Reklaam sulgub sekundi pärast

Tunni ajaga üle saja „meeldimise“: märkimisväärne hulk Eesti mehi ajab internetis ligi verinoortele lastele

"Laser"

Saade "Laser" keskendus järjekordses osas lastevastastele seksuaalkuritegudele, mida registreeriti Eestis eelmisel aastal 332 juhtu. Saadet tehes avastati õudusega, et väga paljud mehed soovivad lastega interneti teel seksist rääkida ja neid kohtuma ahvatleda. Lapse noor vanus pole paljude jaoks mingi takistus.

Hoiatus! Antud lugu ja videomaterjal ei sobi alaealistele ning võib sisaldada häirivat sisu ka täiskasvanute jaoks.

"Ma saan aru, et juhtus see, mis paraku ei olegi nii ebatavaline, vaid juhtub päris paljudes peredes. Minuga juhtus nii, et ma olin viiene, vanemad läksid lahku. Ema kolis meiega ära ja võttis uue elukaaslase. Ja see elukaaslane hakkas mind seksuaalselt väärkohtlema. Ma olin siis 5-aastane. Ja tuleb välja, et ka mu õde, kes oli minust pea kaks aastat vanem. Ja ka mu venda, kes oli minust kolm aastat vanem. See kestis, ma arvan, ligikaudu 4-5 aastat. Nii kaua, kui me elasime selle mehega koos," tunnistas üks anonüümne naisterahvas saates. Seda, miks ta lapsena sellest kellelegi ei rääkinud, ta otseselt vastata ei osanud.

2023. aasta kriminaalstatistikast tuleb välja, et erinevat tüüpi seksuaalset väärkohtlemist pandi laste puhul toime 332 korda. See hõlmab nii vägistamist, tahtevastast sugulise iseloomuga tegu kui ka alaealiselt seksi ostmist.

Saates rääkinud anonüümne tunnistaja pöördus umbes kuus aastat tagasi ka politseisse, mille peale tuli vastus, et tegu on aegunud. Siiski öeldi, et kui sama mees ikka veel tegutseb või tema vastu uus süüdistus esitatakse, on tegu raskendava asjaoluga. Paari nädala pärast võttiski uurija uuesti ühendust ning ütles, et sama mees on hetkel eeluurimise all omaenda 10-aastase poja vägistamisekatsega. Lisaks tegutseb sama mees ka erinevatel suhtlussaitidel. Tal on kasutajakonto nii tutvumisportaalis Flirtic kui ka kunagises menuportaalis Rate.ee.

Erinevalt laialt levinud arusaamast, et pedofiil on mänguväljakul lapsi piiluv võõras mees, on 75% puhul tegemist lapsele lähedase inimesega.

"Peresisesed väärkohtlejad tekitavad lapses häbitunnet, süütunnet. Et sina oled paha laps, ma olen sunnitud seda sinuga tegema. Lapse psüühika tegelikult ei saa sellega hakkama, sest ühtepidi on see inimene, kes peaks mulle just seda turvalist keskkonda pakkuma. See on inimene, kellest ma sõltun ja kellesse ma olen kiindunud. Samas teeb see inimene minuga midagi sellist, millest ei tohi rääkida, mis on midagi täiesti kohutavat," ütles Eesti Seksuaaltervise Liidu seksuaalhariduse koolitaja Olga Gerassimenko.

Alaealisena seksuaalvägivalda kogenud täiskasvanutele on Eestis olemas tugigrupid Tallinnas, Tartus ja Paides. Kontaktid leiab leheküljelt svtugigrupp.ee.

Saamaks aru, millised ohud meid internetis valitsevad, tegi saate toimetaja Robin Juhkental Tinderisse võltskonto, pildiks tehisintellekti poolt loodud 12-aastase tüdruku pildid. Möödus vähe aega, enne kui võltskonto sai üle saja "laigi". Üks meestest kirjutas, et lähme teeme kalli-kalli. Kallini siiski asi ei jõudnud, sest Tinder sulges konto mõne tunniga. Platvorm on võtnud kasutusele meetodi, mis aitab ära tunda, kui kasutajate hulka satuvad alaealised või võltskontod. Kahjuks ei suuda see tuvastada riivatute mõtetega täiskasvanuid. Seega liiguti eksperimendiga edasi Facebooki, kus kasutati samu, 12-aastase väljamõeldud Brita pilte ning lisati kuulutused erinevatesse tutvumisgruppidesse.

"Hakkas juhtuma see, et kirjutasid erinevad mehed," ütles Robin.

Põhja prefektuuri seksuaalkuritegude ja lastekaitse grupi juht Reimo Raivet ütles, et oht sattuda inimese küüsi, kes ühel või teisel viisil võib seksuaalselt väärkohelda meie lapsi, on internetis märkimisväärne. "Sellepärast on tähtis, et lapsevanemad, õpetajad... kõik, kes lastega kokku puutuvad ka sellel teemal lastega tõsiselt räägivad ja nendest ohtudest lapsi informeerivad ja hoiatavad."

"Ma olen täisealine mees, musike. Kui oled huvitatud, siis anna teada. Ma ei tee sulle halba mitte kunagi. Vaata, et sa kellelegi ei ütle, et me räägime," kirjutas üks meesterahvas.

Teine mees pommitas Brita nimelist kontot juba päevade kaupa, nimetades teda "kiisuks", "musiks", ning soovib temaga väga suhelda. Teadmine, et räägitakse 15-aastase tüdrukuga, pole enamustele meestele mingi takistus ning üsna kiiresti kiikus jutt kas kaudselt või ka väga otseselt seksini.

"Laser" on TV3 eetris teisipäeviti kell 20.30 ning järelvaadatav TV3 Play keskkonnast.