Reklaam sulgub sekundi pärast

Saatanlik šampanja? Alkoholitarbimine on naiste seas hüppeliselt kasvanud

"Laser"

Millal saab glamuursest šampanja limpsimisest liigtarbimine või alkoholism? Statistika näitab, et Eesti naiste hulgas on joomine hüppeliselt tõusnud ning üheks põhjuseks peetakse alkoholi varjatud turundamist kui edukate ja kaugele jõudnud naiste elustiili olulise osana.

Saade "Laser" vahendab, et Eesti naiste alkoholitarvitamine on tõusuteel ning on 20 aastaga kasvanud neli korda. Naiste hulgas on alkoholisurmade hulk viimase nelja aastaga kasvanud 58 võrra.

Eestis tarvitab alkoholi 84% elanikkonnast, kuid kogu maailmas on suurenenud just naiste tarvitamine. Alkoholi turundamine on järjest varjatum ja jäme ots on reguleerimata hallis tsoonis.

Kohati jääb mulje, et kui sa võid endale lubada keset päeva klaasikese šampanjat, tähendab see, et sa oled elus kuhugile jõudnud. Kuulsatel ja ilusatel ei ole justkui kunagi pohmelli. Veinist ja šampanjast on saanud ihaldusväärse elu sümbol. Kuid alkohol on kaval ja võib ühel hetkel muuta inimese salajoodikuks. Kust see piir jookseb? Miks naised nii palju joovad ja milliste turundusnõksudega neid võrgutatakse?

„Turundatakse naiste hulgas: sa oled seda väärt, sa oled nii tubli. Sa väärid seda lõõgastust. Vein on see, mis on teinud müügis võidukäigu. N-ö veinikultuur on see, mida me tunneme normaliseeritud alkoholitarvitamisena. Vein on jook, mis ei ole tavaliselt kõige odavam ja sobib haritud ja kenadele inimestele,“ ütles TAI sõltuvuste osakonna juhataja Anneli Sammel.

Kui varem oli alkoholireklaami peakangelane mees ja tema kõrval kaunis näitsik, siis nüüd on ka „asjalik ärinaine“ kindlasti üks inimene, kes võiks osta ja tarbida kallimat alkoholi.

„Fassaad on kõige olulisem, nii kaua kui fassaad püsib, nii kaua on ikkagi väga raske veinipudelist ka raske lahti,“ ütles 28 aastat kainena elanud Toompargi Vaimse Tervise ekspert Kaja Heinsalu, kes suutis noorena oma sõltuvust edukalt varjata. 25-aastaselt suutis ta endale teavitada, et on alkohoolik. „Ma olin 25, kui ma endale teadvustasin, et olen alkohoolik ja olin 26, kui lõpetasin. Ma elasin lõbusat elu. Töö ja vile käis koos ja kui vile läks liiga suureks, tuli töö maha jätta. See oli ka keeruline aeg, kus ühiskond muutus ja väga palju vabadusi tuli juurde. Minu enda vanus… neid pöördeid elul oli hästi palju peal, aga lõpp läks käest ära ja see enam väga lõbus ei olnud,“ ütles Kaja, kellel oli tihti kombeks üksi kodus juua.

Kaja Heinsalu rõhutas ka, et isegi kõik liigtarvitajad ei ole sõltlased. „Kõigist isegi kõva pingutuse juures ei pruugi saada sõltlast, ta ei haigestu sõltuvusse. Aga umbes 10% inimestest haigestub sõltuvusse.“

Heinsalu sõnul arvatakse tihti, et sõltlaste koosolekul on pigem kurb meeleolu ja nutetakse koos. „Tõsi on see, et vahel tuleb pisaraid ka ette, aga rohkem tuleb naeru.

Alkoholimüüjate kasum kasvab iga aastaga. 2022. aastal kasvas see 28% ja alkoholimüüjad panid tasku 2 miljonit eurot rohkem, kui varem. Alkoholimüümiseks ei pea olema poel edasi litsentsi. Sisuliselt võib seda teha igas ehituspoes või bensiinijaamas.

Anneli Sammel rõhutab, et alkohol on meil ühiskonnas liiga nähtav ja liiga kättesaadav. Aastas sureb alkoholi tagajärjel igal aastal umbes 800 inimest. Eelmisel aastal oli nende hulgas naisi 184. See on aga puudulik statistika, mis kätkeb ainult neid surmasid, kus alkohol on otse surmatunnistusele sõnaga märgitud. See ei kaasa erinevaid südame-veresoonkonna haiguseid ja vähktõbesid.

Vaata lähemalt päises olevast videost!

"Laser" on TV3 eetris teisipäeviti kell 20.30 ning järelvaadatav TV3 Play keskkonnast.

Kommentaarid puuduvad