Reklaam sulgub sekundi pärast

5 fakti “Oppenheimeri” filmi kohta, mida sa veel ei teadnud

"Oppenheimer" — FOTO: Go3

Christopher Nolani vapustav film "Oppenheimer" hõlmab endas tõestisündinud lugu, mis kestab veidike kauem kui kolm tundi. Selle 2023. aasta kuumima linateosega kaasneb ka tohtu hulk huvitavaid fakte, mida paljud ei pruugi teada. Seega toome välja kõige põnevamad faktid filmi „Oppenheimer“ kohta.

Trinity katse filmiti ilma eriefektideta

Nolanile ei ole suurel ekraanil dramaatiliste sündmuste taasloomine kaugeltki võõras, kuid oma seni ehk kõige ambitsioonikama sammuna otsustas režissöör filmida aatompommi katset ilma CGI või visuaalsete efektideta. See tähendab, et see, mida sa ekraanil näed, toimus päriselt ka…kuigi väiksemal skaalal.

Visuaalsete efektide juht Scott R. Fisher selgitas, kuidas tema meeskond lõi tõelisi "miniatuurseid" plahvatusi ja kuidas neid filmiti. „Me tegime neid nii suurena kui võimalik, kuid et need oleksid hoomatavad. See tähendab seda, et me olime kaameraga võimalikult lähedal ja tegime plahvatuse nii suurena kui antud keskkonnas see võimalik oli."

Eduka katse tekitamiseks kasutas Scotti meeskond bensiini ja propaani ning tuumaplahvatuse pimestava valge valguse jäljendamiseks lisati alumiiniumipulbrit ja magneesiumi. "Me väga tahtsime, et kõik räägiksid sellest välgust, sellest heledusest. Seega püüdsime seda võimalikult palju jäljendada."

Cillian Murphy sai oma rolli kandideerimata

„Oppenheimer“ on Nolani ja Cillian Murphy kuues ühine film, pärast „Batmani“ triloogiat, „Inceptioni“ ja „Dunkirki“, ning arvestades nende lähedast suhet, ei pea iiri näitleja enam rollidele kandideerima. BBC Radio 2-le antud intervjuus meenutas Cillian hetke, mil ta sai juhusliku kõne Nolanilt, kes selgitas, et tal on tema jaoks ideaalne peaosa.

"Kui sul on õnne, saad sa oma karjääri jooksul ühe või kaks sellist kõnet," ütles ta. "See oli parim tunne. See oli omamoodi eufooriline ja siis mõtled: "Oh, see on palju tööd". Nii et ma hakkasin kohe lihtsalt tööle. Mul oli umbes kuus kuud aega alates sellest, kui ta mulle helistas kuni me alustasime filmivõtetega. Stsenaarium oli kindel ja juba olemas. See oli üks parimaid stsenaariume, mida ma kunagi lugenud olin. See oli suurepärane."

Filmivõtete ajal elasid näitlejad koos ühe katuse all

„Oppenheimeris“ näeme, kuidas Ameerika suurimad teadlased elavad koos Los Alamose asulas New Mexicos ning filmi jaoks kolis Nolan oma näitlejate ja meeskonnaga sinna samasse kohta. Emily Blunt võrdles olukorda "suvelaagriga" ja ütles ajakirjale People: "Me olime kõik ühes ja samas hotellis keset New Mexico kõrbe…ainult meie."

…aga Cillian jättis nende seltskonna koosviibimised vahele

Pikaajalised sõbrad Emily ja Matt Damon korraldasid filmivõtete ajal näitlejatele grupiõhtusööke, kuid Emily filmi abikaasa vastas neile kindlalt "ei". Emily lisas: "Kogu see maht, mida ta pidi enda õlule võtma ja läbi töötama, on nii monumentaalne. Loomulikult ei soovinud ta meiega koos õhtusöögile tulla." Cillian lisas: "Sa tead, et kui sul on sellised suured rollid, selline vastutus, siis tunned, et kõike on kuidagi liiga palju."

Teiseks teguriks oli iiri staari range dieet, sest ta kaotas meeletult kaalu, et mängida teadlast, kes tegelikus elus elatus ainult sigarettidest, martinidest ja vähesest toidust. "Ta kaotas rolli jaoks nii palju kilosid, et ta lihtsalt ei söönud õhtusööki, mitte kunagi," rääkis Matt Entertainment Tonightile.

Kodak pidi spetsiaalselt „Oppenheimeri“ jaoks valmistama uut tüüpi filmi

Filmipurist Nolan filmis eluloofilmi IMAX 70mm filmiga, kuid sellega esines üks väike probleem. „Oppenheimeril“ on kaks ajajoont, millest üks on värviline ja teine mustvalge. Kahjuks ei olnud mustvalget IMAX 70mm filmi olemas, nii et operaator Hoyte van Hoytema helistas Kodakile.

Ta ütles Variety’le: "Nad valmistasid proovirullid, mida me oma kaameraga proovida saime. Me pidime oma kaameraid ja hilist laboritööd veidi ümber seadistama. Ma mäletan, kui Chris ja mina istusime kinos ja vaatasime meie esimese mustvalge testi tulemusi ja see oli lihtsalt vapustavalt hämmastav. Me ei olnud kunagi midagi sellist näinud."

„Oppenheimeril“ pole väljajäetud stseene ja directors-cuti ei tule kunagi

Nolani armastus IMAX kaamerate ja 70mm filmi vastu teeb filmitegemise üüratult kalliks, nii et ta alati veendub, et tema filmide iga sekund on enne "võte" hüüdmist läbi mõeldud.

Cillian ütles Colliderile: "Chris Nolani filmides ei ole kustutatud stseene. Sellepärast ei olegi tema filmide DVD-l lisasid, sest kogu stsenaarium ongi filmis. Ta teab täpselt, mis lõpuks saab – ta ei mängi sellega ja ei ürita lugu muuta. Kogu film on teie ees."

Vaata seda 2023. aasta suurimat, oodatuimat ja palju kõneainet tekitanud linateost nüüd Go3 televisiooni Filmilaenutuses.

„Oppenheimer“ on draama geeniusest, ülbusest ja nii individuaalsest kui ka kollektiivsest eksimustest ning see kirjeldab hiilgavalt Ameerika tuumafüüsiku tormilist elu, kes aitas uurida ja arendada kahte aatompommi, mis Teise maailmasõja ajal kukutati Hiroshimasse ja Nagasakisse.