Reklaam sulgub sekundi pärast

Uus test võimaldab roolijoodikutel pääseda kergema karistusega, ent paljastab ka valusa tõe

Kuidas ja kas on võimalik distsiplineerida paadunud roolijoodikuid? Eestis katsetatakse seni vähe kajastust leidnud lahendust, mis võimaldab hinnata alkoholitarbimist kuni kuu aega tagasiulatuvalt ning millest võib tulla kasu nii inimesele endale kui ka kogu ühiskonnale.

Politsei tabab aastas umbes 8000 isikut, kes on liikluses osalenud alkoholijoobes. Nende hulka kuulub päris suur arv inimesi, keda on sellelt tegevuselt tabatud korduvalt. Lisaks pannakse aastas toime hinnangulised 7000 vägivallakuritegu, kus otseseks põhjuseks on alkohol. Alates 2023. aastast saab sarijoodikutele välja pakkuda lahendust, mis kujutab endast inimese biomarkeri ehk PEth-testi tegemist. Mõiste "PEth" tähendab alkoholi metaboliiti, mida kasutatakse tarbimisharjumuste indikaatorina ja mis püsib inimeses kaua. Ka siis, kui inimene on kaine, on see veel kuni neli nädalat määratav. Selle põhjal on võimalik selgeks teha inimese alkoholi tarbimise kogused ka tagasiulatuvalt ja neid pikema perioodi jooksul jälgida. Motivatsioon osalemiseks: kergem karistus või oportuniteet.

„See võimaldab tegelikult kindlaks teha, kui palju ta igapäevaselt alkoholi tarvitab. Sellel analüüsil on oma referentsväärtused, mis küll ei ole n-ö diagnoosid, aga läbi selle analüüsi saame väga täpselt teada, kui palju ta on eelneval nädalal – aga ka kuni kuu aega tagasiulatuvalt – alkoholi tarvitanud. Oleme seda aasta aega rakendanud ja me rakendame seda nendel õigusrikkujatel, kes panevad toime kuriteo ja kelle üks riskitegur on see, et ta ilmselt tarvitab alkoholi rohkem kui oleks mõistlik,“ ütles justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika nõunik Krister Tüllinen, kelle sõnul on vägivallakuritegude puhul selge tendents, et mida raskem vägivallakuritegu, seda suurema tõenäosusega on süüdlane kuriteo toimepanemise hetkel alkoholi tarvitanud.

Kuidas see käib? Tegemist ei ole määratava karistusega, vaid oluline on inimese enda soov sellise analüüsiga nõustuda: ta peab aasta vältel andma igas kvartalis vereproovi, kus selgub, kuidas tema alkoholitarbimise harjumused on muutunud. Analüüsi eest peab inimene tasuma ise, milleks on 30 eurot kuus. Edasi liigub proov anonüümselt kohtuekspertide juurde.

„Proov võetakse inimeselt Synlabis. Synlab saadab proovib meile ja meie siis analüüsime. Selleks, et PEthi analüüsida, tuleb ta kõigepealt verest eraldada,“ ütles EKEI toksikoloogia osakonna juht Aime Riikoja ja lisas, et väikese tarbimise puhul ei ole, aga mõõduka ja raske tarbimise puhul on see määratav ka tükk aega pärast manustamist.

Esimese proovi tulemused näitavad Tüllineni sõnul, et 70% on tugevad tarvitajad ja nende nädalane koguseline alkoholi tarvitamise tase on umbes 42 ühikut ehk 420 milliliitrit absoluutset alkoholi, mis inimkeeli tähendab ligikaudu 1,1 liitrit 40 protsendilist viina või 42 purki 0,33 liitrist nelja alkoholi mahuprotsendiga õlut. Tüllineni sõnul väheneb programmiga alustanud inimestel reeglina kolmanda proovi võtmise ajaks alkoholitarvitamise määr selleni, et nad kas ei tarvita enam üldse või tarvitavad vähesel määra.

Tegemist on testiga, mis rõhub inimese enda huvile paraneda ja suurel määral on tegevuse kriteeriumiks ausus.

Vaata lähemalt päises olevast videost!

“Raport” on eetris TV3 kanalil esmaspäeviti kell 21:00 ja vaadatav ka TV3 Play keskkonnas.