Pesumasina hooldamine: olulised näpunäited, kuidas tagada masina pikaealisus ja optimaalne jõudlus

Sisuturundus

pesumasina hooldamine
Pesumasina hooldamine — FOTO: 1a.ee

Pole kahtlust, et pesumasin on sinu majapidamise üks väärikatest kangelastest – tegeleb see ju päevast-päeva ja väsimatult musta pesu puhtaks pesemisega. Kuid nagu iga teinegi seade, vajab ta sinu hoolt ja tähelepanu, tagamaks tõhusa töö ja pika kasutusea. Pesumasina hooletusse jätmine võib kaasa tuua kulukad remonditööd ja enneaegse jäätmejaama viimise.

Selles artiklis käsitleme olulisi teemasid, kuidas pesumasinat hooldada. Räägime puhastamisest, ennetusest ja ka pisivigade kodusest parandamisest. Neid juhiseid järgides saad pikendada oma pesumasina eluiga, ja pikemas perspektiivis ka tublisti raha säästa. 

Puhasta regulaarselt

pesumasina hooldamine
Pesumasina hooldamine — FOTO: 1a.ee
 1. Puhasta ebemefiltrit või püüdurit pärast igat pesukorda, et vältida ummistusi ja parandada õhuvoolu. Enamikel pesumasinatel asub filter segisti või trumli lähedal. Kontrolli ja puhasta seda regulaarselt, et vältida pesemisel eralduvate kangaebemete, juuste ja prahi ummistumist masina äravooluavasse, mis võib põhjustada vee äravoolu probleeme. Mõnel pesumasinal on isepuhastuv ebemefilter – kontrolli regulaarselt, et see töötab ikka korralikult. 
 2. Perioodiliselt tasub kindlasti puhastada ka pesuaine ja pesupehmendaja dosaatoreid, et lahti saada sinna kogunenud jääkidest ja vältida hallituse teket. 
 3. Pühi korralikult puhtaks ka masina trummel ja uksetihend, et eemaldada neilt seebijäägid, hallitus või lihtsalt praht. 
 4. Kui paned oma robottolmuimeja koristusprogrammi paika, õpeta teda ka pesumasina ümbert koristama – just sinna kipub kogunema kõiksugu mustust ja prahti, mida ei pruugi märgatagi. Teine hea abiline, pääsemaks kitsastesse kohtadesse on varstolmuimeja – kui vannituba koristad, käi kindlasti üle ka pesumasina ümbrus ja aeg-ajalt võta kätte ja lohista võimalusel masin kõrvale ning puhasta selle alune pind – mustus ja niiskus üheskoos on väga kuri kombinatsioon. 

Ära koorma pesumasinat üle

pesumasina hooldus
Pesumasina hooldus — FOTO: 1a.ee

Mõõdukus on edu ja pikaealisuse alus, seda ka pesumasina puhul. Ära suru masinasse liiga palju riideid korraga – see võib küll pealtnäha vett ja energiat säästa, pikemas perspektiivis teeb see aga pesumasinale liiga, ja ka pesu ei pruugi puhtaks või kuivaks saada. 

Kui pesumasinal on olemas vastavad pesuhulga seadistused, kasuta neid, las tark masin otsustab ise, kui palju ja kuidas. Silmaga nähtav nipp aga peitubki selles, et ära topi pesu masinasse – pane see sinna. Kui pesu mahub paremini ringi liikuma, saab masin selle otstarbekamalt ja hulga paremini puhtaks pesta. See kehtib väga ka kuivati puhul – liiga palju pesu, ja tulemuseks on, et kõik keskele sattunud rõivad on niisked, välimine kiht aga vaat et kõrbenud. 

Kasuta sobivaid pesuvahendeid

pesumasina hooldus
Pesumasina hooldus — FOTO: 1a.ee

Kasuta õiget tüüpi ja kogust pesuvahendit – liiga suur kogus võib põhjustada seebi kogunemist masinasse, vale pesuvahend aga liigset vahtu, mis samuti masinat kahjustab. 

Kui sinu pesumasin soosib suure tõhususega pesuaine (HE) kasutamist, tule talle vastu. Samuti kehtib põhimõte, et kui pesuvahendid on leebemad kangaste suhtes, on need ka pesumasina-sõbralikumad, nii et võimalusel eelista looduslikumat ökokraami. Üleliigne keemia on paha kõigile. 

Regulaarne kontroll ja hooldus

pesumasina hooldus
Pesumasina hooldus — FOTO: 1a.ee

Hädasid on teadupärast parem ennetada ja väikeseid vigu lappida lihtsam ja odavam: 

 • Kontrolli regulaarselt pesumasina voolikuid kulumise, pragude või lekkemärkide suhtes. Vajadusel vaheta need välja, et vältida veekahjustusi.
 • Kontrolli, kas voolikud on kindlalt ühendatud.
 • Puhasta regulaarselt ka pumba filtrit, et vältida ummistusi.
  • Pump asub harilikult masina ees allosas luugikese taga. 
  • Puhastamiseks ava luuk, sea valmis kauss ja mõni vana rätik, eemalda ettevaatlikult filter, lase vesi kaussi ja puhasta filter ise voolava vee all. 
  • Vajadusel kasuta väikest pehmet harja. 
  • Kontrolli filtri avaust masinas ja vajadusel puhasta ka see. 
  • Peale filtri tagasipanekut käivita lühike kontrolltsükkel ja veendu, et kõik toimib kenasti. 
 • Kui sa pikemat aega pesumasinat ei kasuta, keera selle veevarustus kinni, nii ennetad võimalikke lekkeid.
 • Ülepingekaitse kasutamine võib samuti hea mõte olla, nii kaitsed pesumasinat voolupingete eest, mis võivad selle elektroonilisi komponente kahjustada.
 • Vajadusel kutsu kohale asjatundja, ehkki neile tuleb maksta, säästab see sulle pikemas perspektiivis ikkagi raha.

Loodi hoolikalt ja järgi tootja juhiseid

Veendu juba paigaldamisel, et sinu pesumasin asuks kindlalt tasapinnal. Tasakaalustamata masin võib hakata liigselt vibreerima ja müra tekitama. Kasuta kontrollimiseks loodi ja vajadusel reguleeri pesumasina jalgu. 

Järgi alates lahtipakkimisest ja ühendamisest kuni korralise hoolduseni tootja juhiseid – k.a milliseid pesuvahendeid ja pesukogust nad soovitavad. Nii on kindel, et kasutad pesumasinat täpselt nii, nagu antud mudeli puhul on ette nähtud, tõstad masina tõhusust ja pikendad selle eluiga.

pesumasina hooldus
Pesumasina hooldus — FOTO: 1a.ee

Kokkuvõtteks

Lisaks nendele näpunäidetele loe alati oma pesumasina kasutusjuhendist konkreetseid hooldus- ja hooldusjuhiseid. Tootja soovituste järgimine võib aidata pikendada pesumasina eluiga ja säilitada selle optimaalset jõudlust.

Niisiis:

 • Puhasta regulaarselt pesumasinat nii seest kui väljast ning hoia puhta ja kuivana ka masina ümbrus ja selle alune ala, sinu head abilised sel puhul on näiteks robottolmuimeja või varstolmuimeja – mõlemad aitavad pääseda sinna, kuhu niisama hästi ei ulatu. 
 • Ära koorma masinat üle, see mitte ainult ei kahjusta seda, vaid muudab pesemise ka ebaefektiivsemaks.
 • Kasuta võimalusel vähem keemilisi ja loodussõbralikke pesuvahendeid ning ära pesuainega liiale mine.
 • Kontrolli regulaarselt oma pesumasinat ja selle osi lekkimise, pragunemise, kulunud ühenduste jms suhtes ning tegele vigadega niipea, kui need avastad. 
 • Jälgi, et su pesumasin saaks loodi ja püsiks nõnda oma elupäevade lõpuni. 

Kui aga vajad uut tublit pesumasinat, siis uuri 1a.ee laia ja soodsat kaubavalikut, ehk ootab su pesukangelane sind just seal! 

Kommentaarid puuduvad