Reklaam sulgub sekundi pärast

Liising või laen – kumb on auto soetamisel kasulikum?

Pilt on illustratiivne
Pilt on illustratiivne — FOTO: 123rf

Uue auto soetamine võib kujuneda pikaks ja keeruliseks protsessiks juba ilma rahalist aspekti arvestamata. Ja mis saab siis, kui olete lõpuks turul olevast valikust selle ühe lemmiku välja valinud? Kõigil ei ole võimalust poodi sisse marssida ja öelda “üks see palun, ärge sisse pakkige, hakkan kohe kasutama!”

Seega järgmine küsimus, mis tavaliselt tekib, on - kas võtta autolaen või -liising? Mõlemal võimalusel on omad eelised ja peamiste erinevuste mõistmine võimaldab teha läbimõeldud ja tarka otsust. Küsimusi võib tekkida palju: kellele auto kuulub ja mis hetkeni? Kummal on suuremad maksed ja kellele? Kes vastutab hoolduse ja remondi eest? Kumma makseperiood on pikem? Levinuimatele küsimustele vastab
finantsettevõtte Altero tegevjuht Eylin Kuusemäe. Seega asume võrdlema!

Omand

Autolaenu korral võtate laenu finantsasutustelt sõiduki ostmiseks. Auto omand läheb teile üle ja saate seadusliku omanikuks, kui olete laenu täielikult tagasi maksnud.

Autoliising on rohkem nagu pikaajaline rendileping. Liisingufirma ostab sõiduki ja säilitab omandiõiguse, samal ajal kui te teete regulaarseid liisingumakseid auto kasutamiseks kindlaksmääratud perioodi jooksul.

Maksed

Autolaenu korral teete tavaliselt igakuiseid makseid laenuandjale, mis hõlmavad nii laenusummat kui ka intressikulusid. Need maksed jagatakse laenuperioodiks, kuni laen on täielikult tagasi makstud. Autoliisingu korral hõlmavad teie igakuised maksed sõiduki väärtuse langust ja kasutamise kulusid. Liisingumaksed on tavaliselt madalamad kui laenumaksed, kuna te ei finantseeri täielikult auto väärtust.

Autoliisingu maksed sisaldavad tavaliselt lisaks baasintressimäärale ka EURIBORi intressimäära, mis võib muutuda sõltuvalt turu oludest. Tüüpilise autoliisingu puhul on see 2,9% baasintressimäär + EURIBOR.

Hetkel on EURIBORi intressimäärad suhteliselt kõrged ja seda tuleb arvesse võtta autoliisingu kulude hindamisel. Samas autolaenude puhul on tavaliselt fikseeritud intressimäärad (enamasti 7-9%), mis tagavad suurema stabiilsuse ja ettearvatavuse igakuisetes maksetes.

Kestus

Autolaenude puhul on tavaliselt pikemad laenuperioodid, mis ulatuvad tavaliselt 3 kuni 7 aastani. Laenuperiood määratakse kindlaks ostuajal ja see põhineb teie finantsolukorral ja eelistustel.

Autoliisingu puhul on tingimused tavaliselt lühemad, ulatudes tavaliselt 1 kuni 4 aastani. Liisingulepingu lõppedes on teil võimalus sõiduk tagastada, lepingut pikendada või mõnikord osta auto ettemääratud hinnaga.

Hooldus ja remont

Autolaenu korral vastutate sõiduki hoolduse ja remondi eest, kuna olete omanik. Teil on vabadus valida, kus autot hooldada lasta.

Autoliisingu korral võib liisingufirma hoolduse ja teeninduse lisada liisingulepingusse. See tähendab, et tavaliselt katab liisingufirma tavapärase hoolduse ja remondi kulud, kuigi teie võite olla vastutav teatud kulude eest.

Paindlikkus

Autolaenud pakuvad rohkem paindlikkust auto kohandamiseks ja muutmiseks, kuna olete selle täielik omanik ja võite teha soovitud muudatusi.

Autoliisingu korral on teil tavaliselt piirangud modifikatsioonide osas, kuna sisuliselt rendite sõidukit ja peate selle lepingu lõpus heas seisukorras tagastama.

Edasimüügiväärtus

Autolaenu korral on sõiduk teie oma ja saate selle igal ajal müüa. Autoliisingu korral teil omandit ei ole, seega pole teil võimalust autot müüa. Siiski võib mõnes liisingulepingus olla võimalus auto lepingu lõppedes endale osta, kui seda soovite.

Seega liising või laen?

Valides autolaenu ja auto liisingu vahel, tuleb hoolikalt hinnata oma vajadusi, prioriteete ja finantsolukorda. Autoliising võib pakkuda madalamaid intressimäärasid ja suuremat finants elastsust, kuid sellega kaasnevad reisipiirangud ja kohustuslik kaskokindlustus.

Autolaenud pakuvad omakorda omandiõigust ja kapitali suurendamise võimalusi, kuid kõrgemate intressimäärade hinnaga. Kui soetate odava ja mitte eriti uue auto, tuleb liisingu ja laenu võrdlusele pöörata eriti suurt tähelepanu. Kui valik on langenud uue või kasutatud auto kasuks, mille maksumus ületab 25 000 euro piiri, on liising finantsiliselt kasulikum ja mõistlikum variant.

Kui soovid autode laenupakkumisi võrrelda, on seda väga mugav teha läbi Altero.ee keskkonna. Taotluse täitmine on tasuta, kõik pakkumised tulevad ühest kohast ja lepingu sõlmimisel läbi Altero saad ka kolm kuud tasuta liikluskindlustust

Kommentaarid puuduvad