Aasta pärast “Inglite aega”! Pisike Demily vabanes sondist oma näol ja suudab toitu maitsta

Saates "Inglite aeg: aasta hiljem" läheb saatejuht Tuuli-Ann Freienthal külla viiele "Inglite ajas" osalenud perekonnale, kes läinud jõuludel said tunda Eesti rahva ühtsuse ja headuse väge. Pisike Demily vabanes sondist oma näol ja suudab juba veidi ka toitu maitsta.

Möödunud aastal "Inglite aja" saates olnud väike 5-aastane Demily on oma elus kannatanud ebaõiglaselt palju valu. Lapsel olid terviseprobleemid juba vastsündinuna ning ta pidi aastaid elama neerudialüüsi masina külge aheldatuna ega saanud tavalise lapse kombel ringi hullata. Toona andis Demily ema tütrele oma neeru ja laps vabanes ühest masinast.

Paraku on väike Demily neerumurede tõttu terve oma elu kannatanud meeletut oksendamist ja pole kunagi suutnud ise süüa ja oli seetõttu endiselt aheldatud sondiga toitmise masina külge. Selleks, et Demily vabaneks tema näolt ninna ja ninast makku minevast sondist, vajas laps Ameerikas kallist ravi.

Nüüd on aasta aega möödas ja tänu "Inglite aja" saates kogutud rahale õnnestuski Demilyl osaleda toitumisteraapias ja valituks osutus Soomes pakutav teenus, mis olemuselt täpselt sama, nagu Ameerikas. Seal vähendati Demily eritoitu nullini ja hakati siis lapsele pakkuma päristoitu, et tühi kõht teeks Demily hirmu eest otsuse. 

"Soome programm oli samal põhimõttel, nagu Ameerika oma ja me valisime selle, sest see oli ligemal ja arstid teadsid meid," räägib Demily ema Tähti.

Iga päev toodi teraapias lastele ette mitmed hõrgutised, kus lapsi ei sunnitud sööma, vaid igaüks sai ise katsuda ja valida, mida ta süüa tahab. "Kõik õed, arstid ja vanemad, kes seal olid, pidid koguaeg sööma. Kui laps sulle midagi andis, siis sa pidid seda sööma, et laps näeks, et teised söövad," meenutab Demily ema teraapiaprotsessi. Nii õnnestus tal lausa tahket porgandit mõnda aega süüa, ent ühel hetkel, kui tüdruk õuna ampsas, ehmatas see ta niivõrd ära, et rohkem ta tahket toitu ei tahtnudki. 

"Arst hoiatas kohe, et see, et ta peale seda 100% sööma hakkab, seda ei juhtu. Mõni hakkab kohe, mõni hakkab aasta pärast. Ma loodan, et see kunagi juhtub ikka varsti. Kui meile üldse seda võimalust poleks andnud, siis me poleks saanud proovida ja vaid mõelnud, et äkki oleks aidanud. Tuleb edasi tööd teha selles suunas," sõnab Demily ema. 

Demily puhul on limpsimine ja väikesed tükid juba suur edusamm, mida tulebki hinnata. Tüdruku arengut on märgatud ka lasteaias, kus Demily juba suppigi sööb. Nüüd proovitaksegi tegeleda aktiivsemalt tegeleda tema suumotoorikaga, et Demily oskaks suhu sattunud toidutükkidega midagi peale hakata. 

"Näha on, et tahtmist on, aga midagi jääb nagu puudu. Kas siis julgus või oskus, keeletöö. Ta nagu ei oska midagi teha selle toiduga," kommenteerib Demily isa Aivo.

Head uudised siinkohal ei lõpe - lisaks söömise alustamisele, julgeb Demily nüüd ka juba ise hambaid pesta ja eelnevalt tema ninna liikunud sond viidi tema kõhule. Ka oksendamise probleem on palju väiksem. 

Vaata ka Demily lugu möödunud aasta "Inglite aja" saates!

Kommentaarid puuduvad