Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas oled testimas käinud? Uuringud näitavad koledat tõde: suguhaigused on Euroopas tõusutrendis

Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. — FOTO: 123rf.


Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskuse (ECDC) avaldatud aruannete seerias on näidatud murettekitavat sugulisel teel levivate infektsioonide (STI-de) suurenemist üle Euroopa.

Viimased Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskuse (ECDC) raportid klamüüdia, gonorröa ja lümfogranulooma venereumi (LGV) kohta toovad esile järsu tõusu nende sugulisel teel levivate infektsioonide (STI-de) aruandlustes 27 Euroopa Liidu/Euroopa Majanduspiirkonna (EL/EMP) riigis, näidates dünaamilist ja keerulist olukorda. See arvu kasv sarnaneb ECDC varasemalt teatatud süüfilise juhtumite suurenemisega ning näitab aastakümne pikkust suundumust STI-de levimuse kasvule Euroopas, hoolimata arvude langusest COVID-19 pandeemia ajal, mida tõenäoliselt mõjutas testimise kättesaadavuse muutus ja sotsiaalse suhtlemise vähenemine.

Gonorröa juhtumite arv on jätkanud kasvu, nagu enne COVID-19 pandeemiat. Ainuüksi 2021. aastal oli kinnitatud 46 728 gonorröajuhtumit, ületades eelpandeemilisi tasemeid. Andmed näitavad märkimisväärseid erinevusi EL/EMP riikides, kus meeste seas, kes on seksuaalsuhtes meestega (MSM), moodustasid enam kui poole juhtumitest. Juhtumite suurenemise keskel on mure antimikroobse resistentsuse (AMR) pärast eriti tugevalt esile kerkinud gonorröa kontekstis. Euroopa Gonokokilise Antimikroobse Jälgimisprogrammi (Euro-GASP) aruanded näitavad kahe konkreetse antibiootikumi, asitromütsiini ja tsiprofloksatsiini suurenevat resistentsust, rõhutades vajadust jälgida hoolikalt ning rakendada tugevaid reageerimisstrateegiaid.

Klamüüdia kohta tehtud raport näitab sarnast pilti, kusjuures juhtumid on suurenenud aastatel 2012–2019, langenud 2020. aastal tõenäoliselt pandeemia mõju tõttu ning tõusnud uuesti 2021. aastal. Klamüüdia levimus on endiselt kõrgeim noorte täiskasvanute hulgas heteroseksuaalsete naiste seas. Klamüüdia testimises on sooline ebavõrdsus, kus noored naised saavad kõige rohkem teste, mis tähendab, et klamüüdia võib jääda meestel aladiagnoosituks.

Tutvu terve uuringuga SIIN!