Reklaam sulgub sekundi pärast

Psühholoog hoiatab lapsevanemaid: alla 16-aastastel lastel ei tohiks olla telefone ega sotsiaalmeediat!

CNN

Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. — FOTO: 123rf.com

Ameerika sotsiaalpsühholoog Jonathan Haidt sõnab CNN-ile antud intervjuus, et mitte ühelgi alla 16-aastasel lapsel ei tohiks olla nutiseadmeid ega ka sotsiaalmeediakontosid. Seda nende enda vaimse tervise huvides.

Haidti uus raamat "The Anxious Generation: How the Great Rewiring of Childhood is Causing an Epidemic of Mental Illness" käsitleb, kuidas nutitelefonid ning ekraanid mõjutavad teismeliste elu ja tervist.

Kuigi mõned on seadnud kahtluse alla Haidti väite, sõnab psühholoog, et tema leidude aluseks on aastatepikkused uuringud. Eriti on ta uurinud Ameerika noorukite ja teismeliste vaimset tervist ning leidnud, et väga paljud noorukid kannatavad depressiooni või ärevuse all. 

Eriliseks murekohaks on just sotsiaalmeediaplatvormid, mis on lastele ohtlikud. Ameerika Psühholoogide Assotsiatsiooni sõnul puudub lastel nende kasutamiseks kogemus, otsustusvõime ja enesekontroll ning see ei ole mitte vanemate süü, vaid rakenduse arendajad peaksid sellele tähelepanu pöörama. 

Haidt leidis, et hetkel on ühiskond pöördepunktis ning kui midagi sellega ette ei võeta, võidakse ohtu seada kõikide noorte vaimne tervis. 

Psühholoogi sõnul on nutitelefonid ja sotsiaalmeedia mõjunud erinevalt ka soolises aspektis. "Kui kõik said 2010. aastate alguses nutitelefoni, siis poisid veetsid rohkem aega videomänge mängides ning videoid vaadates, siis tüdrukud eelistasid visuaalseid sotsiaalmeedia platvorme, eriti Instagrami, Pinteresti ja Tumblri," jagas ta. 

Teine erinevus on see, et tüdrukud jagavad emotsioone rohkem kui poisid. "Nad räägivad rohkem oma tunnetest ja on üksteisele avatumad." Haidti sõnul tõusis enesevigastamise sagedus 2010. aasta alguses. Sel ajal langes ka enesevigastajate keskmine vanus. "2010. aastatel kasvas 10–14-aastaste tüdrukute haiglate erakorralise meditsiini osakonna külastuste arv peaaegu kolmekordseks."

Haidti sõnul aitaks noorte vaimset tervist hoida ja säästa see, et alla 16-aastastel noortel pole sotsiaalmeediakontosid. "Neid platvorme ei tehtud lastele. Need näivad olevat lastele eriti kahjulikud. Peame eriti kaitsma varajast puberteeti, sest just siis tehakse kõige suurem kahju," jagas ta. 

Samuti tasub anda noortele rohkem iseseisvust ja vastutust pärismaailmas. "Peame telefonipõhise lapsepõlve tagasi tõmbama ja mängupõhise lapsepõlve taastama."

"Arvestades, et vaimuhaiguste, enesevigastamise ja enesetappude määr on endiselt tõusmas, ei tea me, kus on piir. Umbes 30% ütleb praegu, et on sel aastal mõelnud enesetapule. Asjad on juba väga halvad ja tase võib lihtsalt tõusta punktini, kus enamik lapsi on masenduses, ärevil ja suitsiidsed," jagas ta.

Kommentaarid puuduvad