Reklaam sulgub sekundi pärast

Nimed teada! Kuus Keskerakonnast lahkunud Riigikogu liiget põhjendavad oma otsust

Tanel Kiik 05.01 pressikonverentsil
Tanel Kiik 05.01 pressikonverentsil — FOTO: Kuvatõmmis

Keskerakonna riigikogu fraktsiooni liikmed Tanel Kiik, Jaak Aab, Ester Karuse, Andre Hanimägi ja Enn Eesmaa andsid täna kell 11 pressikonverentsi, kus selgitasid erakonnast lahkumise tagamaid. Enamus neist liitus sotsiaaldemokraatidega.

Tanel Kiik ütles tänase pressikonverentsi alguses, et lahkumise põhjused selgitab iga erakonnaliige ise ning tema räägib vaid enda eest. „Pärast kongressi ei olnud mul plaani Keskerakonnast lahkuda. See plaan ja tunne otsuse möödapääsmatusest kujunes ajapikku. Pärast kongressi andsin erakonnale ja uuele juhtkonnale võimaluse. Kutsusin ka kõiki üles rahulikult esialgu erakonda jääma. Alati on võimalik otsused hiljem langetada. Kahjuks on näidanud enam kui sada päeva, mis kongressist möödas, et erakond ei ole ühtse meeskonnana tööle hakanud. Eks seda tunnistavad ju tegelikult ka need, kes on erakonda jäänud. Põhjused on loomulikult palju, aga kindlasti on küsimus olnud ka selles, et erinevad arutelud erakonna juhatuses, piirkondades toimuv võimuvõitlus ja viimasel ajal – mis seal salata – ka väga selgelt väärtuskonflikt, mis puudutab Yana Toomi tegevust riigivastaste n-ö aktivistide õigusabi toetamisel tegid selgeks, et erakonna liikmete arvamused, seisukohad erakonna tuleviku osas lahknevad liiga suurel määral.”

Jaak Aab ütles, et ühtib paljuski Tanel Kiige mõtetega ning on temaga ka asju arutanud. Tema sõnul Keskerakonnas ta endal enam perspektiivi ei näe. „Ma loodan, et saan samu põhimõtteid ja maailmavaadet kaitsta Sotsiaaldemokraatlikus Erakonnas. Kindlasti on kahju inimestest, kellega pea 30 aastat on tehtud tööd erakonna ülesehitamisel.”

Ester Karuse ütles pressikonverentsil, et nõustub Kiige ja Aabi sõnavõttudega ning samuti seda, et maailmavaate kõrval on tema jaoks oluline ka inimesed ja omavaheline klapp, kellega poliitikat teha. „Ma olen olnud Keskerakonna liige 13 aastat ja loomulikult ma võtan kaasa positiivsed emotsioonid ja head algatused, mis mul sellest ajast on. Aga muud tunded ma jätan sinna, kus on nende koht. Ükskõik, mis elu valdkonnas on oluline usk sellesse, mida sa teed. Muud moodi pole võimalik edu saavutada. Paraku on minu usk kahanenud ja murenenud,” ütles Karuse ja lisas, et liitub samuti Sotsiaaldemokraatliku Erakonnana.

Erakonna endine peasekretär Andre Hanimägi kommenteeris, tänane samm on õiglane nii erakonna kui ka laua taga istuvate lahkujate jaoks. „Tõepoolest, poliitika on meeskonnamäng ja meeskonnatöö. Kui meeskond ei suuda ühiselt edasi minna, pole sama laine peal, ei ole samad arusaamad ja tulevikuvaated, siis on õiglane teha nii enda kui teiste jaoks otsus, mis on sobivam,” ütles samuti Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga liituv Hanimägi.

Viimasena sõna võttev Enn Eesmaa ütles, et tema vastus küsimusele „miks?” ühtib tema nooremate kolleegidega, kuid erinevalt neist ei lähe ta ühtegi teise erakonda üle. „Olen jõudnud arusaamisele, et mu südametunnistust, eetilisi ja moraalseid tõekspidamisi ei kujunda lõplikult A-st kuni Ü-ni ühegi erakonna programm ja põhikiri, veel vähem aga kujundab neid arusaamisi. Seetõttu ei ühine ühegi erakonna liikmeskonnaga ega nende eelsalgaga siin Riigikogus. Jätkan tööd ja oma kohustuste täitmist Riigikogu nendes komisjonides, kus ma praegu töötan. Samuti Balti Assamblees Eesti delegatsiooni aseesimehena ning mulle väga lähedase Eesti-Leedu parlamendirühma esimehena. Jätkan tööd üsna täpselt Riigikogu liikme mandaadi kohaselt. See tähendab, et ma kujundan oma seisukohad ja vajadusel ka hääletan iseseisvalt, mitte olla mõjutatud erakondade poolt. Ma jätkan ja olen pigem pragmaatik Eesti riigi ja rahva huvides, kui propagandist.”

Samuti lahkus Keskerakonnast Kersti Sarapuu, keda tänasel pressikonverentsil ei ole ning Kiik kommenteeris, et teadaolevalt ta praegu ühegi erakonnaga liituda ei plaani.

Kommentaarid puuduvad