Reklaam sulgub sekundi pärast

Üks vale samm maksab paljudele inimestele elu: 37% kukkumisjuhtumeid leiab aset just kodus

Karm statistika kõneleb sellest, et kukkumine on üks peamistest surmaga lõppevaid õnnetusjuhtumeid. Seda sõltumata keskkonnast – töö, kodu või hoopis libedad kõnniteed - üks vale samm ning oht võib varitseda kõikjal.

Statistikaameti kinnitusel on kukkumissurma keskmiseks ohvriks inimene vanuses 80+ eluaastat ja siinkohal pole peamiseks teguriks näiteks talvisel ajal rohkelt tuska valmistab libe kõnnitee. Tihti on eakate inimeste jaoks suurimaks ohuallikaks nende enda kodu. Tänavu on esimese kümne kuuga kodukukkumiste tõttu päästjad appi kutsutud lausa 813 korral.

„Kõikidest õnnetustest ja kukkumistest toimuvad eelmise aasta uuringu kohaselt lausa 37 protsenti kukkumisjuhtudest koduses keskkonnas. Ja eelkõige on kukkumisrisk eakatel, meie lähedastel, meie vanematel, sest et lausa 60 protsenti vanemaealiste kukkumistest toimub siis koduses keskkonnas,” ütles TAI hoolekandeasutuste koolituse projektijuht Kersti Peterson.

Statistikaameti andmete kohaselt suri möödunud aastal juhuslike kukkumiste tagajärjel 212 inimest. Viimase kümne aasta jooksul on vastav number lausa 1411. Kui kõrvutada seda näiteks avariides hukkunute arvuga, kus viimase kümne aasta jooksul on elu kaotanud 806 inimest, on selge, et probleem on äärmiselt akuutne.

„Õpikunäide on tõesti, et eakas proua, kes villaste sokkidega libiseb kodus ja murrab puusa ja veel otsa on see, et inimene elab üksinda, tal ei ole telefoni kaasas, vähemasti käeulatuses. Ja temani tõesti jõutakse võib-olla hoopis päev-paar hiljem. Siis on lisaks [luu] murrule seal teised tervisehädad otsas. Laias laastus see on probleem. Väga oluline on, et inimestel oleks võimalus kutsuda abi, siis kui minusugune probleem juhtub,” ütles ITK erakorralise meditsiini keskuse üldarst Markus Louis Mühlberg.

„Õnnetusi juhtub, aga abi ei saa kutsuda, sest kui meie vanemad või lähedased kukuvad, siis telefon on enamasti kapi peal. On olnud väga sagedased selliseid juhtumeid, kui lähedane kukub, abi tegelikult oleks olemas, aga ei saa kutsuda, sest telefonini lihtsalt ei ulatu,” lisas Peterson.

Siiski ei saa mööda vaadata ka libedate teeolude tegurist. Fakt on see, et talve saabudes tuleb arstidel traumapatsiente rohkem vastu võtta.

Millised nipid aitavad koduseinte vahel varitsevaid ohte minimeerida?

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.