Reklaam sulgub sekundi pärast

Jaak Madison: peaministri jutt mõjuks veenvamalt, kui ta ei saaks vorsti leivale tänu Venemaaga ärile

22. mail toimus TV3 uudiste stuudios eurodebatt. Esimese debati teemaks oli julgeolekuolukord Euroopas, kuid debatt võttis ootamatu pöörde, kui kaikaid hakati kodaratesse loopima hoopis peaministrile.

Esimesel valimisdebatil olid kohal saadikute kandidaadid Jaak Madison (EKRE), Urmas Reinsalu (Isamaa), Liisa Pakosta (E200), Sven Mikser (SDE), Aivar Riisalu (Kesk) ja Marko Mihkelson (Ref).

Kuigi debatt keskendus julgeolekuküsimustele, seal hulgas sellele, kui keeruline või lihtne on meil väikeriigina veenda Euroopa Liidu kaasliikmesriike selles, et kaitsekulutusi tuleb tõsta, Ukrainat veel enam toetada ja Euroopa kaitsetööstust elavdada. Selle asemel tüüris debatt hoopis peaminister Kaja Kallase siunamise poole.

Debatist käis korduvalt läbi, et kuigi Eesti on eeskuju näitamisel ja Ukraina toetamisel esirinnas olnud, siis väikese riigina ei saa me paratamatult teha nii palju kui suurriigid. Jaak Madison tõi välja, et suurimad probleemriigid on hetkel suurriikidest Prantsusmaa ja Hispaania.

“Vastates härra Mihkelsonile, kes tõi Kaja Kallast eeskujuks, vastan hästi ruttu, et peaministri jutt mõjuks usutavamalt, kui tema jutt ja teod läheks kokku, aga paraku reaalsus on see, et ta räägib Lääne riikidele üht, aga vorsti saab ikka leivale tänu Venemaaga ärile,” ütles Madison.

Terava arutelu keskmes sai sõna ka Liisa Pakosta, kes ärgitas inimesi kriitilisemalt mõtlema. “Kutsuks selles mõttes televaatajat ülesse, et siin praegu üritatakse jutt viia ühe inimese peale, peaministri peale, tegelikult on iga Eesti inimene peaminister selles osas, et kui te suhtlete ükskõik kust mujalt maailmas mõne inimesega, siis igaüks meist peab kaitsma Eesti seisukohti, rääkima sellest, mida on vaja ,” ütles ta.

“Kui rääkida sellest Euroopa kaitsetööstuse käima lükkamisest, siis see on üks asi, mida Eesti on lükanud ja kus me oleme väga edukad. Meie väikese riigina oleme Euroopas olnud väga edukad ja saanud ühe suure asja käima. 11. märtsist on Riigikogu kodulehel näha avalik istung, kus seda ELAK (Euroopa Liidu asjade komisjon Riigikogus - toim.) põhjalikult arutab. Ja järgmises Euroopa Liidu pikas eelarvestrateegias me tahame Eesti poolt oluliselt tõsta kaitsekulutusi ka selles Euroopa Liidu keskses eelarves. Praegu see on 0.9% ainult, meie selge seisukoht on, et me tahame selles olulist kasvu ja esmaspäevasel istungil me arutame, kuidas seda reaalselt teha,” sõnas Pakosta.

Vaata eurodebati esimest osa täispikkuses SIIT!

Järgmine eurodebatt on TV3s juba järgmisel kolmapäeval, 29. mail kell 21.30!