Reklaam sulgub sekundi pärast

NETIRAHVAS KIHAB | Arutelu eestikeelse hariduse üle lõi inimesed kahte leeri

Desiree Mumm

Kristina Kallas
Kristina Kallas — FOTO: Jaanus Lensment/Delfi Meedia

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas käis esmaspäeval Narvas kohtumas õpetajate ja lapsevanematega. Piirilinna õpetajad ja lapsevanemad tunnevad vastumeelsust eestikeelse hariduse osas. Teema pole külmaks jätnud ka netirahvast, kelle arvamused oleme siia kokku kogunud.

Esmaspäevasel kohtumisel selgus, et piirilinna õpetajad ja lapsevanemad ei näe eestikeelses hariduses võimalust, vaid tunnevad, et neilt võetakse midagi ära. "Mis ma siis teen, kui laps ei armasta eesti keelt?" oli üks vanem murelikult ministrilt küsinud.

Ministrile heideti ette ka seda, et eestikeelsele haridusele üleminek on justkui järsk ja ootamatu muutus, milleks valmis ei olda. Reaalsuses ei ole see aga tõsi.

Teema pole sugugi külmaks jätnud ka netirahvast, kelle arvamused oleme siia kokku kogunud. Minister Kallas ütles, et tegelikult on B2-taseme nõue kõikidele õpetajatele kehtinud juba 2011. aastast. Selle ajavahemiku jooksul on nõuete peale aga pigem vilistatud, kuid nüüd on selgeks prioriteediks eestikeelsele haridusele üleminek. 2021. aastal, kui haridusministri ametit pidas Liina Kersna (Reformierakond), seoti keelenõue õpetaja kvalifikatsiooninõudega. Sellestki on möödas kolm aastat. Niisiis ei ole paslik rääkida äkilisest suunamuutusest.

Venekeelsete koolijuhtide ja lapsevanemate vastumeelsus eestikeelse hariduse osas on rohkesti trotsi tekitanud aga eestikeelses elanikkonnas, kellest mitmed asusid seda väljendama ka ühismeedias.

Isegi endine president Toomas Hendrik Ilves on platvormil X (varem Twitter-toim) sõna võtnud. "Ega te Narva ei tahaks minna seletamaks, et pärast 13 aastat B2 nõuda pole ebahumaane," kirjutas ta.

Sõna on võtnud ka Vootele Päi, kes on värskelt sotsiaaldemokraatidega liitunud ning kes töötab siseminister Lauri Läänemetsa nõunikuna.

Ajakirjanik Martin Laine tõi välja, et inimeste sidusus ühiskonnas on otseselt seotud riigikeele tundmisega. "Miks tahavad osad vanemad oma lastele sellist saatust (et nad on keeletundmatuse tõttu segregeeritud-toim), ma ei mõista," kirjutas mees.

Kommentaarid puuduvad