Reklaam sulgub sekundi pärast

Valulike päevadega tasustatud haigusleht? Riigikogu liikmed naiste petitsiooni ei poolda

Valulike päevade all kannatab hulganisti naisi
Valulike päevade all kannatab hulganisti naisi — FOTO: 123rf

Riigikogu lauale jõudis naiste valuliste päevade petitsioon, mis võimaldaks neil naistel, kellel on diagnoositud eriti valulik mensutratsioon, võtta kord kuud tasustatud haiguslehte. Sotsiaalkomisjoni liikmed seda mõtet aga eriti ei toetanud.

1483 allkirja kogunud petitsiooni pooldab ka perearst ja Reformierakonna liige Karmen Joller. "Küsimus on kokkuleppes tööandjaga ja kui ta arstile selgitab, et enesetunne on väga halb, siis me loomulikult anname haiguslehe. Täpselt samamoodi on ka menstruatsiooniga. Kui inimesel on väga kohutavad valud ja ta ei saa voodist püsti, siis ma ei näe arstina, mismoodi ma saaks keelduda ja öelda, et mine tööle," leiab ta.

Sotsiaalkomisjoni aseesimees Riina Solman sellesse aga nii positiivselt ei suhtu. "Ma saan aru, et on inimesi, kellel on probleem, aga tõttöelda ma kaldun arvama nagu perearstid, et kui muu haiguse puhul saab võtta haiguspäevad, siis ka selle probleemi puhul eraldi seadust muuta on minu hinnangul ülereguleerimine."

Erinevus praeguse seadusega seisnebki aga just haiguspäevade hüvitamises. "Praegu perearst võibki seda otsustada, aga ta võib otsustada ka nii, et see ei ole tasustatud haigusleht. Kui me räägime menstruatsioonist, siis probleemid tekivadki esimesel, teisel ja kolmandal päeval. Kui me teeme selleks ajaks haiguslehe, siis see ei ole tasustatud. Me tahamegi teha nii, et see oleks tasustatud, aga mitte kõikidel naistel, vaid neil, kellel on väga tugevad probleemid sellega," sõnab aktivist Artjom Pähkel. 

Paraku aga ei saa üle ega ümber riigieelarvest. Sotsiaalkomisjoni esimees Õnne Pillak ütleb, et tuleb vaadata, mis on üldse see ressurss, mida riik saab veel tervisevaldkonda panustada. "Tervisekassas on väga suur miinus ja me peame ausalt otsa vaatama, mis on need võimalused."

Hetkel rakendab menstruaalpuhkust Euroopa liidus vaid Hispaania, mujal maailmas näiteks Jaapan ja Korea.

Vaata täpsemalt "TV3 uudiste" videoloost! Loe ka lisainfot SIIT!

Kommentaarid puuduvad