Reklaam sulgub sekundi pärast

TOIDUPOED VASTAVAD | Hinnad hakkavad kerkima juba enne maksutõusu: üleöö seda teha pole võimalik!

Brit Suurraid

Kuidas valmistuvad toidupoed maksutõusuks?
Kuidas valmistuvad toidupoed maksutõusuks? — FOTO: Kollaaž: Delfi Meedia

Esmaspäeval avaldus Ärilehe lugu sellest, kuidas Selver soovis maksumuudatuse tõttu juba sel nädalal sadade kaupade hinda tõsta. Selle valguses uurisime, kuidas valmistuvad teised toidupoodide ketid eelseisvaks käibemaksutõusuks.

Selveri turundusjuht Jürg Samel sõnas Ärilehele, et kuna hinnasiltide vahetamine on ajamahukas töö, siis tuli sellega alustada juba varakult.Ühtlasi lisas ta, et mõne toote hind tõusta rohkem kui 2% ja on vastukaaluks tooteid, mille hinda ei muudeta. Kuidas on lood aga teiste toidukaupluste kettidega?

Rimi Eesti ostujuht Marilin Jürissoni sõnul pannakse ettevõtte sees alles konkreetsemat plaani paika ja täpsema tegevuskava valmimine võtab veel aega. "Mis puudutab käibemaksu õigustatust, siis omapoolset hinnangut sellele anda on keeruline, see on riigi otsus. Paljudel juhtudel kulub ühe leibkonna eelarvest toidule märkimisväärne osa. Sellepärast oleks endiselt mõistlik kaaluda toidukaubale käibemaksuerandite kehtestamist läbi madalama maksumäära. Eriti just fookusega toetada tervislikku ja kohalikku Eesti toitu, mis peaks olema kõigile inimestele taskukohane ning kättesaadav," kommenteeris Jürisson.

Prisma Peremarketi sortimendi- ja hankedirektori Kaimo Niitaru sõnul on samuti kogu käibemaksumuudatusega seotud täpne tegevuskava ettevõttes veel koostamisel, detailid ja ajastus veel täpsustub. "Meie eesmärk on kindlasti viia käibemaksumuudatus sisse nii kliendisõbralikult kui võimalik, muudatuse jõustumise ajale võimalikult lähedal," sõnab Niitaru.

Kuna Prisma sortiment on väga lai ja hõlmab endast ligi 70 000 toodet, siis üleöö seda teha pole võimalik. "Küsisime kaupmeeste liidu kaudu riigilt üleminekuperioodi, nii nagu see oli eurole ülemineku ajal, kuid kahjuks seekord üleminekuperioodi ei võimaldatud. Lahenduseks soovitati TTJA poolt hakata hindu muutma juba enne aastavahetust, et uue aasta alguseks oleksid hinnad uuendatud ja vastaksid uuele käibemaksumäärale," põhjendab Niitaru, miks alustatakse hindade muutmisega juba enne uut aastat.

"Käibemaksumäära muudatust ei ole meil kauplusena võimalik täielikult enda kanda võtta, kõrgem maksumäär hakkab ikkagi kajastuma ka hindades. See ei muuda aga Prisma eesmärki pakkuda oma klientidele kõige odavamat ostukorvi, selle nimel jätkame ikkagi tegutsemist pideva hinnaseire jm abinõudega," lubab Niitaru.

Maxima Eesti tegevjuht Kristina Mustonen jääb positiivseks, et järgmisel aastal me möödunud 2 aastaga sarnast hinnatõusu enam õnneks ei näe. Küll on aga üldine pilt toiduainete hindades selline, et hinnad on märkimisväärselt tootjate poolt tõusnud, mis on otseselt mõjutama hakanud ka klientide ostuotsuseid.

"Kallimate toodete asemel valitakse soodsam alternatiiv. Olgu või üks näide - kuni 2021. aastani nägime meie oma ostjate näitel viinerite ja keeduvorstide segmendis pidevat väikest langustrendi. Nüüd aga viimase kahe aasta jooksul on viinerite-keeduvorstide tarbimine selgelt pöördunud tõusule," selgitab Mustonen, kuidas tarbijad eelistavad aina enam odavamaid alternatiive kallimatele.

Sel põhjusel tõi Maxima turule ka omamärgisarja Well Done, mille eesmärk on pakkuda kvaliteetseid ehk preemiumsegmendi tooteid, aga põhibrändidest keskmiselt ca 20% soodsamalt.

Mustoneni sõnul mõjutavad toidukaupade lõpphinda ka maksutõusud, mida on uuest aastast kaks - käibemaksumäära tõus 20% pealt 22% peale ning alkoholi- ja tubakaaktsiisi tõus. Käibemaksutõus rakendub poes juba 1. jaanuarist 2024.

"Aktsiisiga maksustatavatel kaupadel lisandub uus aktsiis mõningase viitega, sest kuni 31.12 aktsiisilaost ehk tootjalt või edasimüüjalt ostetud tooteid võib müüa vana aktsiisimäära alusel (küll aga rakendub neilegi toodetele 1. jaanuarist kõrgem käibemaksumäär)," selgitab ta.

Pöördusime kommentaari saamiseks ka Coopi esindaja poole, ent artikli avaldumise hetkeks polnud vastust veel laekunud. Lisame selle esimesel võimalusel.

Kommentaarid puuduvad