Reklaam sulgub sekundi pärast

Perekond ostis Hispaanias maja Kalamaja korteri hinnaga: elu Eestis läks aastaga nii kalliks, et see oli ebareaalne!

Kerli Kivistu

Veronika, Harri, Karlo ja Artur Hispaanias
Veronika, Harri, Karlo ja Artur Hispaanias — FOTO: Erakogu

Täna alustab TV3s uhiuus tõsielusaade "Eluga Hispaaniasse", mis on ühe Eesti perekonna kodumaalt lahkumise lugu. Vestlesime peategelaste Veronika Vallimäe ja Harri Tiidusega, kes on tänaseks enda elu sättinud Hispaaniasse ja proovivad just seal oma unistusi täita.

‘’Viimane öö Eestis olles me ei maganud silmatäitki. Kuidas sa magad rahulikku und, kui oled kogu oma elu autosse pakkinud ja ei tea, mis sind ees ootab. Jällegi siis mõtled, et isegi kui ebaõnnestud, mis siis ikka juhtuda saab, oled vaid tänulik selle kogemuse eest. Halvem variant on 70-aastaselt kurta ja kahetseda, et ei proovinud, ’’ sõnab Veronika päikselises Hispaanias.

Teen Veronika ja Harriga videokõne. Nad on end mõnusalt Malaga kohvikusse sättinud ja papagoide helide saatel rüüpavad rahulolevalt kohvi. Neist õhkub mingit uut hingamist ja päikesesära. ‘’Viisime just oma vanema poja, 15-aastase Arturi lennujaama, kuna ta peab Eestisse tulema, et koolis mõned asjad järgi vastata,’’ annab Veronika teada nende päevat algusest. Artur õpib praegu kaugõppes ja lõpetab 9. klassi. Noorem poeg, 9-aastane Karlo käib Hispaanias koolis ja jalgpalli trennis.

Müüme kodu maha ja lähme Hispaaniasse elama - mõeldud, tehtud!

Veronika sõnul hakkas kogu idee nende peas keerlema siis, kui eelmisel aastal algas Ukrainas sõda. ‘’Me esimest korda tundsime hirmu ja sain aru, et ma kunagi ei taha, et mu lapsed näeksid ja kogeksid sõda. See andis väga tugeva tõuke,’’ räägib ta, kust sai nende idee alguse Hispaaniasse kolida.

Perekond Hispaaniasse sõitmas
Perekond Hispaaniasse sõitmas — FOTO: Erakogu

Seejärel panid nad oma Koplisse soetatud maja müüki. ‘’Panime majale meelega kallima hinna, et see ei läheks nii kiiresti. Ega me ei mõelnud, et nüüd tahakski kohe ära minna, pigem selline hulljulge plaan kuskil tulevikus. Me ei eeldanud, et päriselt müüme seitsme päevaga oma maja maha,’’ kirjeldab Harri.

Kui kuulutus oli üleval, helistati neile Berliinist ja paluti majas videotuuri. ‘’Sellest läks kolm päeva mööda ja juba leppisime notari aja kokku ning vormistasime kogu tehingu ära. See oli meie jaoks tegelikult uskumatu. Meie sõbrad ja kinnisvaramaakler ütlesid ka, et me ei müü ilmaski seda maja sellise hinnaga maha, aga läks teisiti,’’ lisab Harri.

Neil oli Koplis vana maja suure aiaga, mis nõudis väga palju tööd. ‘’Meil oli viis ahju, mida kütta. Kogu elu Eestis läks aastaga nii kalliks, et see oli ebareaalne. Lihtsalt orjata maja ja külma ilma, teedki tööd selle jaoks, et ellu jääda, see pani tugevalt mõtlema,’’ sõnab Harri.

Korter Kalamajas maksab sama palju kui Hispaanias maja

Neil oli kodumaal kõik paigas. Põnev töö, sõbrad ja lähiringkond, aga midagi kripeldas. Paar käis eelmisel aastal jaanipäeval uudistamas, kas Hispaania võiks neile sobida, aga Malagasse nad toona ei jõudnud. ‘’Veronikal elab sugulane Valencias. See on ka põhjus, miks me Hispaania kasuks otsustasime ja ka see, et Malaga on kõige kaugem koht Venemaast. Saari me ei tahtnud ja samuti oli meie jaoks oluline maismaa ühendus,’’ räägib Harri, miks nad üldse Hispaania kasuks otsustasid.

‘’Taipasime ka seda, et me oleme veel praegu sellises vanuses, et jaksame ennast uude kultuuri sisse seada. Ehk sul on jaksu sotsiaalne olla ja ei jää diivanile lihtsalt vedelema,’’ lisab Veronika. Enne kohale jõudmist vaatasid nad neli kuni viis maja enda jaoks välja. ‘’Kohalik maakler leppis Hispaanias kõik asjad kokku. Tulimegi esmaspäeva õhtul siia ja teisipäeva hommikul oli meil broneeritud esimese maja vaatamine, millest saigi meie kodu. Kõik läks kuidagi ladusalt,’’ kirjeldab Harri seda, kuidas perekond endale uues riigis kodu sai.

Paraku on eluaseme hinnad kõikjal Euroopas tõusnud, kuid leiab ka pärleid. ‘’Meile öeldi ka alguses, et rentige, siis saate teada, kuidas piirkond on ja kas üldse meeldib. Vaatasime neid hindasid ja otsustasime, et meil ei ole mõtet raha põletada. Me peame lihtsalt kuskilt alustama,’’ on mõlemad ühel nõul. Veronika sõnul ei oleks see kõne alla tulnudki, et nad lihtsalt proovivad. ‘’Sa ei saa elada elu niimoodi, et ma proovin. Kas sa teed seda täiega või ei tee seda üldse. Siin on hinnad ikka selles mõttes odavad, et Kalamaja korter maksab sama palju kui meie maja,’’ avaldab ta.

Harri lisab, et hinnad on tõesti seinast seina. ‘’Kui sa ei taha turisti piirkonnas elada ja oled nõus pool tundi mere äärde kõndima, siis on väga okei. Kõik on piirkonna peale mängitud. Meil on hästi selline kohalik kant, kanad jooksevad ringi ja kuked kirevad,’’ kirjeldab ta.

Seal on hinnad odavamad kui Eestis. ‘’Kodumaal maksab meie päevane kotitäis süüa umbes 40-50 eurot. See on tagasihoidlik ja igapäevane toit. Siin saan pere söödetud 100 euroga nädalas. Ostan turult värsket, kus kõik juurikad on üks euro kilo ja liha juurde. See paraku on väga suur vahe,’’ vihjab Veronika suurele hinnatõusule Eestis.

‘’Meie maja kulud näiteks praegu on umbes kõik kokku 100 eurot kuus. Eestis talvel oli meil kõik kokku koos laenu ja kommunaalidega 800 eurot,’’ märkis Harri. Kuid igal maal on omad viisid, kuidas elada ja ellu jääda. ‘’Siin on veel harjumatu, et kui toas on külm, siis pead tegema akna ja ukse lahti. Sa lased sooja tuppa. See on ka teistmoodi ja ei pea kütma, see hoiab väga palju kokku,’’ kirjeldab Veronika.

Veronika ja Harri Hispaanias
Veronika ja Harri Hispaanias — FOTO: Erakogu

Väljakutsed uues riigis

Paljud teavad, et Lõuna-Euroopas on dokumentide ajamine ja bürokraatia korralik peavalu. ‘’Sul on vaja lihtsalt kontakte, need loevad. Selle bürokraatia jaoks on eraldi advokaadid ja juristid. Sa võid ise üritada, aga kuna nende teenus ei ole nii kallis, siis on mõistlik neid kaasata ja kinnisvaratehingus peab seda niikuinii tegema,’’ sõnab Harri.

‘’Me saime endale ka super maakleri, kellel on omad kontaktid ja kõik hakkab hargnema väga loogiliselt, kui leida endale uues riigis normaalsed kontaktid. Ei pea käima pimesi uste taga umbkeelselt midagi otsimas,’’ sõnab Veronika kõrvalt.

Kuid Veronika ja Harri sõnul oli kõige suurem väljakutse kogu ettevõtmine ja see, et justkui lõpetad oma vana elu. ‘’See, kui me hakkasime siia sõitma, me ju ei teadnud midagi. Ma tegin enne ikkagi korralikku kodutööd ja lugesin päevad läbi internetis. Lõpuks loed neid jutte, kuidas kõik halvasti läheb ja paratamatult hakkab see mõjutama,’’ sõnab Harri.

Veronika suhtles perekondadega, kes on samasuguse otsuse vastu võtnud ja Eestist ära kolinud. ‘’Tahtsin teada, millised on nende kogemused, nii positiivsed ja negatiivsed. Suhtlesin just seetõttu, et saada endale juglust ja jõudu. Tegelikult on kõige raskem just Eestist välja saada. Kui sa sealt juba minema saad, siis asjad hakkavad jooksma,’’ julgustab Veronika kõiki, kellel on mõttest läbi käinud, et võiks proovida kuskil mujal elada.

Nad teavad, et uues kohas ootavad ees ka teised väljakutsed ja ülesanded, mida lahendada. ‘’See kõik on mulle praeguseks õpetanud, et ette ei tohi lihtsalt liiga palju ette mõelda. Tegele oma päevamuredega, mis sul on ja see peaks kõik olema. Muidu jookseb juhe kokku ja ei saa elu nautida,’’ sõnab Veronika.

Veronika
Veronika — FOTO: Erakogu

Plaanivad avada Hispaanias oma poe

Veronika pidas Tallinas taaskasutuspoodi ‘’Kopli Couture’’ ja Harril oli ettevõte, mille osaluse ta Hispaaniasse kolides maha müüs. Nüüd on paaril plaanis ka Malagas peagi oma poe uksed avada. ‘’Ootame litsentse ja asju, ehk palju on veel teha enne, kui saame poe ametlikult avada, kuid kaup on valitud ja Hispaania poole teel,’’ kirjeldas Veronika.

Ühtlasi on neil külaliskorter, mida on plaan välja rentida sõpradele, sugulastele ja muidu eestlastele. ‘’Minul on pood, kus loon endale töökoha. Harri hakkab minu poes töötama,’’ sõnab Veronika naerusuiselt. Harri sõnul töötab ta siis üks hetk poes ja käib juba praegu turistidele kala püüdmas. ‘’Mul on paat ja viin turiste merele delfiine vaatama ja käin ka kala püüdmas. Meil on kohaliku Antonioga selline väike äri. Ootame, kui koduleht saab valmis, siis saame ka kogu tegevust paremini reklaamida,’’ sõnas Harri.

Neid on enim Hispaania puhul võlunud just selle maa sõbralikkus, empaatia ja lahkus. ‘’Näiteks meie naabrid võtsid meid kookidega vastu, kui me siia elama tulime. Tõid meile toitu ukse taha ja kogu aeg poputavad. Nad naeratavad tänaval ka rohkem, siin on see teistmoodi,’’ kirjeldab Veronika sealset elu. Kuna mõlemad on harjunud ka Eesti mitmekülgse ilmaga, siis oodati hetke, millal hakkab halb. ‘’Mingi hetk ma ootasin siin kogu aeg halba ilma ja mõtlesin, et millal halb hakkab. Eestis oled harjunud, et mingi aastakäiguga nii on, siis sain aru, et siin ei hakka halb. Vahel sajab vihma, aga tegelikult on sadanud ainult kolm korda selle nelja kuu jooksul,’’ kirjeldab Veronika.

Kummaline on olla kogu aeg õnnelik

Jääma arutleme sellel teemal, et kas neis endas on selle ajaga midagi muutunud. Veronika sõnul tunneb ta, et kummaline on olla kogu aeg nii õnnelik ja õnnest lausa mitmeid kordi nutta. ‘’Vahepeal mõtlen, et kas mul on emotsionaalselt midagi paigast ära, et ma õnnest nutan. Kui Karlo lõi jalgpallis esimese värava, siis lapsed tulid teda patsutama ja kiitma. Minu lapse eduelamus pani mind nutma, Eestis ma ei nutnud sellepärast, et ta lööb jalgpallis värava. Samuti nutsin ka õnnest siin, kui ostsime oma kodu. Eestis oled justkui harjunud kogu aeg natuke kannatama,’’ arutleb Veronika.

Noorem poeg Karlo
Noorem poeg Karlo — FOTO: Erakogu

Harri kirjeldab olukorda, kui ta käis moorrattaga sõitmas ja imetles Hispaania loodust. ‘’Sõidad siin põldude vahel ja kõik on nii rohaline kui olla saab. Kõik õitseb - mandlipuud, lilled, liblikad ja mesilased. Aju ei saa aru, et tegemist on veebruarikuuga. Vahepeal kuidagi mõtled, et millal siis halvem hakkab, et see väike eestlane kuskil pidevalt sees tahab pead tõsta. Ma tunnen, et ma ise olen siin rohkem avatum ja mul ei ole väga palju eelarvamusi,’’ toob Harri endas muutuse välja.

Täna alustab TV3s ka nende saade ‘’Eluga Hispaaniasse’’. Nad tahavad kõikidele vaatajatele öelda, et see kõik, mis tundub hirmus, et pruugi tegelikult niimoodi olla. ‘’Olgem julgemad. Ma arvan, et väga paljudel inimestel on see tunne, kes tulevad kuskilt soojamaa reisilt tagasi, et võiks ju tore olla seal mõnda aega elada. Võta kätte ja tee ära või vähemalt proovi. Muidu jääbki kripeldama,’’ julgustab Harri.

Nad rõhutavad, et meil kõigil on ainult üks elu. Eestis peab justkui mingil levelil olema, kuid Hispaanias elades tunneb paar, et ei pea seal ennast kellelegi tõestama. ''Siin ei pea muretsema, et keegi kõrvalt vaatab viltu. See annab nii palju vabadust ja nüüd aega elu ka nautida. Ei pea olema kolme firmat, piisab sellest, et sul päike paistab, toit on laual ja lapsed on rõõmsad,'' lisab mees.

‘’Eluga Hispaaniasse’’ alustab TV3s alustab täna kell 21.30.

Harri ja Veronika koos ''Eluga Hispaanias'' saatetegijatega oma kodu terrassil
Harri ja Veronika koos ''Eluga Hispaanias'' saatetegijatega oma kodu terrassil — FOTO: Erakogu

Näita 8 kommentaari

Mõista selliseid migrante. Oma kodumaa on ikka endale kõige lähedasem ja jääb ka selleks.

Vasta

Propaganda on olnud; on; ja jääb..: võõras kultuuris sa ei ole keegi!🌻

Vasta

See,kes sa oled või ei ole,on ikka sinu oma otsustada.Nii kodus,kui välismaal aga välismaal elades saab see väga kiiresti selgeks.
Kui ainus tegevus on vinguda,kui kehva valitsus meil on ja,kui väikesed toetused,siis ehk olekski hea natuke eemale saada. Kaugelt saab pildi selgemaks.Pudrumägesid pole kusagil ootamas Ka mitte Hispaanias Aga kolmas aasta läheb ja veel tagasi ei kipu

Vasta

Tean seda mõnusat ja stressivaba tunnet võõrsil. elasin ja töötasin ise 8aastat Taanis.väga ils aeg oli.tõesti pingevaba.olid ise endaga ,kõik olid sõbralikud ja lahked,tööjuures alati abis.imeline aeg.olude sunnil tulin tagasi.kahetsen seda siiani.siinne ühiskond on midagi muud.ahnus ja kadedus ümberringi.olen juba 9aastat siin elanud ja ausalt vihkan seda võltsi klantsi,eneseimetlus ja matslikkust. Siin kõik paistab kohe silma.selle ongi hea olla mõnda aega mujal,siis näed lahtiste silmadega kõike.pole ka imestada,see ühiskond on kupjad ja pärisorjad.siin puudub intelligents ja ka eliiti siin pole Eliitt hoiab ühiskonnas taset.aga mis parata.see ongi selline riik ja seda matslust ei muuda miski.see on sisse juurdunud.kui muud pole kogenud,siis tead et nii ongi õige.jah,kurb.ei saa iialgi endid teistega võrrelda.

Vasta

Varsti mõistad. Uus ajusurnud valitsus toob sulle põrgu õuele.

Vasta

Loodan, et enne äraminekut hääletati ikka siimutütre poolt ..

Vasta

Kuda muidu saab siis elu Eestis närusemaks minna kui ei vali Siimu tütart.meil on ju EL kõige kiirem ja kõrgem hinna tõus ja kõige kiirem majandus langus.täname Kaja ja tema valitsust..Kaja ju ütleb MINA ja MINU VALITSUS.

Vasta

Kohe kõik siit ära kui ei meeldi.See Vallimäe ei ole veel sinna jäänud.Võiksite natuke ta tausta uurida.

Vasta