Reklaam sulgub sekundi pärast

Arsti karmid sõnad mõjusid: üle 110 kilo kaalunud noormees pööras elus uue lehekülje

"TV3 uudised"

Eestis on endiselt peamiseks surma põhjuseks südame-veresoonkonna haigused ning nendesse haigestuvad aina nooremas eas mehed. Aprill on südamekuu ja tänavu keskendubki see eelkõige noorte meeste südame hoidmisele. Üks noormees sai arsti karmide sõnade tõttu innustust ning muutis oma elukvaliteeti lihtsate võtetega oluliselt paremaks.

"Võib-olla minu puhul see veidi aitas, kui arstid hakkasid ka rääkima, et nüüd kindlasti peaks midagi tegema, muidu läheb väga halvasti," ütles Lukas, kes vaid mõni aasta tagasi kaalus üle 110 kilo. Arsti karmid sõnad panid aga noormehe tegutsema. Ta hakkas jälgima oma söömist ja aktiivselt liikuma.

"See kõik algab ikkagi toitumisest minu hinnangul. Kõigepealt tuleb vaadata, et toitumine oleks paigas, oleks mitmekesine ja tasakaalustatud ja siis tuleb hakata treeningkavadega tegelema. Minu hinnangul treeningkavale ei pea väga palju rõhku panema. Ei pea ilmtingimata koguaeg jõusaalis uhama. Piisab täiesti sellest, et inimene käib jalutamas, on aktiivne," kommenteeris tänaseks heas vormis Lukas, kes teeb enda sõnul päevas vähemalt 10 000 sammu.

Kui Lukas on tänaseks heas vormis, siis statistika järgi on tööealise Eesti mehe peamiseks mureks just liigsest kehakaalust põhjustatud terviseprobleemid. Näiteks kõrge vererõhk ja kolesterool. Samuti veresuhkru tase, mis on südame-veresoonkonna haiguste peamised riskitegurid. Mehed haigestuvad südamehaigustesse keskmiselt kümmekond aastat varem kui naised.

Tartu Ülikooli Kliinikum kardiointensiivravi osakonnas on aastas umbes tuhat patsienti, kellest 60% on mehed.

"Minu osakonnas, [kardiointensiivravi osakond] vastuvõtule ei tulda, vaid meie osakond tuuakse kiirabiga haiged. Nendega on enamasti ikka liiga hilja juba. See on tulekahju kustutamine, mida me teeme. Kõige rohkem on meil ikkagi südamelihase infarktiga inimesi. See on haigus, mis võib olla seinast seina kliinilise pildiga. Mõnel inimesel on see väga kergelt väljendunud, ta peaaegu ei tunnegi midagi, põeb püstijalu läbi. Teine inimene võib tulla väga raskes seisundis või juba elustatuna kliinilisest surmast. Teine sagedane põhjus on veel rütmihäired, mis on tingitud pikast alkoholitarvitamisest," ütles TÜ kliinikumi kardiointensiivravi juht dr Urmet Arus.

Mitte üksnes südame, vaid laiema tervise huvides peaks alkoholi tarvitama võimalikult harva ja väikestes kogustes. "Pidupäeva puhul võib ikka napsi võtta, aga ei pea ju ennast käpuli jooma. Ei pea nii, et järgmisel päeval midagi ei mäleta. Ei pea jooma nii, et oled üle päeva täis ja kui on pohmell, siis võtad aga peale. Mõõdukus, tasakaalukus," lisas Arus.

Kuna aga rohkem kui pooled südame-veresoonkonna haigustest on ennetatavad, saab igaüks oma tervise heaks palju ära teha.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad