Reklaam sulgub sekundi pärast

Hendrik Terras Kaja Kallase vastase petitsiooni ignoreerimisest: komisjonil oli õigus seda mitte läbi vaadata

Keskerakond algatas mullu novembris allkirjade kogumise, millega taotleda Kaja Kallase tagasiastumist. Allkirju saadi kokku ligi 30 000 ja need anti ka aasta lõpus riigikogu esimehele üle. Põhiseaduskomisjoni esimees Hendrik Terras ütles, et komisjonil oli seadusest tulenev õigus petitsiooni mitte arutada, kuna samasisulist asja juba eelmise aasta lõpus arutati.

Põhiseaduskomisjoni istung venis peaaegu pooleteisetunniseks. Päevakorras oli kollektiivne pöördumine "Kaja Kallas peab tagasi astuma!" ja veel päevakorra kolm punkti. Kahetsusväärselt Kaja Kallase vastase kollektiivse pöördumiseni ei jõutudki.

"Kõige suurem probleem on selles, et tegelikult see devalveerib petitsiooni tähendust ja inimesed varsti ei tahagi enam milleski kaasa rääkida, sest debatti lihtsalt ignoreeritakse. Tegelikult täpselt sama olukord juhtus automaksu vastase petitsiooniga, millel oli üle 70 000 allkirja, aga see ju samuti ei jõudnud komisjonist mitte kuskile kaugemale," ütles Riigikogu liige (Keskerakond) Anastassia Kovalenko-Kõlvart.

Mis saab edasi? Kaja Kallas on rõõmsalt võimul ning 30 000 allkirja ei tähendagi midagi? Kovalenko-Kõlvarti sõnul öeldigi, et pole mitte mingit põhjust läbivaatamiseks, kuna samasisuline arutelu oli juba varem. "Aga mina tõin välja selle, et see arutelu aina tuleb ja tuleb lauale, inimesed annavad allkirju. See just tähendabki seda, et see vajab diskussiooni täna riigikogus."

"Põhiseaduskomisjonis väga selgelt tuli välja, et koalitsioonisaadikud püüdsid vältida selle teema arutelu, püüdsid vältida neid põhjuseid, miks inimesed on sellisele seisukohale jõudnud. Miks ligi 30 000 allkirjaga algatus tuleb Riigikogu poole ja rõhutan, Riigikogu põhiseaduskomisjon –  kes peaks hoolitsema meie põhiseadusliku korra säilimise eest ja selle eest, et oleks usaldus kodanike ja valitsuse vahel, et oleks side parlamendi ja valitsuse vahel –  lõhub sellega tugevalt usaldust, et ei soovi isegi mitte arutelu," ütles Isamaa fraktsiooni esimees Helir-Valdor Seeder.

Põhiseaduskomisjoni esimees Hendrik Terras lükkas eelkõnelejate jutu ümber ja andis mõista, et Kaja Kallase arutelu oli siiski laual, kuid kuna sarnane petitsioon on juba Riigikogus olnud, võis selle läbivaatamise ära jätta.

"Küsimus oli meil päevakorras, see oli päevakorra teine punkt pärast päevakorra kinnitamist. Kuna samasisuline petitsioon on Riigikogus olnud vähem kui kaks aastat tagasi, siis seaduse järgi ei pea komisjon sellist petitsiooni sisuliselt menetlema. Täna [13.02] komisjon seda võimalust kasutas, et kuna me arutasime täpselt samasisulist eelnõud 12. detsembril eelmisel aastal, millest on möödas kaks kuud ja üks päev, siis komisjon otsustas seda sisuliselt mitte arutada," ütles Terras.

Reporter küsis seepeale, kas 30 000 allkirja ei tähenda mitte midagi? "Mina ei ole seda öelnud. Tähendavad absolutuselt seda, rahvas näitab enda meelsust. Asi on selles, et seadusega ettenähtult, kui komisjoni tuleb rahvaalgatus, mis on komisjonist juba läbi käinud viimase kahe aasta jooksul, siis komisjonil on õigus seda mitte läbi vaadata. Sest vastasel juhul võib seda iga nädal esitada," vastas Terras.

Ehk siis lubas seadus antud arutelu lihtsalt kõrvale jätta.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad