Viis nippi, kuidas jõulude ajal ülesöömist vältida

Toitumisnõustaja Eva-Liisa Oks

jõulusööming
Foto: 123rf

Ilmselt paljudele on tuttav jõuludeaegne ülesöömine ja seetõttu järgmisel päeval süümepiinade tundmine. Raske on hoida ennast tagasi, kui laud on kaetud kõige hea ja paremaga. Toitumisnõustaja Eva-Liisa Oks toob välja viis kõige kasulikumat nippi, kuidas vältida jõulude ajal ülesöömist.

Võta kasutusse väiksemad taldrikud ja klaasid

Otsi välja ja kata laud väiksemate taldrikutega. See on hea viis, kuidas takistada endal taldrikut kõige hea ja paremaga täis kuhjamast. Taldrikule mahub täpselt see, mida hing kõige rohkem ihkab.

Hea nipp on kasutada ka väiksemaid klaase ja pokaale, et vähendada tarbitavat joogi kogust. Mõõdukas päevane alkoholi tarbimis kogus naiste puhul on 1 ja meeste puhul 2 alkoholiühikut. See tähendab seda, et naine võib juua umbes 1 väikse pokaali veini ja mees umbes 2 väikest pokaali. Mida väiksem pokaal, seda suurem kogus veini tundub klaasis.

Tee jõululauale kannuga maitsevesi

Laul võiks olla ka huvitava välimuse ja maitsekooslusega ise tehtud maitsevesi. Maitsevesi on väga hea alternatiiv kaloririkastele jookidele. Põnevate lisandite ja jääga maitsevesi võib palju isuäratavam olla kui mõni suhkrurohke karastus- või mahlajook.

Jõuluteemaliste maitsevee kombodena võib proovida:

●     õunad kaneelipulgaga,

●     apelsin rosmariiniga,

●     sidrun jõhvika ja piparmündiga,

●     astelpaju laimiga.

Enne lauda istumist tee juba mõttes plaan valmis, mis sa sööma hakkad

Enne sööma hakkamist viska pilk peale pakutavale söögile ja mõtle valmis, mida ja kui palju sa sööd. Ilma läbi mõeldud plaanita tõenäosus üle süüa on suur, kuna seltskonnaga lauas jutustades võib söödud toidu üle järg ära kaduda või sootuks unustada ennast näksima. Võimalusel tee endale taldrik, kuhu paned valmis mõõduka koguse toitu ning taldriku tühjaks saamisel rohkem juurde ära võta. See ühtlasi aitab aeglasemalt süüa ja rohkem toitu nautida.

Tõsta taldrik köögivilju ja muud salatit täis, nii jääb rammusamatele asjadele vähem ruumi

Tõsta esimesena taldrikule salatid ja muud köögiviljad, ning seejärel alles lisa lihad, kartulid ja muu hea kraam. Süües rohkem salateid ja köögivilju saab ka kõht kiiremini täis, mistõttu ka niisama näksimist ja ruumi energiarikkamale toidule jääb vähemaks.

Jaga magustoitu oma kaaslase või pereliikmega

Jõulude puhul kindlasti väike koogi amps või magustoit on lubatud, aga selle asemel, et süüa terve koogi tükk üksi ära, jaga seda hoopis oma kaaslasega või miks ka mitte oma vanaemaga. “Sharing is caring”. Ilmselt kooki ja muu magusat süües ei ole eesmärk sellest kõht täis saada, vaid lihtsalt saada mõnus maitseelamus, seega jagamine on väga hea viis selleks ja samuti saate kaaslasega koos maitse üle muljetada. Jagades koogi tükikest oma kaaslasega, jääb ka ruumi mõne väikese piparkoogi jaoks 

Kommentaarid puuduvad