Reklaam sulgub sekundi pärast

Prügi sorteerimisest polegi kasu? Karm tõde: enamik asjadest ei saa mitte midagi uut

RingKarp
RingKarp — FOTO: Erakogu

Prügi sorteerimise olulikkust ja planeedisõbralikku käitumist rõhutatakse pea igalpool ning paljud toidukohad on tänaseks loobunud ka ühekordsete nõude kasutusest, ent ikkagi suudame me ohtrates kogustes prügi igapäevaselt tekitada? Mis on selle lahendus?

"Miks me oleme idioodid?" podcastis käis 2021. aastal Negavatil teise koha saavutanud ning sealt hoo sisse saanud RingKarbi kaasasutaja Katarina Papp, kellest on nüüdseks kujunenud pakenditeemade eestkõneleja. Katarina jaoks ei väljendu keskkonnasõbralikkus vaid oma ettevõtte, RingKarbi loomises, vaid tegu on tema südameasjaga.

Katarina teab, et ühekordsete pakendite asemel tuleb leida mingi alternatiivne lahendus, mitte toota lõputult prügi ja seda siis lihtsalt põletada. "Ainuke lahendus prügiprobleemile on seda mitte tekitada. Materjalid peaksid ringluses olema. See ei ole ringmajandus, kui me need ära põletame," ütleb ta.

Kuigi paljud meist proovivad eeskujulikult ka prügi sorteerida, siis valus tõde on see, et tihtipeale puudub sellel igasugune kasutegur. "Enamik asjadest ei saa midagi uut ja ilusat. Plasti puhul - liini peal töötavad inimesed ei tea, mis materjalist asjad tehtud on, sest plastid pole märgitud õigesti. Pole mingit tähist, kuhu asja visata. Prügisorteerimine on ilus jutt, eriti plastiku ja pakendi puhul. Suure küsimuse tekitab plastik, sest alati ümbertöötlemise puhul peab lisama uut plastikut,” arutleb Katarina.

"Kui me tahame normaalselt maakera jätta oma lastele, siis me peame mugavustsoonist välja astuma ja tegema neid muudatusi. Inimene on laisk ja on vaja neid seaduseid ning julgeid otsuseid,” usub Katarina, et enne, kui riik ei sekku ja vajalikke muudatusi meie tarbimisharjumustes ei tee, siis ei muutu ka midagi.

Kuidas siis elada keskkonnasäästlikumat elu? "Sa teed oma võimaluste piires ja nii palju, kui sa saad. Alustad väikeste sammudega. Võid end niimoodi reguleerida, et näiteks võtad alati oma termose kaasa ja kui maha ununeb, ei võta kohvi. Hakkad vaikselt pihta ja sa ei pea kõike korraga tegema ja siis sa märkad ka neid asju, mis on keskkonnale kahjulikud,” julgustab Katarina kõiki proovima planeedisõbralikumalt elada. "Me ei pääse selle peale mõtlemisest.”

Kuula täispikka podcasti Spotifys või Soundcloudis!

Kommentaarid puuduvad