Reklaam sulgub sekundi pärast

Selgus majas! Kuidas vältida pühade ajal ülesöömist ning säilitada hea enesetunne?

Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. — FOTO: 123rf.com

Jõulupühad on aeg, mil veedetakse lähedastega koos aega ning tihtilugu seostub pühadeajaga ka lookas toidulaud, kus saab nautida head ja paremat. Toome sinuni nipid, kuidas vältida ülesöömist ning säilitada head enesetunne ka peale suurt söömingut.

Ära jäta toidukordi vahele!

Söömise puhul on ääretult oluline mitte jätta vahele toidukordi. See võib küll tunduda hea viis tarbivate kalorite vähendamiseks, kuid tõenäoliselt sunnib selline käitumine sööma hiljem hoopis toitu rohkem ja seda palju kiiremini. 

Täida oma taldrik puu- ja köögiviljadega!

Püüa katta pool taldrikust värviliste puu- ja köögiviljadega. See tõstab eine toiteväärtust, aitab kiiresti saada täiskõhutunde ja vähendab tarbitavate kalorite hulka. Ka enesetunne on pärast kergem! 

Vali joogid targalt!

Paljud pühadejoogid on kalori- ja suhkrurikkad. Et mitte sisse juua endale ülemäära kaloreid, tarbi toidu kõrvale vett, mullivett, teed või muid malada kalorsusega või kalorivabasid jooke. 

Kuula oma keha!

Pööra tähelepanu sellele, kuidas sa end söömise ajal tunned. Söö aeglaselt ning pea mõne ampsu järel ka pausi, et aru saada, kas ehk on täiskõhutunne juba saadud.

Antud nipid on võetud Mayo Clinic Health System lehelt.

Teise suure söömapüha, jaanipäeva, eel võtsime ühendust toitumisnõustaja ja -terapeut Elis Nikolai-Vendlaga, kes jagas meile samuti nippe, kuidas ülesöömist vältida. Antud nippe saab kasutada suurepäraselt ka jõulude puhul!

Ülesöömist ei saa hetkes tabada, vaid seda tuleb vältida, kirjutasime toona. ,,Me sööme liiga kiiresti,” sõnab Elis, ,, ja sellisel juhul meie seedesüsteem ei jõua anda ajule piisavalt kiiresti märku, et tegelikult kõht on juba täis.” Seetõttu soovitab ta alati süüa aeglaselt. 

,,Väga hea nipp on näiteks selline, et iga paar ampsu tagant panna korra kahvel ja nuga käest ära.” Kõik ei pea tiirlema ainult söögi ümber. 

Elisi sõnul võib mõnikord abi olla ka sellest, mis järjekorras sa toitu sööd. ,, Alustada tuleks salatist või köögiviljadest, sest sealt saame me kiudaineid, mis omakorda tekitavad täiskõhutunnet ja täidavad meie kõhu mõnusalt ära.”

Elisi sõnul on lõppude lõpuks on olemas kolm põhitõde, mis aitavad ülesöömist vältida:

  1. Vali, mida sööd. Tee juba eos kergemaid valikuid.
  2. Prioritiseeri just sõprade ja perega veedetud aega, mitte ainult söömist.
  3. Proovi istuda pidulauda mitte väga näljasena ja söö aeglaselt.

Kommentaarid puuduvad