Kas teadsid, et emakakaelavähk on ennetatav?

Sisuturundus

emakakaelavähk
Pildil: Silja Staalfeldt-Rahumägi ITK emadusnõuandla ämmaemandusjuht ja Liis Lusmägi tele- ja raadiosaatejuht

Liis Lusmägi käis Ida-Tallinna Keskhaigla Naistekliiniku emadusnõuandla juhilt Silja Staalfeldt-Rahumägi käest küsimas, mida sina saad enda tervise heaks ära teha, et sa ei haigestuks emakakaelavähki?

Vaata lähemalt videost!

https://tvplay.tv3.ee/embed-video/-,CLIP-4929727

Emakakaelavähk on kõige levinum naissuguelundite pahaloomuline kasvaja. Eestis diagnoositakse emakakaelavähk igal aastal umbes 150 naisel ning keskmiseks haigestunute vanuseks on 45–60 aastat. Emakakaelavähi peamine tekkepõhjus on nakatumine inimese papilloomiviirusega (HPV – Human Papilloma Virus).

Enamik naistest, kes on nakatunud HPV-ga, paraneb viirusnakkusest iseenesest, kuid väikesel osal naistest võib viirus jääda püsima ning nende puhul võib aja jooksul papilloomiviirus tekitada emakakaelale vähieelseid rakumuutusi, mis võivad hiljem edasi areneda vähiks.

Emakakaelavähki saab ennetada emakakaelavähi vastase vaktsineerimisega ja regulaarse emakakaelavähi sõeluuringul osalemisega. Emakakaelavähi sõeluuringu käigus testitakse HPV viiruse olemasolu ning kõrge riski tüübiga nakatunud patsientidel uuritakse ka emakakaela rakke, et selgitada välja rakumuutuste olemasolu. Rakumuutuste korral saab varakult sekkuda, et vältida emakakaelavähi väljaarenemist. Sellepärast on oluline osaleda emakakaelavähi sõeluuringus.

Emakakaelavähi sõeluuringule kutsutakse 30–65-aastaseid naisi iga viie aasta tagant.

Emakakaelavähk on ennetatav!

Naised, hoolige oma tervisest ja kontrollige end regulaarselt!

Sõeluuringus osalemine aitab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada varakult, mil need on veel ravitavad.

Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliinikus saab emakakaelavähi sõeluuringule registreerida telefonil 666 1900 või www.digilugu.ee

2023. aastal kutsutakse rinnavähi sõeluuringule ravikindlustatud ja  ravikindlustamata naised sünniaastaga:

1958, 1963, 1968, 1973, 1978, 1983, 1988, 1993

Kommentaarid puuduvad