Reklaam sulgub sekundi pärast

Mis toimub? Õpetajate palgatõusuks lubatud 8 miljonit eurot jäeti riigieelarvest välja

"TV3 uudised" vahendab, et õpetajate palgaläbirääkimised on valitsuse suhted segi pööranud. Haridusminister Kristina Kallas leidis oma ministeeriumi siseselt õpetajate palkadeks 8 miljonit eurot, kuid praegu jäi see riigieelarvest siiski välja. Miks ja mis on lahendus?

Rahandusminister Mart Võrklaev viibutas küsimusega seonduvalt näpuga just haridusministri suunas sõnades, et viimane ei saavutanud koalitsioonis vastavat kokkulepet. Peaminister Kaja Kallase sõnul on aga tegu valega, millega Reformierakond on asunud teda ründama.

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas tunnistas, et ajad on valitsuses keerulised. „Kui pinged on üleval, juhtub alati, et keegi hakkab kuskilt süüdlasi otsima, aga ma arvan, et see on vale fookus. Meie fookus ei pea praegu valitsuses olema, kes on süüdi selles, et esmaspäeval ei jõudnud kella viieks, vaid meie fookus peaks olema sellele, et kuidas me lahendame ära pikemaajaliselt õpetajate palgaküsimuse.” Vale fookusega viitas Kristina Kallas tänasel valitsuse pressikonverentsil siseministri poolt õhku visatud küsimusele, miks kaheksa miljoni osas ei saavutatud otsust esmaspäevasel istungil pärast seda, kui tehti lühike paus.

„Oli mõistlik, et me korraks paneme pausile, teeme natuke hiljem, aga miks me hiljem ei teinud, seda mina mina kahjuks kommenteerida ei oska. Tööpäevad on meil vähemalt kella viieni tavaliselt siin siiamaani olnud. Ja alati mõjub hästi protsessile, kui rahandusministeeriumist tulevad paberid on ka korrektselt vormistatud,” ütles siseminister Lauri Läänemets.

„Ma olen kõigile öelnud ümber laua, et me oleme valitsuses üks meeskond. See tähendab, kui me teeme otsuseid. Isegi, kui need otsused on kompromissid ja ei ole täielikult need, mida üks või teine tahab, siis kui me oleme selle otsuse teinud, siis me seda otsust ka kõik koos kaitseme. Muidugi on hetkel populaarne öelda, et paha Reformierakond on kõiges süüdi, aga noh, tõesti inimesed, kas te seda päriselt ka usute?” küsis peaminister Kaja Kallas.

Kogu kaheksa miljoni ümber keerlev pinge on ministrite sõnul tänaseks aga vaid väike arusaamatus. Pressikonverentsil kinnitasid kõik justkui ühest suust: tegemist oli möödarääkimisega ning lahendus saabub lähipäevil.

„Ma võtaks seda rahulikult. Kokkulepe selles osas, et see kaheksa miljonit eurot õpetajate palkadeks jõuaks, see on olemas, seal ei ole mingit küsimust. Ainuke asi, kus kohas pidime edasi rääkima, on see, mis puudutab lasteaia õpetajaid ja nende palka, sest ka nemad on õpetajad. Ilma nende tööta ei ole lõpuks koolis kedagi õpetada. Haridus on terviklik ja seal ei olnud seda lahendust olemas,” lisas Läänemets.

Haridusminister on õpetajate palgaläbirääkimistega olnud rambivalguses juba kuid ning tundub, justkui seisaks ta igapäevaselt kahe tule vahel. Paratamatult tekib küsimus, kaua sellises olukorras närv vastu peab?

„Ma olen haridusministri ameti vastu võtnud selge arusaamisega, et ma vastutan haridusvaldkonna arengute eest Eestis ja mina pean selle eest vastutama. See on minu töö ja see käib selle ametiga kaasas. Loomulikult on lihtsam olla haridusminister siis, kui eelarves on raha palju ja palju raskem on olla haridusminister siis, kui raha eelarves ei ole,” sõnas Kallas.

Haridustöötajate liit on mitu korda öelnud, et nemad tunnevad, et justkui haridusminister pingutaks, aga ülejäänud valitsus kaasa ei tule, eesotsas rahandusministriga. Kuidas kommenteerib seda peaminister Kaja Kallas? „No tõesti haridusminister soovib sellist sellist muljet jätta, aga see lihtsalt ei vasta tõele. Meil on valitsus üks meeskond ja mul on väga kahetsusväärne kuulda, et ta sellist liini väljaspool ajab. Mulle alati meeldiks, kui räägitakse otse,” ütles peaminister.

„Ei, see ei ole päris nii. Ma ei saa öelda, et keegi haridusministriga kaasa ei tule, ikka tulevad. Meil ei ole tegelikult võimalik lihtsalt eelarvest raha peale panna. See ootus, et me leiame kuskilt kiiresti jälle raha, tõstame jälle alampalka ja sellega on jälle järgmiseks aastaks nagu teema maas...ma arvan, et see on vale ootus,” sõnas haridus- ja teadusminister.

Kas see aga tähendab, et erimeelsused on tänaseks viinud valitsuse kriisini? „Ei, me ikkagi töötame koos selles selle nimel, et me suudaksime 2025, 2026 ja 2027 selle selle lahenduse leida,” lisas minister Kristina Kallas.

„Me teeme otsuseid, mis on rasked ja ebapopulaarsed ja sellega tuleb kaasa rahva pahameel ja see on keeruline. Aga me oleme koos selles asjas ja valitsuses ma tõesti seda ei tunne,” ütles peaminister.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot TV3 uudiste kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad