Reklaam sulgub sekundi pärast

Et saaks rahus pummeldada: Tallinna kodutud eelistavad öömajade asemel metsades elada ning lagastada

"Sotid selgeks"

Marek Lindmaa ja "Sotid selgeks" kajastasid elu vaat et kõige trööstitumat poolt – lageda taeva all elamist. Tuleb välja, et Tallinnas leidub piisavalt kodutuid, kes öömaja asemel loodust lagastades metsas eelistavad elada. Üheks motivatsiooniks on mõistagi võimalus segamatult alkoholi tarbida. Kas ja milline lahendus sellisele olukorrale leidub?

Marek Lindmaa ja "Sotid selgeks" viivad televaatajad uues osas kohta, kuhu nad muidu poleks 99 protsendilise tõenäosusega mitte kunagi sattunud. Pealinna parkmetsades ja külje all elatav elu võtab korralikult kukalt kratsima.

Tänavakodutute arv on aastast aastasse kasvanud hirmuäratava kiirusega. Millistes tingimustes elavad Tallinna kodutud, kes öömajateenust ei soovi kasutada? Tegemist on elu hämarama ja ilustamata poolega, millest enamus inimesi teadagi ei soovi.

Tervisesportlastelt saadud info Järve metsas elavate kodutute kohta viis Marek Lindmaa asja uurima. "Kui vasakule vaadata, siis terviseraja pealt on näha, kus inimesed jalutavad ja kõnnivad. See on linnulennult sada meetrit võib-olla maksimaalselt, kus jookseb terviserada ja siia on onnike ehitatud, kus justkui peaks keegi elama," juhatas Marek Lindmaa saate sisse.

Tuleb välja, et päevasel ajal ükski kodutu onnis ei pikuta. Elu hammasrataste vahele jäänud inimesed sätivad nagu iga teinegi tööinimene end juba varavalges minekule. Kes pudeleid korjama, kes kamraade otsima, et esimene lõuatäis kangemat kraami hinge alla valada. Lindmaa tegi ilma "peremeeste" kohalolekuta tutvust, millise laga kodutud parkmetsa alla jätavad. Elutegevuse jälgi oli kohapeal igatahes palju.

Tallinna sotsiaaltöökeskuse juhatajale selline olukord üllatusena ei tule. Tallinna öömajade kohad on praktiliselt täis ning lindpriielu eelistajad just sellistes kohtades pesitsevadki. Tegemist pole uue probleemi, vaid pikaajalise väljakutsega, millega võideldakse juba aastaid.

"Eks me teame, et ikkagi igal aastal üks grupp inimesi otsib endale sellist vabadust. Me ju tegelikult iga talve algul teeme tänavakodutute loendusi. Seekord tegime detsembri algul ja siis oli saak nagu ikka talvel – suhteliselt kesine. Eks ju tänavalt on üritatud neid ära tuua koguaeg, aga suvel ja näiteks praegu on meil öömajades nii palju kohti, et nad otsivad endale iseolemuse ja vabaduse kohta," ütles Tallinna sotsiaaltöö keskuse juhataja Kersti Põldemaa. Samuti lisas juhataja, et öömajades pole purjus peaga viibimine keelatud, kuid joominguid teha ei lasta.

Öömajad on avatud õhtul seitsmest kuni hommikul kella üheksani. Kuna öömajadesse alkoholi vedamine ja tarbimine on rangelt keelatud, otsustavad alkoholisõltlased koguneda looduse rüppe või mahajäetud majadesse, kus selliseid piiranguid ei ole.

Kui esiti külastatud Järve parkmetsast avastatud onni ümbrus oli lagastatud umbes kümne ruutmeetri suurusel alal, siis Haaberstis on kodutud lindpriid lagastanud ära kordades suurema maa-ala. Umbes kuu aega tagasi külastasid seda kohta munitsipaalpolitsei korrakaitseüksuse inspektorid, kes avastasid sealt ka lõket tegeva lindprii, kellel kästakse lõke ära kustutada ning lahkuda. Mees väitis inspektoritele, et tema sellel alal ei ela. Kuu aega hiljem külastas paika ka "Sotid selgeks" saatemeeskond ning avanev pilt oli masendav, sest koristamas pole seal vahepeal mitte keegi käinud.

Hinnanguliselt elab Tallinnas vähemalt 900 kodutut. Sotsiaaltöö keskuse juhataja sõnul tuleks taolisi kodutute pesitsuskohti nähes sellest linnale teada anda, mitte mõelda, et vaene kodutu aetakse ehitatud onnist minema ja ta peaks uude kohta uue onni elama. "Me tahame neid ju inimlikult seletades meelitada öömajja. Öömaja on ka see kõige esimene aste uuesti üleüldse inimeseks saamiseks."

Kas kodutu normaalsesse ellu tagasitoomine on helesinine unistus või on näiteid olemas?

“Sotid selgeks” on eetris teisipäeviti kell 20:00 TV3 kanalil ning vaadatav TV3 Play keskkonnas.

Kommentaarid puuduvad