Lõppematu prügi ja hooletusse jäetud loomad: ühe pere kodu pandi pisivõla tõttu sundmüüki

Sel esmaspäeval uue hooajaga startinud “Märgatud Eestis” puudutas äärmiselt rasket lugu, kus vanaproua Jungholz tõsteti oma majast sundkorras välja peale 20 euro suuruse võla maksmata jätmist. Tänaseks on aga selgunud, et vanaproua on siit ilmast juba lahkunud ning maatükk koos taluga on antud uute omanike kätte.

Perekond Jungholzid pöördusid Taavi Libe poole esimest korda möödunud kevadel, kus proua Zinaida Jungholz ja Avinurme vald ei suutnud kokku leppida maa erastamises. Hilisemate kompromissidega proua nõus ei olnud ning talle määrati sundhoonestusõigus hinnaga 20 eurot aastas. Zinaida ja ta lapsed olukorraga ei leppinud ning maa koos hoonetega läks sundoksjonile ja müüdi maha. Perekond aga keeldus välja kolimast.

Mured jõuavad haripunkti

Eile eetris olnud “Märgatud Eestis” saade toob meid aga maikuu lõppu, kus perekond Jungholzid pidid oma kodust lahkuma. Olukord ei möödunud ühiselt mõistetavalt ning politsei eriüksus pidi aia hingedelt maha saagima. Proua koos oma pojaga proovisid veel aiast kinni hoida, kuid asjata. 

“See on ju valla tegemata töö, et ei saanud seda hoonestusõigust, seda maad erastada. Valla süül on kõik see jama korraldatud, sest vald jättis tegemata maaerastamise korraldustoimingud,” sõnas perekonna jurist Merike Roosileht.

Kohtutäitur, veterinaarid, vallaesindaja, uus maa omanik ning politsei marssisid perekond Jungholzide maale ja alustasid väljatõstimismenetlusega.

Perekond Jungholzide elamistingimused
Perekond Jungholzide elamistingimused — FOTO: TV3 “Märgatud Eestis”

Inimväärne elu ei ole majas võimalik

Majja sisenedes, sai Taavi, kes muidu on alati suutnud jääda erapooletuks ning sõbralikuks, isegi pahaseks. “Ma pääsesin siit nüüd läbi ja siin nurgas on tõesti pliit ja siin peal on tehtud toitu. No see on ju tohutult tuleohtlik! See on ime, et sa ei ole surnuks põlenud! Ma ei tee nalja praegusel hetkel,” ütles Taavi perepojale, kui nägi, millistes tingimustes perekond elas. “Kui kuidagi Jumala abiga jääks see maja teile… Ma ei tea, kuidas te alustate üldse seda, et siin oleks võimalik elada inimväärselt ja mul on tohutult kahju Aare, et sa oled pidanud siin üles kasvama ja elama.”

Kohtutäitur Ivi Kalmet vaatas maja üle ning ei leidnud praktiliselt midagi, mida saaks või peaks hoiustama. Ei voodeid ega kasutamiskõlbulikke riideid. Tema arvates ei ela Jungholzide perekond tegelikult üldse seal, vaid neil on kusagil normaalne elamiskõlbulik pind. “Siin ju ei elata!”

Kalmeti juttu kinnitas naaber Lea. Naise sõnul on Mustvees neil kodu olemas ja kõik, mis perekonnaga tänaseks juhtunud on, on nende oma süül. Lea lisas, et külas proua Jungholzi ei sallita, kuna naine varastab ja mängib nõida, lubades halba saatust inimestele, kes ta teele jäävad.

Oma sõnniku sisse peidetud loomad

Veterinaarid ja politsei proovisid üles leida loomad, kes väidetavalt perekonnal talus olema peaks, kuid kedagi peale paari koera ja kassi ametnikud esialgu ei leidnud. Mida sügavamale prügi ja maja külgede alla Taavi ning teised vaatasid, seda rohkem loomi välja tuli. Majja oli peidetud palju kitsi ja tallesid, kes elasid väga pisikese pinna peal. Ei kusagilt lendasid välja kanad, keda mööda hoovi taga aeti. Leiti ka peidetud koerad, kelle küüned olid väga pikad, millest võib järeldada, et koer pole õues käinud ja küüsi kulutanud. Lisaks leiti ka hingedelt maha kukkunud ukse tagant üks lehm. 

Perekond Jungholzide lehm
Perekond Jungholzide lehm — FOTO: TV3 “Märgatud Eestis”

Proua Jungholzi sõnul on normaalne, et kitsed elavad oma sõnnikuhunniku otsas ja seekord jäi neil lihtsalt koristamata. Kaja Vainula, Põllumajanduse ja Toiduameti juhtivspetsialist kommenteeris, et see ei ole õige viis loomi pidada. “Täna ma näen, et need loomad on väikesesse kuuri alusesse kinni pandud. Ma ei tea, kas neid on siin alati peetud või ainult tänase päeva puhul. Neil on seal kitsas, neil on seal s***ne. Sinna ei pääse isegi puhta jalaga ligi,” ütles Vainula.

Perekond Jungholzide hoole all olevad kitsed
Perekond Jungholzide hoole all olevad kitsed — FOTO: TV3 “Märgatud Eestis”

Päeva lõpuks saadi loomade transpordiga lõpule ning perekond Jungholzid jäeti selleks korraks rahule. Ka neil endil ei olnud plaanis oma kodust lahkuda. Kohtutäituri sõnul nad seekord perekonda vägisi väljatõstma ei hakka ning järgmisel korral proovitakse asjaga ühele poole saada.

Järgmist korda aga ei tulnudki…

Suve lõpus otsustas Taavi helistada taaskord kohtutäitur Ivi Kalmetile ning uurida, mis on saanud tänaseks perekond Jungholzidest ning selgus, et majaomanik jõudis perega kokkuleppele ning proua Zinaida sai majas edasi elada. Kahjuks on aga proua tänaseks meie seast lahkunud, majaomanik Ivo Okas andis maa kolmandatele isikutele üle ja lõpetas menetluse.

“Proua Jungholz on siit maisest ilmast lahkunud ja asi on täielikult lõpetatud,” sõnas Okas. “Kinnistul on tegelikult juba teine omanik ja mina ei ole seal juba mõnda aega olnud.”

Endise omaniku sõnul nõustus proua Jungholz lõpuks pakutud lahendustega ja sai jääda oma majja edasi elama. Kahjuks aga jäi see aeg üürikeseks, kuna proua Jungholz lahkus suvel meie seast.

Näita 3 kommentaari

Tere, ma juba kirjutasin, aga minu kommentaari ei ole. Seega veelkord: olukord oli nagu näha oli ja nagu Te ka kirjeldate üleval. Hea, et loomad ära viidi, neil olid halvad tingimused. Kuid miks mitte keegi, ei valla ametnikud, loomakaitse töötajad, reporter Taavi, politsei, jne, kes kõik sinna olid kokku kogunenud ei näinud, et inimesed tundsid end väga-väga halvasti. Ema Zinaida oli vaimselt läbi, ilmselt oli tal ka obsessiiv kompulssiivne häire ja sellisel puhul ei ole lootustki, et selline inimene vastaks kirjadele teadlikult, reageeriks nagu harmooniline inimene või teeks loogilisi asju. Sellisel puhul ei tohiks vägivalda sellisel moel käsutada vaid oleks vaja psühholoogi abi. Kui on näha et kuskil ei ole inimestel magada ,et inimene oma passiivsuse ja kogumisega on ohtlik nii endale, oma lähedastele, loomadele ja teistele, siis tuleks talle abi anda.

Parimad tervitused
[email protected]

Vasta

Kus ja millises riigis me küll elame? 20 € võlg, aga kogu vara konfiskeeriti. Ühe kitse müügist oleks ka rohkem raha saanud, et see võlasumma tasuda. Mis nendest loomadest saab? Kui müüakse maha või realiseeritakse (lihaks), siis raha peaks minema omanikele. Sotsiaaltöötajad aee-aee, kus te olite ja olete, et sellist asja saab üldse korraldada. Miks olid inimesed abita? Miks kohtutäitur ei pöördunud valla poole, kui nägi, et võlg üleval?

Vasta

Ausalt, ihukarvad olid püsti, kui seda saadet vaatasin. Mõtlesin, et kuhu meie riik on jõudnud, et hädas olevat perekonda niimoodi koheldakse mingi väikese võla pärast ja tagajärjeks oli perenaise surm.

Vasta