Reklaam sulgub sekundi pärast

President Alar Karis 2023. aasta uudissõnast: rahva lemmik oli ka minu lemmik ja väga mitmel põhjusel

Kas teie teate, mida võiksid tähendada sõnad nagu uitpuit, klaara-plaara või ebaelu? "Täna "TV3 uudised" vahendab järjekordset lõppenud uudissõnade konkurssi "sõnaus", kuhu inimesed esitasid sel korral üle kolme tuhande uue sõna. Rahva lemmik oli ühtlasi ka president Alari Karise lemmik.

Keeleuuendaja Johannes Aaviku sünniaastapäeval avalikustati järjekordsed uudissõnad. Tuhandetest uutest sõnadest valiti esmalt välja 57 parimat ja nendest omakorda kaheksa, mille autorid said tunnustatud.

„Mis nüüd lõplikult kaheksa hulka jõudis, olid siis sõnad kõdum, kui kompost või kompostmuld. Kõdustama on siis see tegevus, et kuidas seda kõdumit luua ja see aparaat, mis seisab igaühel kas kööginurgas või laianurgas oleks siis kõdusti,“ ütles sõnakonkursi võitja Riina Vällo.

Riina Vällo sõnul jõudis lõppvooru 57 sõna hulka ka tema jaoks labaseid sõnu. „Nagu klaara-plaara. Ma ütlen ausalt, et kui minule pandaks koduõue selline konteiner, teate, mida see tähendab, lugesite? (klaas- ja plasttaara – toim). Õhesõnaga, kõlab naljakalt. Kui panna mulle maja ette konteinereid külge selline selline silt, siis ma ei tea… ma ütlen ausalt, et ma vist hakkaksin vandaalitsema, ma lööksin jalaga seda kasti.“

Kaks auhinda ehk žürii tunnustuse ja rahva lemmiku tiitli võitis aga hoopis uudissõnad „digikelts“, mis tähendab mõttetuks muutunud digiprügi. Selle autoriks on Ingrid Imelik. Mitmesaja uudissõnaga panustas võistlusesse näitas ka Jüri Gümnaasium.

„Leiutati väga toredaid sõnu. Minu enda lemmik oli „roheröster“, mis pakuti biolagunevate jäätmete komposteri asemel. Siis neile väga meeldis leiutada sõna kuivkäimla asemele uusi sõnu, Kuivkäimla oli antud valikusse, mille otsiti vasteid. Sinna leiutati „kämmerg“, “kuika“ ja „mõttemaja“. Seal tuli väga palju toredaid sõnu,“ ütles eesti keele õpetaja Anneli Aasmäe-Pender.

Mismoodi žürii selle raske töö ära tegi ja need kaheksa võidusõna üldse välja sõelus?

„Väga vaidlema ei pidanud minema, pigem oli raske välja praakida sõnu. Minu isiklik lemmik, mis sai ka rahva lemmikuks, on digikelts, mis tähendab siis digiprügi – neid e-kirju ja pilte, mida me ei ole ära kustutanud. Minu meelest see on haruldaselt geniaalne leid. Väga tabav,“ ütles La Prima Kontseptsiooni autor Marju Luik.

President Alar Karis toonitas oma kõnes, et uudissõnade konkurssi on väga vaja, kuna eesti keeles on palju laene, mille asemel tuleb meil emakeelsed sõnad leida. Väga, kiitis ta tunnustust saanud sõna „digikelts“.

„See, mis oli rahva lemmik, oli ka minu lemmik – „digikelts“ ja väga erineval põhjusel. Ma olen seda kasutanud, mitte küll eestikeelse sõnana, aga välismaal esinedes. Me oleme digiriik, me räägime seda oma esimest otsa, kui tublid me oleme ja mida me seal teeme. Aga me toodame ka läbi selle väga palju sellist digitaalset rämpsu ja see moodustabki sellise keltsa. Nii et selles mõttes on ju väga hea sõna,“ sõnas Karis.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad