Pandeemia uus tulek? Koroonahaigete arv on Eestis hüppeliselt tõusnud

"TV3 uudised" vahendab, et koroonahaigete arv on Eestis taas pead tõstmas, kuid selle taga on augustist rakendunud koroonastatistika arvestamisel kaks muudatust. PCR testide kõrval lisanduvad nüüdsest statistikasse ka laboratoorselt kinnitamata diagnoosid ehk kiirtesti tulemused. Kas ja kui palju on põhjust muretsemiseks?

Viimase seitsme päeva jooksul on Eestis koroonasse nakatunud ööpäevas umbes 350 inimest. Terviseameti sõnul tuleb olla tähelepanelik ja ettevaatlik.

"COVIDi nakatumine ja haiglaravi vajadus on kasvanud. Viimase nädala seisuga oli ca 2700 uut haigusjuhtu ja haiglaravile sattus eelmise nädala andmetel sattus 230 inimest. Peamiselt me näeme, et tegu on 60+ inimestega, kes COVIDi põhihaigusega satuvad haiglaravile ja nendest suurem osa on ka vaktsineerimata," ütles terviseameti nakkushaiguste epidemioloogia osakonna juhataja Kärt Sõber.

Esimesest viirusjuhtumist on möödas neli aastat. 2019. aasta novembris registreeriti Hiinas esimest korda COVID-19 juhtum. See pani veerema lumepalli, mille hirmus sulgeti riigipiire, pandi kinni ettevõtteid ja Kalle Grünthal läks riigikokku skafandriga. Kas tänane olukord on teistsugune, või võib viiruse hirmus meid taas piirangud? Kärt Sõber ütles, et piirangud sõltuvad haiglate olukorrast. "Piirangute kehtestamiseks võiks olla alus siis, kui haiglate toimepidevus on häiritud, kui me näeme, et tervishoiusüsteemile tekivad tõrked. Täna meil sellist olukorda ei ole. Haigestumine kasvab ja haiglaravi vajadus kasvab, aga just riskirühma jaoks, mis tegelikult ongi oodatav. Samamoodi gripiga – ka riskirühmade puhul haiglaravi vajadus suureneb, kui gripihooaeg algab ja järjest hoogu kogub."

Kuigi linnapildis valgeid SYNLABi telke enam näha ei ole, on perearstide telefonid punased, inimesed on mures. "Selline tavaline sügisene ägedate ülemiste hingamisteede viirusnakkuste hooaeg on alanud, sealhulgas koroonanakkuste hooaeg ja neid on ikkagi päris palju, sest inimesed tunnevad ennast suhteliselt vabalt," ütles perearst Le Vallikivi.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot TV3 uudiste kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad