Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas koera omamiseks peaks olema luba? Treener: koer klassifitseerub külma relva alla

Eliise Valmis
Eliise Valmis — FOTO: Külli Rummel

Koer on inimese parim sõber, aga seda ainult juhul, kui inimene teda päriselt ka kasvatada oskab. Paraku leidub Eestis aga lugematul arvul õnnetuid koeri ja naiivseid peremehi, kes mitte kuidagi enda ohust teistele aru ei saa. Kes on süüdi, kui koer ründab inimest ja kuidas seda ära hoida?

"Miks me oleme idioodid?" podcastis käis külas Kiira koertekooli treener Eliise Valmis, kellele valmistuvad koerterünnakud tõsiselt muret ning kelle hinnangul on meediasse jõudvad juhtumid kõigest jäämäe tipp - tegelikkus on palju hullem. Paraku aga jätavad koeraomanikud tihti oma lemmikloomade halvad käitumisharjumused tähelepanuta ja nii kujunevadki probleemid.

"Kui koeral on mingi probleemkäitumine all ja sa selle ära lahendad, siis sa pead arvestama, et paratamatult alati jääb võimalus, et see võib uuesti väljenduda. Vahepeal ikka midagi lööb välja. Ei ole päris nii, et sa teed korra treeningu ära ja siis ongi nii, vaid sa pead iga päev koguaeg otsast alustama hommikul selle rutiiniga. See on elustiil ja sa pead kontrolli all hoidma seda,” selgitab Valmis.

Valmise sõnul on koerte treenimine kõige lihtsam osa, kõige keerulisem on hoopis inimesi koolitada. "Ma ei jõuagi koerani, kui omanik ei tunnista probleemi. Nad on 5-6 aastat elanud niimoodi ja on harjunud, et iga jalutuskäik on jõusaalitrenn ning ta ei panegi tähele seda," arutleb ta, et tihtipeale ei viitsita koera probleemkäitumistega isegi tegeleda mitte.

See võib aga paratamatult ühel hetkel viia selleni, et koer ründab kedagi - kes on siis süüdi? "Inimesed on süüdi, sest koer ei ole selline emotsionaalne olend nagu inimene, kes teadlikult võiks probleeme tekitada. Koerad on loomad ja instinktiivsed. Kui talle on tehtud liiga ja nurka surutud, siis tal ei jää muud üle,” ütleb Valmis.

Treeneri sõnul algavad peamised mured juba varjupaikadest, kus tegelikult absoluutselt loomasoovijate tausta ega teadmisi ei kontrollita. "Tegelikult koer klassifitseerub külma relva alla. Tal on hambad ja ta võib haiget teha ja ta on selline olend, keda tuleb juhtida ja see kes seda teeb, peab oskama seda teha. Varjupaigad on kõige suurema probleemiga koht," nendib Valmis, et tegelikult tuleks kontrollida, et inimesed läbiksid pärast koera võtmist kasvõi baaskoolituse. 

Kuula täispikka podcasti Spotifyst või Soundcloudist!

Kommentaarid puuduvad