Reklaam sulgub sekundi pärast

Kell tiksub: Euroopat räsib leetritepuhang, nakatumiste tõusu on oodata ka Eestis

Koroonast tingitud reisipiirangute kadumisega on taas läinud liikvele mitmed nakkushaigused. Nüüd on mitmel pool Euroopas tekkinud leetrite puhang, mille juhtumite arv on tõusnud lausa 45 korda. Millal jõuab nakkus Eestisse?

Euroopat räsib tõeline leetritepuhang ja täna on enim nakatunuid Rumeenias, Suurbritannias, Prantsusmaal ja Austrias. Üksikud juhtumid on lõppenud ka surmaga. Nakkus levib hoogsalt ka Venemaal ja Kesk-Aasia riikides ning on vaid aja küsimus, millal hakkab nakatumiste arv tõusma ka Eestis.

"Leetriviirus hakkab rohkem levima kevadel ehk see ootus on, et juhtumite arvud sagenevad ja ka sissetoodud juhtumid suurenevad. Paljud reisivad soojadele maadele, kus leetrijuhtumid on sagenenud ja see sõltub otseselt ka vaktsineerimise hõlmatusest," sõnab Terviseameti esindaja.

Vaktsineerimine leetrite vastu on viimastel aastatel tõepoolest langustrendis olnud. WHO andmetel peaks leetrite leviku tõkestamiseks olema vaktsineeritud vähemalt 95% inimestest, ent täna oleme me jõudnud olukorda, kus see on alla 90% protsendi. Enne 1936 aastal alanud vaktsineerimisprogramme haigestus neisse pea iga laps ja ligi 2,6 miljonit last suri sellesse haigusesse pea igal aastal.

Perearst Le Vallikivi rõhutab, et epideemiad ei ole maailmast kadunud. "Koroonareaalsus lõi mitmeks aastaks elu segamini. Miks inimesed leetrite vastu ei vaktsineeri või vaktsineerimise järgi jätsid ongi see, et inimesed pole oma silmaga näinud, kuidas need leetrid kulgevad ja mis võivad tüsistused olla. Oht ei ole enam nii hästi tajutav," sõnab ta.

Eesti inimesed, kes on leetrite vastu vaktsineeritud ajavahemikus 1980-1992 aastatel, peaksid end uuesti vaktsineerima, kuna toona olid kasutusel Venemaal toodetud kehva kvaliteediga vaktsiinid, mis ei pruugi anda samasugust kaitset, nagu uuemad ravimid. 

"Leetriviirus on väga nakkusohtlik, Eestis me klassifitseerime seda kui eriti ohtlik nakkushaigus. See on ohtlik haigus ja põhjustab rasket haigusekulgu ning samas levib väga kiiresti. Erinevate hinnangute järgi üks leetrihaige inimene võib nakatada 10-12 inimest, kes ei ole läbipõdenud või vaktsineeritud," ütleb Terviseameti esindaja.

Eestis oli viimati leetripuhang enne koroonat 2019 aastal, kui nakatus 27 inimest. 

Vaata lähemalt "TV3 uudiste" videoloost!