaalselt kõige keerulisem vaadata. Selles osas kujutatakse sõdureid, kellele on antud korraldus lasta maha kõik koduloomad, kuna loomad olevat kiirgusohtlikud. Kolm meest lähevad ülesannet täitma, seda on seriaalis ka üpris graafiliselt kujutatud. Mul tuli nutt kurku juba neid kaadreid vaadates, kuid see polnud paraku veel õuduse lõpp. Seriaalis kehastab Jessie Buckley tuletõrjuja Vassili Ignatenko abikaasat Lyudmilla Ignatenkot. Vassili elutee lõppeb lühidalt pärast katastroofi Moskva haiglas, kus tema abikaasa Lyudmilla teda ka külastamas käis. Hiljem selgub aga, et Lyudmilla oli ka külastushetkel rase. See kulmineerub neljandas osas lapse surmaga, kes suutis elada vaid neli tundi pärast sündi.

"Tšornobõl" on kohustuslik vaatamine kõikidele tänapäeva sotsidele, kelle meelest riik peab võimalikult palju sekkuma ning kontrollima sisuliselt igat eluvaldkonda. Seriaali viimases ehk viiendas osas astuvad füüsikut Nõukogude kohtu ette, et selgitada, kuidas selline õudus juhtuda sai. Süüaluseid oli kolm: varem nimetatud Dyatlov ning lisaks tuumajaama juht Viktor Bryukhanov ning juhtiv insener Nikolai Fomin - mehi süüdistati tuumajaamas toimunud katastroofis. Kuigi mehed tõesti olidki osaliselt süüdi ohumärkide ignoreerimises ning mõtlematuses, siis ainusüü neil siiski ei lasunud. Nimelt paljastab Legassov, et Nõukogude Liit oli hoidnud füüsikute ja inseneride eest kogu tõde salajases, mistõttu ei osatud seda ohtu ka arvesse võtta. Šokeeriv oli see, kui antud paljastuse peale sundis kohtunik Legassovit sisuliselt vaikima ning andis talle hoiatuse režiimi kritiseerimise eest. Kohtuistungi lõppedes visati Legassov kinnisesse ruumi, kuhu tuli KGB ametnik, kes ähvardas keemikut, mängides peenelt tema inimlike emotsioonide peal.

"State craft" (riigi juhtimine-toim) oli mõiste, mida seriaalis kasutati, et kokku võtta riigi juhtimist ja haldamist. Mis juhtub aga siis kui võimuiha saab suuremaks ja olulisemaks kui tõde? Mis saab, kui prioriteediks on riigi maine säilitamine igal juhul inimeste turvalisuse ja elude arvelt?

Nendele põletavatele küsimustele annab vastuse just see seriaal.

Vaata "Tšornobõli" GO3 teleteenusest SIIT!

Kommentaarid puuduvad