Reklaam sulgub sekundi pärast

Olena Zelenska Vogue’i avameelses kaaneloos: võitleme asjade eest, mis võivad juhtuda igas maailma riigis

Olena Zelenska
Foto: Scanpix

Eile ilmunud Vogue'i kaaneloos rääkisid Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ja esileedi Olena Zelenska avameelselt oma elust sõjajal. Esileedi roll on iga päevaga aina olulisem, sest just tema pöörab suurt tähelepanu sellele, milline mõju on sõjal rahva vaimsele tervisele. Ilmselt ei oska me keegi ette kujutada, milliste tunnetega ta hommikul üles ärkab, kuid ta leiab endas jõudu, et inspireerida ja kriisis olulistele teemadele tähelepanu pöörata.

Olena Zelenska tõdeb Vogue'ile antud intervjuus, et alates 24. veebruarist on tema elu jäädavalt muutunud ja need on on olnud tema elu hullemad kuud. Oma rolli üle on saanud naine ise otsustada, kuid ta tõdeb, et talle on alati meeldinud olla pigem varjus. Enne sõda oli temast juba saanud haavatavate, eriti erivajadustega laste eestkõneleja ja ta töötas ka teadlikkuse tõstmise ning perevägivalla vastu võitlemise nimel.

Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski abikaasa, kauaaegne komöödiakirjanik, eelistas alati kulisside taha jääda. Talle on sobinud toetada just oma abikaasat rambivalguses, kelle presidendiks olemine võib määrata vaba maailma saatuse. Kuid sellest ajast peale, kui Venemaa 24. veebruaril Ukrainasse tungis, on Zelenska sattunud ootamatult tragöödia ja ka meedia tähelepanu keskpunkti.

"Need on olnud minu ja iga ukrainlase elu kõige kohutavamad kuud," ütles ta tõlgi vahendusel oma riigi keelt rääkides ajakirjale antud intervjuus. "Ausalt öeldes ei usu ma, et keegi teab, kuidas me emotsionaalselt hakkama oleme saanud." Ta sõnab, et teda on inspireerinud just tema kolleegid ukrainlased. "Ootame põnevusega võitu. Meil pole kahtlustki, et võidame. Ja see hoiab meid edasi tegutsemas,'' sõnas ta.

Naiste hääl peab olema ka sõjakoledustes esindatud

Olena Zelenskast on saanud kogu riigi nägu – naise nägu, ema nägu ja empaatia hoidja. Ukrainas on kümned tuhanded naised olnud eesliinil ja Zelenska on nende häält maailmapildis võimendanud. Ta reisis Washingtoni ja kohtus seal USA presidendi Joe Bideni, esileedi dr Jill Bideni ja riigisekretär Antony Blinkeniga ning esines kongressi ees. ''Ma palun teilt midagi, mida ma soovin, et ma ei peaks kunagi paluma – relvi. Relvi, mida ei kasutataks kellegi teise maal sõdimiseks, vaid selleks, et kaitsta oma kodu ja õigust selles kodus elusalt ärgata,'' sõnas ta.

Ta näitas pilte Ukraina lastest, kes hukkusid Venemaa rakettide rünnakute tagajärjel. Sealhulgas Downi sündroomiga nelja-aastasest lapsest, kelle hukkumine vapustas kogu maailma. Olenemata sellest, kas külaskäigust USA-se ka kasu sündis, oli see meeldetuletus kogu maailmale just kuvandi ja sõnumi loomise jõust.

Londonis elava endise Vogue Ukraine toimetaja Tetjana Solovõi sõnul on olnud Zelenska viimaste kuude sammud üliolulised. ''Peame sõjas kuulma ka naiste hääli, need peavad olema esindatud,'' sõnas ta ja lisas, et just Zelena on esimene, kes räägib inimeste kogemustest sõjas.

Mõnda aega ei saanud Zelenska oma abikaasa ega vanematega suhelda. Enne sõda oli ta iga päev oma emaga telefonis rääkinud. "Ma isegi ei tea, kuidas oleksin need kuud üle elanud, kui me oleksime lahus olnud," ütles ta laste kohta. President pole turvakaalutlustel lapsi veel näha saanud.

Loe täispikka refereeritud intervjuud lähemalt siit.