Reklaam sulgub sekundi pärast

TikTok kaob ära? USA esindajatekoda kiitis heaks platvormi keelu eelnõu 

BNS

Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. — FOTO: 123rf.com

USA kongressi esindajatekoda kiitis kolmapäeval suure häälteenamusega heaks eelnõu, mis sunnib Tiktokki tema Hiina omanikust eraldama, vastasel juhul ootab teda keeld USA-s.

Eelnõu poolt andis hääle 352 ja vastu 65 rahvaesindajat, kes ilmutasid harvanähtavat üksmeelt.

Eelnõu võib kujutada endast ränka hoopi videojagamisplatvormile, mille menu üle maailma on kasvanud hoolimata murest, et selle emafirma võib olla Hiina Kommunistliku Partei meelevallas.

Pole teada, kuidas hääletab eelnõu üle senat, kus osad senaatorid on avaldanud kõhklust keelata rakendus, mida kasutab 170 miljonit ameeriklast. Samas on Valge Maja kinnitanud, et juhul kui kongress seaduse heaks kiidab, saab see ka president Joe Bideni allkirja.

Niinimetatud "Ameeriklaste välisvaenlase poolt kontrollitud rakenduste eest kaitsmise seaduse" kohaselt peab TikToki emafirma ByteDance rakenduse 180 päeva jooksul maha müüma, vastasel juhul võetakse see USA-s Apple'i ja Google'i rakendustepoodidest maha.

Samuti annab see presidendile voli kuulutada riikliku julgeoleku ohuks teisigi rakendusi, kui neid kontrollib riik, mida USA peab enda vastaseks.

Washingtoni TikToki-vastase kampaania elavnemine viimase mõne päeva jooksul tuli firmale üllatusena, vahendas Wall Street Journal, kuivõrd selle juhte oli rahustanud asjaolu, et läinud kuul liitus osana valimiskampaaniast rakendusega ka president Biden isiklikult.

TikToki tegevjuht Shou Zi Chew on hetkel Washingtonis, et koguda toetust eelnõu peatamisele.

"Et seda eelnõud surutakse läbi enneolematu kiirusega ilma, et selle toimuks isegi avalikku arutelu, tekitab see tõsist riigiõigusega seotud muret," kirjutas TikToki avaliku poliitika eest vastutav asepresident Michael Beckerman.

Eelnõu esindajatekojale esitanud vabariiklane Mike Gallagher ja demokraat Raja Krishnamoorthi, aga ka Valge Maja väidavad, et seadus ei ole TikToki keeld, kuniks firma end ByteDance'ist lahutab.

Hiina välisministeerium mõistis seaduse hukka, öeldes, et see kujutab endast Hiina ettevõtete ahistamist ja maksab lõpuks Ühendriikidele endile kätte.

Vabariiklastest seadusandjad hääletasid eelnõu poolt hoolimata tõigast, et ekspresident Donald Trump tegi esmaspäeval kannapöörde ja teatas, et on keelu vastu – peamiselt kuna see tugevdavat tema sõnul Instagrami ja Facebooki emafirmat Metat, keda ta nimetab "rahvavaenlaseks".

Oma ametiajal püüdis Trump sundida TikTokki ByteDance'ist eralduma, kuid plaani nurjasid USA kohtud.

Ekspresident eitas süüdistusi, nagu oleks ta meelt muutnud seetõttu, et tema valimiskampaaniale on annetusi teinud TikToki suurinvestor, riskikapitalist Jeff Yass.

Teised katsed TikToki keelata on seni läbi kukkunud, üks läinud aastal esitatud eelnõu jooksis rappa, kuni tekitas muret sõnavabaduse pärast.

Samuti tühistas föderaalkohus Montana osariigis vastuvõetud seaduse, kahtlustades, et see rikub põhiseaduslikku õigust sõnavabadusele.

Kommentaarid puuduvad