Reklaam sulgub sekundi pärast

Teadlane annab nõu – mida äikese ajal kindlasti teha ei tohiks?

Mõni nädal tagasi raputas Eestit juhtum, kus majja löönud äikeselöögiga sai pihta väike poiss. Kuid kuidas on selline asi üldse võimalik, jäi paljudele arusaamatuks. "Seitsmesed uudised" uuris lähemalt äikeseteadlaselt.

Äikeseteadlase Sven-Erik Enno sõnul on hooned Eestis üldiselt turvalised, kuid sealt võib saada nn kaudse elektrilöögi, mis tähendab, et elektrilöök tuleb juhtmete kaudu – elektriliinid, telefoniliinid, andmeside kaablid. "On ka juhtumeid, et veetorustiku kaudu, ka metalltorustikud ja vesi juhib elektrit. Äikese ajal dušši kasutada ei ole väga soovitatav,“ ütleb äikeseteadlane Sven-Erik Enno. Seda, et igapäevased elektroonikaseadmed välku ligi tõmbaksid, tema sõnul kartma ei peal.

„Eelkõige juhtub inimvigastustest palju rohkem seda, et kodutehnika saab kannatada. Äikese ajaks tuleb ühendada vooluvõrgust lahti kodutehnika ja elektrimasinad ning televiisoril kaablid tagant ära võtta. See on kõige parem kaitse. Teine asi – ei soovitata akende juures viibida, dušši võtta ega üldse vooluvõrku ühendatud elektriseadmeid äikese ajal kasutada. Turvaline variant on kasutada mobiili või sülearvutit, mis ei ole kuhugi ühendatud.“

Nii mõnigi on kuulnud ütlust, et äikesenoolega pihta saamine on sama ebatavaline kui lotovõit. Ohtlikke olukordi, mida vältida, on aga tegelikult rohkem. "Eriti ohtlik on näiteks mägedes äikese kätte jäämine, sest seal on inimene kõrgel ja välgulöögile hästi eksponeeritud, aga ka lagedate väljadega spordialade puhul nagu jalgpall ja golf. Ja muidugi kui minnakse puu alla vihma varju," täpsusab Enno.

Kuidas üldse tekib täpsemalt äike?

Vaata lähemalt päises olevast videost!

Kommentaarid puuduvad