Reklaam sulgub sekundi pärast

“Uue laulu” saates kriitikarahe alla langenud loo autor: laulu sõnum pole seotud päevapoliitikaga!

Meriti ja Märteni lugu sai palju kriitikat
Meriti ja Märteni lugu sai palju kriitikat — FOTO: TV3/kuvatõmmised

Kolmandas ”Uue laulu” veerandfinaalis astusid üles õde ja vend Merit ning Märten Männiste looga ”Kurjad on ajad”, mille sõnad ning sõnum jäid osadele kohtunikele arusaamatuks. Pärast saadet tekkis ka sotsiaalmeedias elav diskussioon, mida siis ikkagi sellest loost arvata. Nüüd andis laulusõnade autor ka omapoolse kommentaari.

Kuigi kohtunikel polnud midagi laulu viisi osas kritiseerida, võeti luubi alla hoopiski loo sõnad. Enim väljendas oma pahameelt žürii esimees Koit Toome. „Mind isiklikult, minu maitse, aga mind häiris selle loo puhul see tekst. Ma ei ole kindel, kas sellises loos peab olema selline sõnum, eriti tänasel päeval. Ma ei saanud lõpuni nautida seda lugu,“ ütles Koit.

Märteni ja Meriti laulu sõnade autoriks on nende isa Kaupo Männiste. Nagu Meriti Europarlamendi saadikust elukaaslane Jaak Madison, kuulub ka tema isa Kaupo EKRE ridadesse ning kandideeris tänavu kevadel ka riigikokku.

Merit kaitses laval ka oma ise loomingut, öeldes, et nende jaoks on laulus olev teema tänapäeval just aktuaalne ja sooviti puudutada kogu ühiskonda. „Ajad on küll kurjad, aga lootust on heale tulevikule,“ kirjeldas Merit.

Ka Olav Osolin tunnetas, et tegemist on protestihõngulise looga. „Mulle tõi see meelde oma malevaaja,“ tõdes Osolin ja lisas, et laulu sõnad viisid teda tagasi eelmisesse sajandisse.

Sama ütles ka külaliskohtunik Sven Lõhmus, kelle sõnul olid sellised lood Eestis popid 80ndatel. „See pateetilisus, tundub, oleks võinud sinna 88ndasse aastasse jääda, kui laulev revolutsioon oli,“ leidis Lõhmus.

Vaata videost uuesti Meriti ja Märteni esitust "Uue laulu" saates koos kohtunike kommentaaridega!

Kaupo Männiste kinnitas aga intervjuus TV3.ee portaalile, et laulu sõnum ei ole seotud praeguse päevapoliitikaga. 

"Mingis mõttes loo sõnum on poliitline, aga ta pole päevapoliitiline. See rahvameelsus ja äng, mille on põhjustanud ikkagi meie sõjakas naaberriik, et see oli ideeks laulusõnade kirjutamisel," tõdes Kaupo. "Ma ei räägi laulus üldse poliitikast, vaid sellest, et rahvas on kuidagi killustunud."

Kaupo sõnul võtabki iga kuulaja laulu ja selle sõnumit erinevalt. "Kui keegi tundis, et sai nii-öelda kiviga pihta sai, siis on see tema asi."

Meriti ja Märteni isa usub, et laste esitus ning laul läksid sellepärast rahvale korda, et inimesed alateadlikult samastuvad laulu mõttega.

"Lilledest ja liblikatest on lauldud palju, aga ta eristus natukene teistes lauludest ja võib-olla on ajatum, et ta ei näe välja nagu hooajaline poplugu," tähendas Kaupo. 

Mehe sõnul jäi ta laste esitusega väga rahule ning see, kuidas laulul võistlusel edaspidi läheb, on juba hääletajate teha.

Omapoolse kommentaari tekkinud segaduse üle andis ka Märten ise. „Neid kõige rohkem häiriski see teksti sõnum, mis võib-olla oli liiga pateetiline, et võib-olla oli seda sõnumit liiga palju, et sõnum oli kuri. Aga samas meie arvamegi, et nendele kurjadele ja karmidele asjadele tuleks ikkagi aeg-ajalt keskenduda ja peatuda, sest antud juhul, mis praegu maailmas toimub, see on kõik aktuaalne,“ ütles Märten. Merit aga teemat kommenteerida ei soovinud.

Vaata videost!

Näita 13 kommentaari

Braavo, see oli väga hea laul. Ilus meloodia ja kindla sõnumiga tekst, milles probleem. Tegelikult on juba piinlik kuulata tänapäevaseid pop laule, kus tekst koosneb ainult 1 salmist ja refräänist, mida siis korrutatakse mitmeid kordi ja sisu põhineb ühel asjal, mina sulle sina mulle. Ma ei saa aru, mis siin, probleemi tekitab. Kas me elame ikka vabas Eestis või on meil elu nagu nõuka ajal kus tuleb laulud enne lasta ülekontrollida. Mina olen zürii arvustuses väga pettunud ja ausalt öeldes saate vaatamise huvi kadus. Aga edu teile selle saatega.

Vasta

Ei leia mingit ilu. Ekrelased ju ise ei saagi aru, et nad ise on tekitanud ja tekitavad seda lõhestamist eestlaste vahel. Lugu tõesti nagu 80-ndatest.

Vasta

Väga nõus eelneva kommenteerijaga ! Žüriiliikmed ajavad mõttetusi suust välja – ise ei oska ja siis on vaja teisi maha teha ! SÕNUM VÄGA ÕIGE MIS SAI ILUSTI ÄRA LAULDUD !

Vasta

Riiklik Kaja zürii!

Vasta

Väga hea laul, mis sobibki tänasesse päeva. Noored , laulge aga julgelt edasi, ärge laske endid segada žürii liikmetest.

Vasta

ilus laul, pole ime, et rahvale meeldis. žürii meesliikmete arvamused tekitasid piinlikkust, hea, et rahvas ennast žürii arvamusest segada ei lasknud. Tekkis küsimus, et mida lugupeetud žürii vanemad liikmed ise 1980.aastate lõpus tegid? Nende pärast oleks laulev revolutsioon võinud olemata olla, sest nende ensetsensuur ja riigitruudus ju ei oleks lubanud sellest osa võtta.

Vasta

Kui lugupeetud žürii arvab, et aegadel ei ole midagi viga, vaadaku Ukraina uudiseid. Mina leidsin selles laulus üleskutset vennasrahvale kaasa elada, mis on igati aktuaalne ja laul oli igati ilus. Ei näinud vihjeid ekre poliitikale isegi, mille fänn ma kindlasti pole. Ei saa üldse aru, mille kallal see žürii noris. Kokkuhoidmist on ka meil riigi see tänapäeval ülimalt vähe ja see vajaks tagant utsitamist küll. Kõik oli paigas ja kui žürii on oma ametist tüdinud, siis ei maksa seda lauljate peal välja seepärast veel elada

Vasta

*riigi sees

Vasta

Ei ole see TOOME? ka maailmanaba, lasku õhk välja!

Vasta

Häid ilusaid laule ja veel ajakohase sõnumiga nagu polegi.Eurovisioonil esiviisikus kui mitte võidu lugu

Vasta

Eelarvamusega kohtunikud. Et kui on tegemist Ekre inimestega, siis ei kõlba. Piinlik kuulata ja vaadata Toome erutusi – sügelusi.

Vasta

Koit Toome võiks ennast natuke tagasi hoida ja peale iniseva laulmise midagi ilusamat õppida kui oskab üldse. Jumal kui oleks veel ministriks saanud, siis oleks päris jamaks kiskunud.

Vasta

Suht mõttetu
uina-muina. .Pastakamaitsega.Nad ei peaks soiguma.Sära ja elu pole.

Vasta