Reklaam sulgub sekundi pärast

Solidaarsus Euroopaga? Eesti põllumehed mõtlevad samuti streikimise peale

Euroopa põllumeeste ja nüüd ka Läti kolleegide meeleavaldused on pannud streikimise peale mõtlema ka meie kohalikud talunikud. Karmid rohepöörde nõuded on pannud põllumehed olukorda, kus pigem tuleb tegeleda paberimajandusega kui reaalselt toidu tootmisega.

Läti põllumehed tõid oma meeleavaldusel välja mitmeid murekohti, nagu näiteks ebaaus konkurents, meeletu bürokraatia ning rohepöördega seotud seadusemuudatused. Need probleemid pole sugugi võõrad ka Eesti põllumeestele.

"Põllumees vajab oma eluks ja tööks sellist kindlust, et kevadel lähed, sügisel tuled ja saad tegeleda põllumajandusega. Täna tuleb tegeleda väga selgelt tulevaste keskkonna nõudmiste täitmise planeerimisega ja maailmaturul kõikuvate hindadega," sõnab Jõgevamaa Põllumajandustootjate liidu juht Raul Soodla.

Soodla sõnul on põllumehest saanud juba ammu ärimees ning rohkem tuleb mõelda paberi- kui põllumajandusele. "Sellised ettepanekud, mis meile pole meeldinud, nendega me oleme viimased aastad tegelenud. Impulssi, et Toompeale traktoritega minna, meil pole, sest otsused tehakse meie eest Brüsselis ära. Suur tänu prantslastele ja sakslastele, kes selle teema on nii võimsalt üles võtnud ja täna me kaalume, et kuidas solidaarsust nende ettepanekutega, mida Euroopa põllumehed on juba teinud," tõdeb ta.

Soodla tahab, et Brüsseli poolt kehtestatud karmid nõuded üle vaadataks. "Kõige hullem on nende rohepöörde ettepanekute ja piirangutega. Minule tundub, et nad pole ise ka aru saanud, mida nad teavad. On selge, et lõpmatult me oma loodust hoida ei jõua, sest inimkond kasvab ja kõik tahavad süüa. Iga riik peab oma rahva ise ära toitma. Kui me teeme suuri piiranguid ja kitsendusi, siis ei ole enam neid, kes seda tahavad toota ja me jääme sõltuvaks sisseostetud toidust!"

EKRE tegi avalduse, et põllumehed võiksid kokku panna ettepanekud, mida regionaalministrile Euroopa põllumajandusministrite kohtumisele kaasa anda. Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni liige Rain Epler tunnistab, et ka Eesti põllumeestele pole võõras mõte, et ühel hetkel peab jõulisemalt protestima. 

Regionaalminister Madis Kallas nõustub, et sammud, mis on varasemalt kokkulepitud, on päris ambitsioonikad. "Me oleme Eestis veendunud, et neid eesmärke, mis on aastaid tagasi meile seatud, neid ei ole põllumajandussektoris võimalik täita. Kuniks ma ei ole põllumeestega kohtunud või nad ei ole konkreetseid murekohti välja toonud, siis ma arvan, et Eesti põllumees on alati rahumeelsem ja valmis rääkima ning siis tegema samme, mida me oleme Euroopas näinud."

Vaata lähemalt "TV3 uudiste" videost!

Kommentaarid puuduvad