Reklaam sulgub sekundi pärast

TAAVI TAHAB TEADA | Öölinnapea, millal muutub Tallinna linn naistele turvaliseks?

Brit Suurraid

Mis asjad on ööbussid ja kellele neist kasu on, kuidas vähendada korgijoogi ohvrite arvu ja mida teha öisete pidulistega, kes teiste ööund häirivad? Nendele küsimustele tahab vastust teada saada Taavi Libe, vastuseid jagab öölinnapea Natalie Mets.

Sellel suvel käivitus Natalie eestvedamisel ööbusside pilootprojekt, mis tähendas seda, et ka hilistel öötundidel oli kõigil soovijatel võimalik tasuta ja turvaliselt pärast pidu koju sõita. Ööbussid sõidavad kuni oktoobri lõpuni. "Nendega on läinud väga hästi ja minu üllatuseks on neid kasutatud rohkem, kui oleks osanud prognoosida! Kõige rohkem sõidetakse Lasnamäe ja Mustamäe liinidel, sõidetakse kõikidel kellaaegadel ja inimeste põhjused ei ole üldse vaid peolt-koju või kodunt-peole, vaid sõidavad ka inimesed, kes tulevad töölt. 85% inimesi ütleb, et nad tunnevad end väga turvaliselt ja leitakse, et selle projektiga tuleks jätkata," rõõmustab Mets töövõidu üle.

Mina kui noor naine olen juba aastaid kuulnud vanemate manitsusi, et väljas käies ei tohi oma jooki järelvalveta jätta. Hoiatada ju võib, ent probleem on siiski nendes, kes neid jooke tahtlikult mürgitavad. Kui veel mõnda aega tagasi jäid korgijoogi ohvrid ilma õigluseta, siis tänaseks on mitmed mitmed kaagid jõudnud ka kohtu ette. Mida annaks veel teha, et naistel oleks turvaline öösiti väljas käia?

Natalie sõnul käib selle probleemi lahendamiseks aktiivne töö ja õige pea loodetakse välja tulla ka kampaaniaga, mis keskendub seksuaalsele väärkohtlemisele ööelus. Kas sellisel juhul tuleks luubi alla võtta korgijoogi panijad või rõhuda naistele, et nad vähem alkoholi manustaksid? "See on suur süsteem ja kõik erinevad osad mängivad suurt rolli. Kui ma olen haavatav, siis mind on lihtsam haavata. Kui ma ei ole haavatav, siis seda on ka keerulisem teha. Kui rääkida näidetest, siis väga hea süsteemne ööelu on Berliinis. Seal juba ammu on nõnda, et kui sa lähed peole, siis seal on nii-öelda safe space ehk turvalised kohad. Enne, kui sa sisse saad, loetakse piletimüügis ette nimekiri asjadest, millele seal kohta ei ole. See on ühiskondlik kokkulepe," kirjeldab Mets, kuidas turvalised ööklubid on normaalsus ja reaalsus juba mujal, aga mitte Eestis.

"Kui sa kahtlustad, et oled saanud korgijooki, tuleb kohe kiirabisse pöörduda, sest see on aine, mis lahkub sinu kehast väga kiiresti. Seda sõnumit ei saa piisavalt levitada. See on ka osa sellest tööst, mida me tegema hakkame," paneb Mets südamele.

Mõnda aega tagasi jõudis Taavini ühe tema tuttava jutt, kes elab kesklinnas ja on iga nädalavahetus sunnitud kuulama, kuidas kamp purupurjus pidulisi sisuliselt tema akna all möirgab. Mida sellisel juhul üldse teha annab? "Üks variant oleks see, et kasvõi Tallinna munitsipaalpolitsei viibib kindlatel kellaaegadel nendes kohtades, sest me teame, mis kohad need on. Paluksid nendel inimestel mitte jääda sinna istuma ja juhataksid lähimasse ühistranspordi peatusesse või aitaksid takso tellida. Hetkel on ressursside puudus, miks ei ole võimalik ööelupatrulli luua," arutleb Mets.

Alates 2019. aastast kehtib linna volikogu määrus, et nädala sees võib alkoholi müüa kella 2ni hommikul ja nädalavahetuseti kella 3ni hommikul, ent Metsa sõnul on järelvalve sellele nõrk. "Need kohad, kellega ei olnud enne määrust probleeme, nemad peavad sellest kinni, aga paljud kohad, kellega oli enne probleeme, on ka täna probleeme," tõdeb ta.

Vaata täispikka intervjuud Natalie Metsaga videost!

Natalie Mets on ametilt Tallinna ööelu nõunik. Tema ülesanne Tallinna linnavalitsuses on nõustada Tallinna linnavalitsuse liikmeid linna kultuuri- ja ettevõtluskeskkonda toetava mitmekülgse ööelu tervikliku strateegia arendamise küsimustes.

Kommentaarid puuduvad