Reklaam sulgub sekundi pärast

120 riigis käinud maailmarändur: pole vaja sihtkoha menüü ja joogivalikuga kellelegi muljet avaldada

Kerli Nõu 2023. detsembril Rwandas Kivu järvel.
Kerli Nõu 2023. detsembril Rwandas Kivu järvel. — FOTO: Erakogu

120 riiki külastanud kirglik maailmarändur ja kirjanik Kerli Nõu jagab kogemuste põhjal nõuandeid mõtestatud ja rahuldustpakkuva reisi kogemiseks. Mitmed nõuanded kutsuvad üles just iseendaks jääma, sest reisida tuleb iseenda soovidest lähtuvalt, mitte sellepärast, et nii on popp.

Kerli Nõu rõhutab, et reisil tasuks jääda iseendaks ning mitte pingutada, et kogemuste, külastuste ja toiduvalikuga kellelegi teisele muljet avaldada. Loe lisaks Kerli soovitustele ka temaga hiljuti ilmunud pikemat intervjuud SIIT.

1) Otsi välja sihtkohad, mis sind kõige rohkem kõnetavad ja lihtsalt käi ära. Ela iseenda elu. Kõik teised elavad ka enda oma. Mõnes kohas on ägedam, teises magedam, aga see kõik käib asja juurde. Ära karda koju tulles tunnistada, et sihtkoha valikul sellel korral näiteks mööda panid. Ausus ja ehedus maksavad rohkem kui võltspagunid.

2) Otsustad siiski kellegi nõu küsida ja järgida? Veendu, et räägite samalt tasandilt – kui tahad seljakotiga aasta aega kolmanda maailma riikides kolada, siis viietärnihotellis peatuv ärimees või „kõik hinnas” ekskursiooniturist ei ole õige allikas, kellelt säästu- ja olmenippe nuiata. Eelarved on erinevad. Reisistiil on erinev. Ajaraam on erinev. Mugavuse-hinnaskaala tasuvus on erinev. Riskitaluvus on erinev. Menüü on erinev. Transport on erinev. Bürokraatia on erinev. Väärtustagem üksteise aega.

3) Kõik, mis sinuga reisil juhtuda võib, võib juhtuda ka kodus. Las. See. Mõte. Settib.

4) Kes plaanib ümbermaailmareisile minna – lennake alustuseks Ameerikasse ja tulge tagasi ida poolt. Kehale kergem, ajavahest taastumine nobedam. Talvekuudel Eestist 12-tunnise ajavahega Hawaii saartele lennates tuleb taastumiseks arvestada kaks nädalat. Suvisel ajal saab nädalaga toime.

5) Erinevate majutusasutuste vahel valides soovitan kokkuhoiu mõttes alustada taluvuspiiri alumisest otsast ja reisi lõpus – kui tüdimus suurem ja koguigatsus sisse lööb – end paremate kohtadega hellitada. See hoiab motivatsiooni viimase hetkeni üleval, saba püsti ja karva läikimas. Alguses on nii kui nii igas uues kohas uudne ja põnev. Pikema aja jooksul (5+ ööd) samas linnas või riigis viibides kaalu hotellivahetusi. Peatumine erinevates linnajagudes annab paigast mitmekülgsema pildi ja loob suuremat avastamisrõõmu. Lisaks saab maandatud ka risk, et seitsmeks päevaks renditud hotellitoa voodi potentsiaalselt halb madrats seljale saatuslikuks saab. Tõsi, kolimine on tülikas, aga vaheldusest tekkinud muutus kaalub rohkem kui ebamugavus.

6) Kui seltskonnas küsitakse, kas Pariisis olles ka Eiffeli tornis käisid või Londonit külastades vahtkonna vahetust vaatasid (jätka nimekirja endale sobivate kohtade ja tegevustega) siis tea, et 90% küsijatest tahab rääkida, kuidas nemad ise seal olid/käisid/kogesid. Vaatamata laialt levinud narratiivile, et reisiteemad kõiki ja kõikjal meeletult kõnetavad, on see tõde vaid sinnamaani, et teema osavalt küsija poolsete lugudeni kaaperdada.

7) Kolmanda maailma riikides tasub kohalejõudmise hõlbustamiseks selgeks teha majutusasutuste kõige lähem kuulus maamärk, mida iga kohalik unepealt teab. Kirik, jalgpalliväljak, kuulsam hotell jne. Võib juhtuda, et oportunistlik pendelrändajast sohver on linnas viibinud sama vähe kui sinagi.

8) Jäägem reisil iseendaks – kes Eestis kümmet verivorsti, seitset aasta parimat piparkooki, vastlakuklit, veganküpsist jne ei degusteeri, võib reisil olles rahulikumalt hingata. Tagasi tulles ei ole vaja sihtkoha menüü ja joogivalikuga kellelegi muljet avaldada. Õllesordid, veinid, peente nimedega hautised ja muu unustatakse niipea, kui uut lauset oled alustanud. Sama moraal laieneb vaatamisväärsustele. Kes Eestis vaid jõulude ajal, kui sedagi, kirikusse sisse astub, ei ole vaja seltskonnas vaimustust teeseldes Ladina-Ameerika katedraalidest jahvatada.

Kommentaarid puuduvad