Aasta pärast “Inglite aega”! Üksikema Külli ootab pikisilmi labori valmimist, et oma nägemine taastada

Saates "Inglite aeg: aasta hiljem" läheb saatejuht Tuuli-Ann Freienthal külla viiele "Inglite ajas" osalenud perekonnale, kes läinud jõuludel said tunda Eesti rahva ühtsuse ja headuse väge. Üksikema Külli lootus püsib, et ühel päeval tema nägemine taastub.

Möödunud aastal "Inglite aja" saates olnud üksikema Külli kasvatab kaht imearmsat last – 5-aastast Annit ja 14-aastast hapnikupuuduses sündinud Riinut, kes on emast oma täielikult sõltuv. Aasta tagasi sattusid Küllile marjul käies ootamatult silmas põllupestitsiidid ning tänaseks on naine peaaegu pime – säilinud on nägemine vaid ühest silmast ja sedagi ainult 4%-i ulatuses.

Külli kardab, et ei saa ühel päeval oma laste eest enam hoolitseda ja jääb neist ilma. On ime, et Küllil on identne kaksikõde, kelle silmarakkude abil saaks Saksamaal proovida Külli nägemist taastada.

"Inglite aeg" andis oma panuse selleks, et Külli saaks seda kallist operatsiooni endale lubada ja jätkata oma pere eest hoolitsemist. 

Tänaseks on aasta möödas ja kuigi Küllist ei ole veel saanud nägijat, siis lootuskiir selleks on muutumas aina eredamaks. Õnneks pole naise nägemine aastaga halvemaks läinud ja ka valud on leevendust saanud. 

"Silma sarvkest oli nii palju rebenenud, et minu arst käis Saksamaal mingil kongressil, kus on uus rohi välja mõeldud ehk insuliin, mida ma silma panen," jutustab Külli. Kuigi suurem eesmärk oli nägemine taastada, on nii Saksamaa kui Itaalia rakulaborid töö lõpetanud. Loodus aga tühja kohta ei salli ja nüüd on lootus, et taoline labor valmib hoopis Eestis.

"Minu Tartu arst ütles, et selle labori ehitamine on nii intensiivne, see ei ole nagu tavaline majaehitus. Ta ütles, et võib ka juhtuda, et alles järgmise aasta lõpus saab see valmis. See ongi minu ainukene lootus," tõdeb Külli.

Vahepeal kontrolliti ka Külli kaksikõe silmi, et veenduda, kas tema silmarakkude abil oleks võimalik naise nägemist taastada. See ja tema arsti optimism on just see, mis annab Küllile lootust juurde. Muuhulgas puudutas naist hingepõhjani see, kui palju abi ja tuge sai ta võõrastelt inimestelt ja tuttavatelt pärast saadet. 

Annetusena kogutud raha hoiab Külli hoolikalt, et tulevikus ükski tervist parendav protseduur tegemata ei jääks. "Mul ei ole enam hirmu, kuidas ma hakkama saan või mismoodi ma saan."

Lisaks saab Külli annetuste abil soetada oma puudega tütrele uue ratastooli ja muud hädavajalikku ning lootus püsib, et kui valmib rakulabor ja naaseb tema nägemine, saab ta ka tööle tagasi minna. Praegu unistab ta oma õele Ahvenamaale külla minemisest.

Vaata ka Külli lugu möödunud aasta "Inglite aja" saates!

Kommentaarid puuduvad