Reklaam sulgub sekundi pärast

Võrdlus tänapäevaga: vaata, kui palju on keskmine palk ja toidukorvi hind alates 1992. aastast tõusnud

Kõige enam tunnetavad eestlased toidukaupade ja energiahindade kasvu, kergelt kipub aga ununema, et ajas on palgad teinud kordades suurema tõusu kui seda on teinud näiteks pere toidukorv. Kas ja kui palju on meie elujärg ajas paranenud?

Eestlaste palk on alates taasiseseisvumisest tõusnud umbes 50 korda. 35 euro pealt 1800 euroni. Samas on pere toidukorv kallinenud kõigest seitse korda. Kui 1992. aastal oli keskmine kuupalk 35 eurot, siis ühe nädala toidukorv neljale maksis lausa 14 eurot. Toona sai ühe palga eest heal juhul kolm nädalat pere söönuks. Tänase palga juures saaks aga lausa 16.

Eesti Konjunktuuriinstituudi direktori Peeter Raudsepa sõnul on kallinemine olnud pidev ning on olnud ka paar üksikut langust, mis aga on jäänud enamasti ühe aasta sisse ning pole kestnud kauem. Suurim langus on olnud masu ajal 8%. Toidu tähtsus eestlaste kuluridadel ei ole aga ajas vähenenud. Maksu- ja aktsiisitõusu valguses tegid Eesti Ekspressi ajakirjanikud eksperimendi ja jälgisid kolm kuud toiduhindade liikumist. Selgus, et käesoleval aastal tuleb toidu eest käia välja märgatavalt suurem summa. 

"Aasta lõikes tuli see summa kuskil 50 euro ringis. Eks see oleneb inimese sissetulekust. Paraku selline käibemaksutõus mõjutab kõige rohkem neid, kes teenivad kõige vähem. Kui sa teenid 800 eurot, siis 50 eurot aastas on päris palju, kui sa teenid 1600 kuus kätte, siis see on juba väiksem," ütles Delfi Meedia ajakirjanik Greete Palgi.

Konjunktuuriinstituudi direktor ütles, et kui palgad on kasvanud märgatavalt ja toidukorv mitte nii väga, siis kallinenud on kõik muu, mille tulemusel toidu jaoks enam raha ei jätku. "Tõepoolest, keskmise palga areng – me oleme sellega jõudnud möödunud aasta lõpuga kusagil 1800 euro peale – käib korrelatsioonis toiduainete hindade kasvuga. Siin on omad seosed muidugi olemas, aga lisandunud on üks oluline kuluallikas meie leibkondadele, ehk siis peredel on eluasemelaenud, autoliisingud, üks või mitu perekonna kohta. Ja need on nüüd küll kallinenud Euribori tõusu tõttu sadu või tuhatkondeurot."

Käesoleval aastal saab kõige enam raha välja käia magusa, näiteks kommide eest, kuid ka lihatooted on need, mis on oodatust rohkem tõusnud.

"Minu jaoks tuli üllatusena, et kommid, Raffaello kommid, Kalevi šokolaadid tõusid kõige enam, sest need on tegelikult tooted, mida inimene ei pea ostma. See pole vajadus. Aga näiteks ka mähkmed, milleta inimene ei saa, kui tal ikkagi on väike laps kodus. Alkoholi me liiga palju ei jälginud, aga alkohol tõusis ka rohkem. Muidugi mängis seal ka aktsiisitõus rolli. Minu jaoks oli üllatav, et viinaliiter oli varasemalt niivõrd odav. Ma arvasin, et see on kallim," lisas Palgi.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad