Reklaam sulgub sekundi pärast

Hulljulge Eesti mees seab sammud Everesti tippu: see aitab olla parem inimene nii perele kui sõpradele

Kui kõrgele teie olete elu jooksul kõndinud või roninud? Lasnamäe korteri 5. korrusele? Tallinna teletorni vaateplatvormile? Eestis on mees, kes soovib maailma nautida üle 8000 meetri kõrgusel ning kes rääkis oma plaanidest ka "TV3 uudistele".

Tuleval kevadel alustab Rakverest pärit Kaspar Eevald 12-liikmelises rahvusvahelises grupis 55 päevast ränkrasket ekspeditsiooni maailma kõrgeima mäe Mount Everesti tippu. 8849 meetri vallutamise korral saaks temast kaheksas eestlane, kes on ilmaruumi pööningul ära käinud. "See on kihvt avastusretk, isiklik vaimne väljakutse ja eneseteostuse tööriist ma ütleks. Ja loomulikult, erinevate maailmajagude mäed...see on kihvt elamus. Selle ühe elu jooksul, mis meile on antud, kui on võimalus, võiks kogeda ja näha. Mitte näha ainult silmadega, aga näha ka enda sisse," ütles Kaspar Eevald, kelle kogemuste pagasisse kuulub ka kolm aastat tagasi ühe hingetõmbega 101 meetri sügavusele. See on võrreldav Tallinna Radissoni pikkusega. Samuti on ta roninud nimekate mägede otsa: Mont Blanc Euroopas ja Denali Põhja-Ameerikas.

"Mina olin noore poisina ikka pigem ebakindel natukene ja võib-olla ei uskunud või ei osanud näha, et ma kunagi võiksin selliseid asju ette võtta ja teha. Aga ikkagi täiskasvanueas algas see kõik motokrossi harrastamisega. Läbi selle, küllaltki ekstreemse ja nõudliku spordiala jõudsin mingite uskumusteni, et ka mina võiksin neid asju teha," ütles Kaspar Eevald. Tema füüsiline ettevalmistus kestab kokku 22 nädalat. Nädala lõikes tähendab see 8-10 trenni ja vähemalt 40 kilomeetrit jooksu. Lisaks on tähtsal kohal teoreetilised taustteadmised Aasia taevalaotuse sees ootavast. 

Eevald ütleb, et mida rohkem tekitab ta endale teadmiste pagasit, seda rahulikum ja enesekindlam ta on, sest sel juhul on tal enamustele "mis siis, kui..." küsimustele vastatud. "Seda vähem tekib mingisuguseid eksimusi enda ebakindluse tõttu. Lugeda, vaadata, kuulata podcast'e, võimalikult palju infot ammutada."

Mount Everestil võivad temperatuurid küündida kuni -60 kraadini ning tuulte kiirused 320 kilomeetrini tunnis. Alates 8000 meetri pealt algab surmatsoon, kus äärmusliku hapnikuvaeguse ja õhurõhu tõttu lakkab inimkeha töötamast. Kaspar Eevaldi kaasaskantav varustus kaalub 10-15 kilo. Selle hulgas on näiteks eritellimusel valminud magamiskott, kus öösiti hoitakse soojas elektroonikat ning kuivatatakse riideid.

Mida öeldi Kaspar Eevaldile kodus tema järjekordse idee peale? "Ema on aru saanud juba, et mind ei takista. Need eesmärgid on mul valitud juba aastaid tagasi. Kui ma midagi olen ette võtnud, siis ma olen ka asjad üldiselt ära teinud. Ja pruut, noh, eks ta mures on, aga ta ka tunneb mind. Ja ma arvan, et ta selles mõttes on õnnelik, et ma teen midagi, mis mind teeb õnnelikuks ja südames tekitab rahu. Ma arvan, et ma olen siis ka parem inimene nii oma perele kui ka oma sõpradele."

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot TV3 uudiste kohta saab SIIT.